niin miten opetatte, mitä siisteys-kasvatukseen kuuluu? kaikkea mitä teillä on kerrottavaa siitä antakaa palautetta! =)
siisteyskasvatus..??
Emily
31172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis tarkoitatko nyt pienen lapsen potalle opettelua? Vai sitä, miten isommalle lapselle opetetaan olemaan siisti, eli käymään säännöllisesti pesulla ja huolehtimaan itse vaatteistaa ja tavaroistaan?
eli pienen lapsen opettamista potalle ja yleistä hygieniaa.. (käsien pesu esim. myös)
Meillä alettiin istuttaa lasta potalla muistaakseni noin vuoden ikäisenä. Aluksi vain istuskeltiin ruoan jälkeen. Sitten aikanaan sinne pottaan saatiin jotain aikaiseksikin ja muutaman onnistuneen kerran jälkeen lapselle alkoi tarkoitus valjeta. Kauanhan siinä meni, että sitten saatiin kokonaan vaipat pois.
Kädet kannattaa opettaa pesemään aina ennen ruokailua ja aina vessasta tullessa. Lapset oppivat kyllä, kun heidän kätensä vaan pienestä pitäen pestään kyseisinä ajankohtina.
Meillä on lapselle opetettu vaatteiden puhtautta sillä, että kun on tullut tahra, näytetään lapselle tahraa ja sitten yhdessä viedään vaate pyykkikoriin. Silloin lapsi oppii, että likaisia vaatteita ei pidetä ja ne viedään niille kuuluvaan paikkaan.
Suurin osa näistä asioista tulee kyllä perheen normaaleista arkirutiineista. Ainakaan meillä ei ole tarvinut johonkin asiaan kiinnittää mitään erityistä huomiota. Lapsihan oppii vanhempia matkimalla.