Julma-ölkky

Kylläonjulmaa

Onko jollain tietoa että millaisessa kunnossa Julma-ölkyntie on tänä kesänä? Kävin siellä viisi vuotta sitten ja silloin ei ollut kovin hyvässä kunnossa.

13

4153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ölkyn_örväisy

      Julma-ölkyntie on erittäin huonossa kunnossa.

      • kansallispuistoa

        Kävin julma ölkyllä kesäkuussa kun kansallispuiston avajaisia vietettiin ja tie sinne oli aivan karmean kuoppainen. Tiellä tapahtui silloin myös onnettomuus kun caravaanari yhdistelmän vaunu putosi aisalta ja kaatui tielle.


    • Aisankannattajamme

      Mun mielestä Julma ölkyn tie ja koko Hossa on yksi suuri vitsi jota ei olisi koskaan pitänyt Suomen kartalla laittaa.

      • rapakon_tallaaja

        Hehe... Kasva aikuiseksi ensin! ;-)


    • Hossauumi

      Tie Julma-ölkylle on valitettavan huonossa kunnossa ja en suosittele sinne ajamaan. Auto kannattaa jättää Lihapyörteen p-alueelle.

    • Nasupetteriä

      Luontokeskukselta on yhteiskuljetus Julma-ölkylle ja hintaan sisältyy venematka Ölkyn perälle.

    • Pysynäntajuattaja

      Suosittelen Karhunkainaloa sillä se on luontokeskuksen lähellä.

    • Jylhääölkkyä

      Parhaiten Julma-ölkyn karuuden kokee veneestä.

      • Kansallispuistoon

        Julmaölkyn tiestä on tehty valitus ja parannus pyyntö ely-keskukselle, mutta ainakaan vielä ei oo mitään tapahtunut.


    • On siinä hieno kuva Suomen tiestöstä Keski-Euroopalaisille,aivan törkeässä kunnossa 3.8 2017

    • ölökyn_kölökyn

      Jotain outoahan siinä on ettei sitä tietä mikään instanssi laita kuntoon. Asia ei kiinnosta Suomussalmen kuntaa ja vielä vähemmän Kuusamoa. Tilanne ollut sama vuosikymmeniä. Olisi korkea aika laittaa tien runko ensin kuntoon ja päällystää sitten, varsinkin kun Hossa sai kansallispuisto statuksenkin. -Muistelen joskus kauan sitten kuulleeni joltain paikalliselta mistä kenkä puristaa tien kunnostamisen suhteen, mutta en vaan pysty muistamaan.

    • Anonyymi

      Nyt syksyllä ruska-aikaan syyskuussa 2020 Julma-Ölkyn tie karmeassa kunnossa kuin kivipeltoa. Eipä tule toistaa kertaa ko. tietä rynkytettyä
      Sääli että pilataan hieno kohde surkealla tiellä.
      En suosittele ko. paikkaan menoa.

    • Anonyymi

      Käytiin tänään Julma ölkyn tiellä, ajettiin perille saakka. Tie on aivan älyttömän huonossa kunnossa. Kuka tietä hoitaakin, ei tiedä soratien hoidosta mitään. Tien suolaus ja käytettävä kiviaines tai sora on täysin tuntematon käsite. Suosittelen Jaakko Rahjaa (Suomen Tieyhdistys) konsultiksi. Ja kun ja varmasti sana leviää risteilyt Ölkylle loppuu omaan tietyhmyyteensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      224
      2964
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      11
      1669
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1347
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      126
      1183
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1117
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe