Vanhan Wallaksen

sytytyshajua

Wallas 1800B:n veneeseen sisään puhaltama ilma tuoksuu käynnistynappulaa painaessa ja ennenkuin lämmitin kuumenee. Päästääkö Wallaksien polttimen paloilma tuoksujaan raitisilmapuhaltimenkin ilmatilaan?

9

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No eihän sen pitäisi mutta käytännössä joskus käy niinkin, jopa uudemmissakin. Esimerkiksi jos käyttörasialta tulevan kaapelin läpivienti lämppärin alaosaan (joka muuten on paloilmapuhaltimen paineistama tila) falskaa läpivientikumistaan niin käry tulee siitä ulos ja imeytyy raitisilmapuhaltimeen siinä yläpuolella.

      • Noissa vanhoissa petroolilämmittimissä rakenne on sellainen, että käryä voi tulla ja tuleekin sytyttäminen yhteydessä vähän. Palaessaan eivät juurikaan haise. Uudet diesellaitteet on tehty eri tavalla ja eivät sitten kyllä kärtsää. Toki pakoputkesta tulee syttymisvaiheessa aina vähän kitkua.


      • sytytyshajua

        Ok, kiitos tiedosta. Lämmittimestä puuttuukin nuo letkujen ja johtojen läpivientien tiivistekumit, mutta lämmitin toimii kuitenkin hyvin. Saako ne läpiviennit tiivistää silikonilla tai jollain muulla tiivistysmassalla?


      • Parempi olisi laittaa oikeat tiivistekumit. Ei ole välttämättä tarpeen purkaa johtoja ja letkuja. Tiivisterenkaan voi leikata poikki ja pujottaa se sitten johdon päälle. Jos vielä vuotaa niin sitten silikonimassaa.


      • sytytyshajua

        Näyttäisi että sinne polttoaineen paluuletkupuolelle ei ehkä kuuluisikaan laittaa tiivistettä eikä mahtuisi tiivistettä, siinä polttimen alla on sellainen metallisylinteri paluuputken ympärillä kotelon lattiaa ja pohjan läpivientiä vasten?
        Jos kotelon tiivistäisi ihan täysin tiiviiksi tuostakin läpiviennistä, niin eikö ole vaara että se saattaisi täyttyä velopetroolilla ja sytyttää tulipalon?


      • Sinne kuuluu iso prikka ja sen alle tiivisterengas. Tämä rakenne sallii pienen liikevaran poltinta kasattaessa. Se kirkas metallilieriö tiukataan paikoilleen vain näppimomenttiin. Tulvimisvaaran estämiseksi onkin järjestettävä paluuvirtausletkulle selvä esteetyön reitti suoraan tankkiin ilman "joutsenkauloja".


      • sytytyshajua

        Ok, kiitos tiedosta, Sepeteus. Se kirkas metallilieriö tuntui pyöritettäessä vain pyörivän siinä loputtomasti ikäänkuin siinä ei olisi kierteitä että sen voisi tiukatakaan.


      • Onhan siinä melkoisesti kierteitä. En muista enää onko siinä oikea-vai vasenkätinen kierre. Kokeilemalla se selviää.


    • Ai niin pieni lisäys. Silloin -70 luvulla , kun nuo lämmittimet on suunniteltu ja valmistettu, kaikki haisi enemmän ja se oli ihan normaalia. Tämän päivän maailma ei enää haise samalla tavalla ja pikku tuoksahduskin tuntuu eri tä tavalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1408
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      1021
    3. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      22
      1000
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      309
      804
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      720
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      657
    7. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      45
      624
    8. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      268
      612
    9. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      61
      573
    10. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      555
    Aihe