Pisan lentokentältä ja autovuokrauksrsta huomiota

Käynyt

Tultaessa kentälle laukkuhihnaa vaihdettiin lennosta niin, että siitä kerrottiin vain kuulutuksella. Tämä on hyvin tyypillistä italialaisilla kentillä. Kuulutus tuli pienellä viiveellä myös englanniksi.

Sukkulabussiin, jolla pääsee autovuokraamoihin, oli pitkä jono. Ajoivat väliä vain yhdellä autolla maanantaiaamun ruuhkaa, kun välillä on aikaisemmin ollut kaksi pikkubussia. Matkaa on vain puoli kilometriä, joten jos laukut ovat helposti käsiteltäviä, niin kannattaa kävellä. Reitti on hyvin merkitty.

Hertzillä ja Aviksella oli pitkät jonot, mutta erona, että Avis käytti jonotusnumeroita, Hertzillä piti itse jonottaa. Hertzen jonosta katsoen Aviksen jono myös eteni huomattavasti nopeammin.

Tässä vaiheessa totesimme, että on kahvitauon paikka. Vuokraamohallin päässä on kahvila. Kahvilassa on hyvin rajoitettu valikoima, mutta pakaste pizzetta, juoma ja kahvi teki kauppansa. Itse asiassa pizzettaa syödessä tuli mieleen, miten Italiassa kyetään tekemään pakasteruokakin syömäkelpoiseksi. Kahvi oli jopa hyvää - niin kuin yleensä Italiassa.

Auto oli upgradettu pykälää suuremmaksi, ilmeisesti automaattivaihteet vuoksi. Tällä kertaa ei tarvinnut harrastaa vaikeaa palapeliä pakattaessa. Silti auto oli riittävän pieni kaupunkien kaduille. En saanut siis tälläkään kertaa alle Fiatia.

0

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

        Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
        Maailman menoa
        180
        10976
      2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

        Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
        Maailman menoa
        92
        10442
      3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
        Maailman menoa
        234
        5882
      4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

        Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
        Maailman menoa
        180
        4694
      5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

        Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
        Maailman menoa
        131
        3186
      6. Pystyisitkö olla

        Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
        Ikävä
        171
        3175
      7. L/OVER ikuisesti minun

        Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
        Ikävä
        39
        1993
      8. Mitä voisit miehenä tehdä?

        Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
        Ikävä
        298
        1568
      9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

        Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
        Työ ja opiskelu
        6
        1400
      10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

        Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
        Tv-sarjat
        16
        1334
      Aihe