hoitajan suojavarusteet

YrittäjäM38

Millaisia suojavarusteita, hoitajat olette käyttänyt työssänne, harkitsen siivous- ja kotipalvelu yrityksen perustamista ja tarvisin tietoja työ- ja suojavaatetuksesta ja suojavarusteista

5

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotihoitsu

      Ei niillä meillä ainakaan näytä olevan muuta, kun korkeintaan samanlaiset liivit, kun meillä kotihoitajilla. Mut täytyy sit ottaa huomioon kotona suvien vnhusten erilaiset eristykset ja niistä saa tietoa varmaankin sairaanhoitopiirisi nettisivuilta tai hygieniahoitajalta. Mutta kertakäyttöessuilla, suu-nenäsuojilla, kunnon hanskoilla, kengänsuojuksilla jne. pääsee jo pitkälle. Tosin jos joudut siivoomaan esim. jotain clossueristyspotilaan kämppää, niin pesuaineet toki pitää myös olla sellaiset, että pöpöt kuolee. Niistäkin saa ohjeet hygieniahoitajalta.

      • YrittäjäM38

        Kertakäyttö essut ei kuulosta oikeen hyviltä, onko muunlaisia?


      • Kotihoitsu

        No tuota.... Jos sä siivoot jotain eristyspotilaan asuntoa, niin sun on vähän pakko pitä kertakäyttöessuja, koska ne laitetaan käytön jälkeen roskiin. Et voi pestä mikään muovinen (tai mitä kernin tapaista se on) pesuessu päällä, sillä et voi mennä enää sen jälkeen muualle sen saman essun kanssa. Mutta tietty jos rahaa on laittaa se kalliimpikin kylvetysessu siivouksen päätteeks roskiin, niin mikäs siinä. Eikä niitä essuja muutenkaan ole suotavaa kuljetella kämpästä toiseen. Ei kotihoitajatkaan niitä mihinkään kuljettele, vaan ne essut on asiakkaan henkilökohtaiset ja ne pysyy siellä samalla asiakkaalla.


      • YrittäjäM38

        Ymmärrän hyvin, että erikoistapauksien kohdalla kertakäyttö essut. Muuten käyttöön tulee noi mainitsemasi pesuessut, PU ja PVC muovia, ajattelin keittöön, siivoukseen ja pesutiloihin eri värisiä essuja. Onko näistä kokemuksia? Mukavia käytössä?


    • Yrittäjä1993

      Keittiöön on hyvä sininen PUC-essu, kylpyhuoneeseen PVU keltaisena, yleisessuna voi käyttää vihreää PVC:tä. Tosi mukavia on käytössä, hyvin joustaa eikä hiosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3410
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2624
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2318
    4. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      71
      2316
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2247
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1763
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      43
      1702
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1373
    9. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      179
      1357
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1330
    Aihe