Käsienpesualtaan putkissa hometta

Megake81

Eli käsienpesualtaan putkissa on hometta ja kun päästää vettä niin kauhea homeen haju lehahtaa. Asunto on aivan uusi kerrostaloasunto. Mikä neuvoksi?

4

3392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Avaa hana sihti ja vaihda tai puhdista. Putkesta sienikasvusto lähtee vettä valuttamalla, mutta hanan päässä olevasta sihdistä se ei sitä jostain syystä tee.

      Mikäli kyse ei ole kaivosta tai porakaivosta, maakellarin hajun saa poissuhteellisen helposti. Porakaivot taas ovat hyvinkin ongelmallisia. Voi joutua desinfioimaan N kertaa eikä sittenkään lähde.

    • rakentaja48

      Jos viemäriputki ja hajulukko on ns.vauvan pesun jäljiltä, niin vettä laskiessa alkaa haisemaan. Tuntuu ihmeelliseltä uusien putkien sisällä oleva haju? Putkimies sanoisi heti missä vika !

    • NickNailer

      Kaikissa vesissä on hometta, hiivoja ja sädesieniä. Kysymys on määristä. Yleensä on niin vähän, ettei ole haittaa eikä niitä edes huomaa. PAITSI, jos kyse on uudesta asunnosta tai kotiin palu pidemmän poissaolon jälkeen, jolloin aistit valpastuvat.

      Varsinkin uudessa asunnossa hajuja erottaa uskomattoman pienissäkin pitoisuuksissa. Asentajan on vaikea löytää hajuhaitan paikkaa, jos oma nenä on turtunut niihin putkialan ominaisiin tuoksuihin.

      Yleensä putkimies pyytää valuttamaan vettä ja odottamaan. Asiakkaan nenä totuuu useimmiten muutamassa päivässä.

      Ongelmakohtia ovat hanan pään sihti, lavuaarin ylivuoto, vesilukko ja uuteen asuntoon muutettaessa herkistynyt kyky aistia hajuja. Vesikalusteita voi siivota kuumalla vedellä, etikalla, pesuaineilla, röörirooopella, sitruunahapolla, jne.

      • Putsiputsi

        Ja taipuisa kurttuviemäriputki jonka koloihin kaikki lika jää, etenkin jos altaassa ei ole omaa hajulukkoa ja se on tuolla putkella johdettu lattiakaivoon.
        Ei muuta kuin putsaamaan, kloriitilla tms. ja astianpesukoneen pesujauheella sekä wc-vaahdolla voi myös käsitellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      99
      4880
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      237
      1981
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      81
      1593
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1180
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      328
      1137
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1090
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1089
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1057
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1029
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      974
    Aihe