Lukiosta ammattikorkeaan?

Kuinka helposti lukiosta pääsee ammattikorkeakouluun? Oon ajatellu, että kun sinne kerran pääsee ihan amiksestakin, niin jos on lukion käyny, niin siellä levitetään jo punasta mattoa... Ei taida ihan noin kuitenkaan mennä.

Jos lukiossa keskiarvo on siis about 6, niin onko miten hyvät mahdollisuudet ammattikorkeaan?
149361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ensiksi täytyy todeta, että lue hakuoppaita. Sieltä valkenee moni asia jota täällä ei kukaan tule sinulle selittämään.
AMK:hin valitaan lukiopohjalta täysin erilaisin pisteytyskriteerein kuin ammattikoulu puolelta. Että lähtökohdat ovat erilaiset, mahdollisuudet monilla.
Eniten asiaan vaikuttaa se, mille alalle haet (eli mitä haussa painotetaan) Ja kaikissa pääsykokeiden painoarvo on jonkinlainen.
Joten mahdollisuuksia on. Tietyillä aloilla sitä mattoa kyllä levitelläänkin jos osaat edes kohtalaisesti lukiomatikkaa ja hiukan valmistaudut pääsykokeisiin niin kyllä pitäs onnistua.
Tilastoja tarkastellessasi muista, että AMK:hin hakee porukkaa, joka ei sinne halua ja ei hae tosissaan. (lukiolaisten pakkohaku tukien säilyttämiseksi)
Keskiarvon lisäksi myös yo-arvosanat voivat painaa, joten kirjoituksiin kannattaa panostaa. OK-arvosanat kuitenkin riittävät, huipputuloksia et tarvitse

Äänestä

Etenkin tekniikan alalla tulee paljon peruutuspaikkoja. Vaikka et pääsisi sisään ekalla yrittämällä pääsykokeiden kautta, kysele elokuussa koulujen kansliasta peruutuspaikkoja.

Äänestä

Olen hakenut eri ammattikorkeisiin täysin erilaisille linjoille yhteensä 7 kertaa ja kerran on tärpännyt... Lukion päästötodistuksen ka. 8,7, kirjoituksien E, joten... Riippuu täysin alasta ja koulusta (tuppukylien kouluihin pääsee helpommin), miten helpolla pääsee.

Äänestä

ammattikorkean pääsykokeet on naurettavan helpot.jos niistä ei selviä ni ei selviä myöskään korkeakoulutasosta joten amitsu kutsuu silloin...

Äänestä

no niin pääsee yliopistoonkin suoraan ammattikoulusta, mutta ei sinnekään levitetä ylioppilaiden jalkojen juureen punaista mattoa...

Äänestä
  • Hetkinenhetkinen, mihinkäs opinto-ohjelmaan yliopistossa pääsee suoraan ammattikoulusta? Eipä ole tietoa moisesta.

    Äänestä

  • www kirjoitti:

    Hetkinenhetkinen, mihinkäs opinto-ohjelmaan yliopistossa pääsee suoraan ammattikoulusta? Eipä ole tietoa moisesta.

    Ammattikoulusta eli toiseen asteen koulutuksesta voi hakea yhtälailla yliopistoon mille linjalle tahansa kuin ylioppilaskin. Tietenkin ylioppilaalla on enemmän teoria-pohjaista tietoa, jolloin voi olla helpompi päästä sisään kuin amiksien, jotka eivät välttämättä ole yhtä ahkeria lukioita.

    Mutta kyllä sinnekin nykyään pääsee (joskus entisaikaanhan ei ole päässyt)!!

    Äänestä

Mua sitte ärsyttää että lukion käyneet luulee saavansa jotenkin paremman koulutuksen ku esimerkiks amiksessa. Ite en oo amista käyny mut vituttaa silti tollaset paskantärkeet jotka luulee olevansa parempia kuin amiksen käyneet!! Levitetään mielummin sitä punasta mattoa sulle sinne työkkäriin!!

Äänestä

Ite luen konetekniikkaa amk:ssa, ei siellä kuule mitään punasta mattoo lukiolaisille levitellä.
Mitä tossa oon huomannu niin lukiolaiset pärjää ehkä matikassa ja fysiikassa, mutta sitte ku ruvetaan puhumaan vähänkään jostain käytännön jutuista äijät on niin pihalla ku vaan voi olla.
Ite tosin oon suorittanu yhdistelmätutkinnon joten oon jonkunlaisessa etulyöntiasemassa sekä lukiolaisiin, että ammattikoulun käyneisiin nähden.

Äänestä

Niihin koulutusohjelmiin joihin kutsutaan valintakokeeseen vain osa hakijoista, ei about 6 keskiarvo ole kovinkaan hääppönen. Tekniikan ja liikenteenalalla kutsutaan kaikki hakukelpoiset valintakokeeseen, samoin kuin luonnonvara - ja ympäristöalalla (muutamaa poikkeusta lukuunottamatta) eli niitä kannattaa yrittää. Koulumenetyspisteiden pistemäärä on sama haki sitten lukio/ yo-pohjalla tai ammatillisella todistuksella.

Äänestä

ompa täällä kärtystä porukkaa. Itse mietin ihan samaa asiaa. Valintaoppaiden perusteella (joita luen päivät pitkät) sisään pääsy on suht. koht. vaikeaa.

Äänestä
  • Niissä hakuilmoituksissa haetaan neljään paikkaan. Niissä ei ole pääsykoekirjallisuutta. Kun vielä ei samalla alalla täydy käydä kun yksissä pääsykokeissa niin kynnys hakea on matalalla.

    Hyvin monet jotka hakevat yliopistoihin hakevat myös amk.ihin jonne harkitsevat mahdollisesti menevänsä välivuodeksi. Monet pääsevät yo.ihin ja niistäkään jotka eivät, käyttää useat välivuotensa sittenkin jollain muulla tavalla.

    Sitten on kaikki nämä kelan pakkohaut ja ompa sinne haettu jopa vain katsomaan mikä pääsykokeiden "psykologinen soveltuvuustesti" käytännössä on.

    Tästä seurauksena noissa valintaoppaiden luvuissa on hyvin paljon ilmaa välissä. Olen kuullut että niihin välillä päästäisiin esim. varasijalta jonka numero on enemmän kuin puolet aloituspaikkojen "numerosta". Joka tapauksessa hyvinmonet pääsevät sinne esim. hyvinkin korkeilta varasijanumeroilta. Vertaa vaikka yliopistoihin joinne ei varasijoilta kai käytännössä pääse kukaan

    Toisaalta taas kun "pääsykokeet" ovat usein jotaikin haastatteluita ja ryhmäkeskusteluja niin niissä ei liene mahdollista hirveän suuria eroja repiä hakijoiden välille. Eli palautuu taas sinne lukion/amiksen arvosanoihin. Amiksessa arvosanoja on paljon helpompi saada joten jos joku vaikkapa tietäisi 15-vuotiaana haluavansa ammattikorkeaan niin voisi taktikoida käymällä amiksen.

    Eli siis. Aivan huonoilla arvosanoilla ei isoimpien kaupunkien amk.ihin kannata hakea, muttei myöskään pidä pelästyä niiden valintaoppaiden lukuja. Pienempiin paikkoihin pääsevät jopa kaikki hakijat.

    Äänestä

Amikset ja lukion lyhyellä matikan suorittaneet joutuu kyllä tekemään hiukka enempi töitä pysyäkseen vauhdissa mukana, mutta kyllä se toki mahdollista on.

Suositeltava olis olla pitkän matikan tiedot jo ennenkun edes hakee. Ainakin evtekissä on kuitenkin matikan ja fyssan peruskurssit.

Kutosen keskiarvolla voi tehdä kyllä jo aika tiukkaa päästä ainakaan meille, mutta mikään ei toki estä yrittämästä.

Äänestä

amiskalaiset pääsee helpommin kun niillä on ne vitun kiintiösä. mutta ei ne sitten koulussa enää pärjää. suurin osa niistä lopettaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JoneSaPKo kirjoitti:

Kuinka helposti lukiosta pääsee ammattikorkeakouluun? Oon ajatellu, että kun sinne kerran pääsee ihan amiksestakin, niin jos on lukion käyny, niin siellä levitetään jo punasta mattoa... Ei taida ihan noin kuitenkaan mennä.

Jos lukiossa keskiarvo on siis about 6, niin onko miten hyvät mahdollisuudet ammattikorkeaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu