Hei! Onko kellään kokemusta Aurinkomatkojen järjestämistä retkistä Rodoksella? Esim. meriretki Rodoksen rannikolla? Hintaahan tällä on 37e/aikuinen ja retki kestää yhden päivän. Lähinnä mietityttää se, onko hinta pelkkää rahastusta ja retkiä kannattaisi katsoa vasta esim. paikan päältä muualta.
Aurinkomatkojen retket
Rodokselle
72394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
me ostettiin paikanpäältä pari päivää etukäteen satamasta ja hintaa 20 hlö ja ihan suomenkielelläki pärjää ainaki joillain kojuilla, tämä alkukesästä -17.
Tänä kesänä heinäkuussa otin paikallisesta kadunvarsimatkatoimistosta( ns. keskustan kävelykadun alkuristeyksen kohdalta) Symin retken. Hinta oli 25 e. Aurinkomatkoilla se olisi ollut 50e (toki olisi saanut selostuksen mennessä,mutta itse googlettamalla saa tietoa,jos haluaa ja tärkeintä on tunnelmat ja maisemien katselut).Bussi haki klo 8 jälkeen,vei ammattilaivojen satamaan Vanhan Kaupungin taakse,Laivamatka kesti Symille 2,5 h.laivaan mahtui 300 henkeä.Perilläoloaikaa oli 3,5 h,omatoimiseen kiertelyyn,Sen jälkeen tunnin matka Panormitiksen luostarin rantaan,tunti aikaa perillä,Kaupungissa Rhodoksella laiva oli klo 18.30 jällkeen,josta bussikyyti hotellille,Ihan riittävä reissu,Kuumaa oli.Laivalla oli hyvät palvelut ja itse Symi kaunis paikka katella ja kierrellä
käytiin siis symillä, menee koko päivä
Kannattaa ottaa matkatoimiston kautta ehdottomasti. Ei tarvitse huolehtia itse mistään. Kuljetus ym. Järjestetty. Missä hotellissa majoitutte?
No ei siinä tarvitse itse kauheasti mistään huolehtia jos menee satamaan mikä oletettavasti on kävelymatkan päässä hotellilta ja ostaa lipun laivaan. Ainakin aiempina kesinä siinä on ollut suomalainen rouva myymässä lippujakin Symin reissulle ettei kielenkään puolesta pitäis olla vaikeata. Matkanjärjestäjä tosiaan ottaa about tuplahinnan, mitä oon kuullut/ joskus hotellikansioista katsonut.
samaa mieltä, varaisin kuitenki etukäteen liput jos monta lähtijää, varausmaksua kymppi pari ja lähtöpäivänä maksaa liput tietenki se varausmaksu hyvitetään sitten ja pärjäs tänäki vuonna suomella.
siis varaus sieltä satamasta ja samalla selviää aikataulut