https://www.forssanlehti.fi/uutiset/36839-luontais-tuotteista
24.07.2017
Mielipiteet
Luontais-tuotteista
Sairastuin helmikuussa äkillisesti maksamyrkytykseen, jossa erilaisten tutkimusten kautta selvisi, että kyseessä on myrkytystila, jonka aiheutti paljon mainostettu luontaistuote. Sairaus vei minut lähelle kuolemaa.
Sain kuitenkin avun ensin Forssan terveyskeskuksen lääkäri Anja Pelto-Huikolta ja sieltä minut lähetettiin Kanta-Hämeen keskussairaalaan. Koepalasta, joka otettiin maksasta selvisi, että kyseessä oli maksamyrkytys.
Toipuminen on vielä kesken, mutta veriarvot ja muut arvot ovat lähes normaaleja.
Sanoisin myös ihmisille jotka syövät erilaisia luontaistuotteita, että olisivat yhteydessä hoitavaan lääkäriinsä.
Forssan sairaalassa sain myös henkistä tukea, josta kiitän erityisesti sairaalapastori Anne Mäkelää ja sairaalan henkilökuntaa. Sain vielä lisäpäiviä elämääni, josta olen kiitollinen.
Esa Lahti
kanttori dir.cant.
Maksamyrkytyksen aiheuttaneen paljon mainostetun luontaistuotteen nimen kertominen olisi kaikkein tärkeintä tällaisen tapauksen yhteydessä. On todella kummallista, että luontaistuotteen nimi jätetään pois.
Kanttorin maksamyrkytys
8
1639
Vastaukset
- Samaa_Mieltä
"Maksamyrkytyksen aiheuttaneen paljon mainostetun luontaistuotteen nimen kertominen olisi kaikkein tärkeintä tällaisen tapauksen yhteydessä. On todella kummallista, että luontaistuotteen nimi jätetään pois."
- laitappa.googleen
Suomalaisten suosimaan ravintolisään saattaa liittyä terveysriskejä
Expressen: Vitaepro-mainoksista nousi kohu Ruotsissa: Terveysväitteitä ei tue mikään, moni saanut sivuvaikutuksia - Suurta_huijausta
Olettaisin myös kyseessä olevan Vitaepron, itse söin sitä noin vuoden ja sain siitä sitkeän allergisen ihoreaktion. Lopetin sen syönnin ja vajaassa puolessa vuodessa iho rauhoittui. Luontaistuotteita syödään liian huolettomasti ja mitä ne Vitaepron aineosat oikeastaan ovat, kuka tietää. Kyseessä vain valtava bisnes.
- Mäkikuisma
Hyvä, että kanttori toipuu ja saamme kuunnella hänen musiikkiaan. Hänen kirjoituksestaan jäi kuitenkin puuttumaan tieto, onko käytössä mahdollisesti muihin sairauksiin määrättyjä lääkkeitä? Ja jos on, onko tarkastettu miten luontaistuote ja reseptilääke sopivat yhteen. Itse on käytä mitäään luontaistuotteita tai vitamiineja, enää. B-vitamiinit kiellettiin hoitosyklin ajaksi. Päätin, että tulkoot ravintoaineet jatkossa vain ruoasta.
- kan1936ella
Niin, millä ne vanhat ihmiset eli kun ei varmaan käyttäneet mitään pillereitä Munkin vanhemmat 92-v. ja 97-v. Ja tuo 97v ei syönyt viimeiseen 30 vuoteen muuta kuin lehmän maitoon keitettyä vehnäjauho velliä.
toki nyt eletään vanhemmaksi, mutta suurin syy pitkään ikään on lämpimät huoneet ja työolosuhteet sekä lääketiede. - Huuhaata1
Miksi luontaistuotteita pitää ylipäätänsä popsia? Me tavikset emme muutu mainosten kaltaisiksi ihmisiksi. Onko noita luontaistuotteita tutkittu tarpeeksi? Kai niilläkin on sivuvaikutuksensa.
- maksa-munuaiset-haima
Kun syö "myrkkyjä" pienessä määrin, ei ne vaikuta pitkään aikaan. Mutta myyjät "lihoo".
- Myrkyli2
maksa-munuaiset-haima kirjoitti:
Kun syö "myrkkyjä" pienessä määrin, ei ne vaikuta pitkään aikaan. Mutta myyjät "lihoo".
Myyjät vai valmistajat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224276Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692755Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932431- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5501394Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781319
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196