Historian havinat

entisaikaa

Ypäjän historia kiinnostaa. Sukujuureni ovat osin täältä, ja myös tutkittu jopa 1600-luvulle. Voisitteko kertoa kirjoja, joita kannattaa lukaista.
Ja netistä katsoin, että Ypäjä on aikoinaan ollut suurelta osin jopa veden vallassa! - Onko Ypäjän alueelta löytynyt muinaisia historiallisia löytöjä?
Onko porukat seuloneet metallinetsimillään esim. peltojen kätköistä tai metsien kiviröykkiöistä pennosia tai kengänsolkia, ynnä muita ikivanhoja käyttö- tai koruesineitä?

3

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllälöytyy

      Taina Huuhtasen kirjoittama Ypäjän historia tulee ensiksi mieleen, ja onhan tuota tietoutta vaikka miten paljon muutakin kerätty.

    • entisaikaa

      Kiitos kirjavinkistä!
      Olen tutustunut vuosia sitten Ypäjän museoalueeseen, siitä hatarat muistikuvat. Ehkä olisi syytä käydä uudelleen.
      Ja joskus käynyt Ypäjän Seurojentalolla tapahtumassa, jossa oli
      vanhoja valokuvia. - Silloin näin myös Mammastani lasivitriinissä kuvallisen lehtileikkeen (muistaakseni Forssan lehti).
      Mammaani on myös radioon haastatellut toimittaja Niilo Ihamäki, jossa Mamma kertoi omasta lapsuudestaan Ypäjällä, (hän oli syntynyt 1800-luvun lopulla).
      Varmasti on muitakin paikallisia ihmisiä haastateltu, ja eri lehtiin kirjattu muistojaan. Onkohan niitä kerätty jonnekin yhteen, vai onko kaikilla vain omissa piironginlaatikoissaan säilöttyinä jälkikasvuilleen?
      Kiinnostaisi minua tietää myös, mitkä ovat ne ikiaikaisimmat esinelöydöt Ypäjältä. Viikinkimiekkoja, saviastioita, solkia, puukkoja, saranoita, roomalaisia vai kreikkalaisia rahoja.
      Mitä kaikkea niitä on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      98
      3413
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3107
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2614
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2403
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2343
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2056
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      21
      1679
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      40
      1634
    Aihe