Kokemuksia Smile-leikkauksesta?

Puolisokea

Suosittelivat Tampereen Medilaserissa Smile-leikkausta. Toivoisin kokemuksia operaatiossa käyneiltä.

2

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Smilevaijokumuu

      Täällä palstalla on näkynyt lähikuukausina jotain kommentteja smileleikkauksesta. Joillain toipuminen ollut hitaampaa, liekö sillä sitten väliä jos lopputulos on hyvä, mutta onko parempi sitten kuin läppämenetelmällä. Kuka tietää.

      Tutustu rauhassa leikkausmenetelmiin, myös niiden riskeihin, ennenkuin päädyt leikkaukseen. Itsellä ei ole tehty smileä, vaan läppäleikkaus. Riskit ovat lukemani mukaan pieniä (vai ovatko??), mutta osuvat kuitenkin jonkun kohdalle. Valitettavasti osui minun kohdalle ja tekisin mitä vain, että saisin vanhat silmäni takaisin. En halua pelotella, mutta kannattaa oikeasti miettiä toimenpidettä ja siitä aiheutuvia seurauksia rauhassa. Mielestäni leikkaavat tahot antavat vääränlaisen kuvan toimenpiteestä ja siitä toipumisesta. Jälkikäteen mietittyäni en tajua, miten olen toimenpiteeseen lähtenyt. Kosketaan terveisiin silmiin.. No, täytyy myöntää, että elämä ilman laseja houkutti, monet kaverit olivat käyneet toimenpiteen onnistuneesti läpi. Vitsailinpa työkaverille, että onhan siinä riskit, mutta pienet, kai 1/1000 tai jotain. No eipä naurata enää, silmälasit ei näköä korjaa ja näkö on todella surkea!

    • valintojavain565

      niin...smile maaliskuussa .täysin kivuton operaatio ,ei roskantunnetta eikä pienintäkään kipua operaation jälkeen. alkuun 1-2 kk jälkeen näkö nöin 80 pros. mitä laseilla näki ja 3 kk n jälkeen alkoi arpisamentuma ja nyt 4,5kk jälkeen näen ehkä n.70% mitä laseilla. eli hyvin pitkä toipumisaika ainakin itsellä.en tiedä sitten vaikuttiko minulla se kun testattiin niin mustuaiset laajeni aika paljon normaalia enemmin eli isompi lentikkeli kiekko jouduttiin ottamaan pois.hazea ei kuulemma läppä operaatiosta tule vaan ennemmin juuri smilessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      341
      4298
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      140
      2421
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1551
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1074
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1037
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      137
      992
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      907
    Aihe