Vaaniiko uusissakin Focuksissa kittipommi?

Fordin_tavaramerkki

Varmaan jokainen palstalainen tietää miten mk1-Focusten ovien kittisaumat irtosivat ja ovet mätänivät alareunoista. Kyllä niitä korjailtiin takuuseen, mutta sama ongelma palasi pian. Harvassa ovat mk1-Focukset ilman ruosteisia ovia.

Onko uudemmissa Focuksissa sama piilevä kittivika vai onko asia saatu kuntoon?

6

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voihanSinuaNoloaPoikaa

      Ei.

    • takuulla_ruostuvat

      Ainahan uusissa ei ole ruostetta ja sitten luullaan, että ruostumisvikaa ei enää ole. 🙂 Mutta aika sitten opettaa, että historia toistaa itseään.

      • äläJääTuollaiseksi

        Kyllä ne oppii kun edelliset korjaukset maksaa. Sinä olet se turha ja tietämätön poika.


    • 15350018FGW

      Kittiviat korjataan vanhemmistakin autoista ilmaiseksi kun kysyt huollossa alennusta koodilla 1535 0018 FGW.

    • fokkari__03

      Korjasivet kittivian takuulla kerran - huonosti. Maalasivat samalla tuulilasi ja sivuikkunat punaiseski. Veti herneet nenään kun pyysin niitä puhdistamaan ruudut. Maksoin sitten itse seuraava korjaus pari vuotta myöhemmin kun eivät suostuneet korjaamaan toista kertaa (vaikka takuuaika jäljellä). Maalasivat silloin puolet katostakin toisella punasävyllä kun toinen puoli.

    • wsurf123

      Sekä focuksessa että mondeossa rakenne muuttunut eli ei samaa ongelmaa enää.
      Ja kyseinen vika ei liity kittiin vaan allaolevan pellin pintakäsittelyn puutteeseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      55
      11579
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8779
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      9
      4352
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      20
      3931
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3626
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3560
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3419
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3202
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2375
    Aihe