Eli käsienpesualtaan putkissa on hometta ja kun päästää vettä niin kauhea homeen haju lehahtaa. Asunto on aivan uusi kerrostaloasunto. Mikä neuvoksi?
Käsienpesualtaan putkissa hometta
Megake81
43448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Avaa hana sihti ja vaihda tai puhdista. Putkesta sienikasvusto lähtee vettä valuttamalla, mutta hanan päässä olevasta sihdistä se ei sitä jostain syystä tee.
Mikäli kyse ei ole kaivosta tai porakaivosta, maakellarin hajun saa poissuhteellisen helposti. Porakaivot taas ovat hyvinkin ongelmallisia. Voi joutua desinfioimaan N kertaa eikä sittenkään lähde.
Jos viemäriputki ja hajulukko on ns.vauvan pesun jäljiltä, niin vettä laskiessa alkaa haisemaan. Tuntuu ihmeelliseltä uusien putkien sisällä oleva haju? Putkimies sanoisi heti missä vika !
Kaikissa vesissä on hometta, hiivoja ja sädesieniä. Kysymys on määristä. Yleensä on niin vähän, ettei ole haittaa eikä niitä edes huomaa. PAITSI, jos kyse on uudesta asunnosta tai kotiin palu pidemmän poissaolon jälkeen, jolloin aistit valpastuvat.
Varsinkin uudessa asunnossa hajuja erottaa uskomattoman pienissäkin pitoisuuksissa. Asentajan on vaikea löytää hajuhaitan paikkaa, jos oma nenä on turtunut niihin putkialan ominaisiin tuoksuihin.
Yleensä putkimies pyytää valuttamaan vettä ja odottamaan. Asiakkaan nenä totuuu useimmiten muutamassa päivässä.
Ongelmakohtia ovat hanan pään sihti, lavuaarin ylivuoto, vesilukko ja uuteen asuntoon muutettaessa herkistynyt kyky aistia hajuja. Vesikalusteita voi siivota kuumalla vedellä, etikalla, pesuaineilla, röörirooopella, sitruunahapolla, jne.
Ja taipuisa kurttuviemäriputki jonka koloihin kaikki lika jää, etenkin jos altaassa ei ole omaa hajulukkoa ja se on tuolla putkella johdettu lattiakaivoon.
Ei muuta kuin putsaamaan, kloriitilla tms. ja astianpesukoneen pesujauheella sekä wc-vaahdolla voi myös käsitellä.