Windowsin asentaminen ekaa kertaa ilman levyasemaa

Kysynpähänvaan

Koittanut tässä tätä selvittää miten tämä onnistuu, niin vastaus on käytä usb-tikkua. No seuraava kysymys on miten sen saa sille usb tikulle ladattua, kun koneessa ole mitään mahdollisuutta päästä nettiin tai mihinkään muuhunkaa kuin biossiin. Vai myydäänkö noita valmiiksi tikkumuodossa?

5

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Windows 10:n voi ostaa USB-tikulla. Toinen vaihtoehto, mikäli omistat jo Win 7 Home / Professional lisenssin, ja sitä vastaavan asennuskoodin, voit tällä koodilla asentaa Win10:n. Win10:n voi ladata Microsoftin lataussivujen kautta. Asennustikun ladatusta mediasta voit luoda esim. Rufus nimisellä softalla. Lataukset ja asennusmedian luonti täytyy tehdä toisella koneella.

    • freeware_windows

      "Windows 10:n voi ostaa USB-tikulla. Toinen vaihtoehto, mikäli omistat jo Win 7 Home / Professional lisenssin, ja sitä vastaavan asennuskoodin, voit tällä koodilla asentaa Win10:n. "

      Jos haluaa säästää lisenssimaksuissa 249,90€ eikä osta WIn10 usb retail pakettia, lataa ilmaisen windows-version MS:n sivuilta.
      MS:llä on myös ilmainen Windows, jota käytetään tässä Freeware Windows projektissa, ilmainen käyttis pelikoneeseen ( http://www.windowsworkstation.com/forum/viewtopic.php?f=83&t=3086&sid=e24bdbb6fac21718aa1fd6ff64d86cd8 )

      Sen voi ladata ms:n sivuilta, ja siinä tosiaankin on evaluation Unlimited (ei 180 päivää kuten muissa versioissa).
      https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-hyper-v-server-2016

      Se on server core-versio hyper-v käyttöön josta puuttuu kaikki Windows apuohjelmat ja iso osa käyttöliitymän komponenteista, mutta se ei ole ongelma niille jotka muutenkin käyttävät 3. osapuolen apuohjelmia, kuten Firefox, MPC-HC, Winamp, 7zip, iview, tiedostonhallintaan Midnight Commander, shelliksi Litestep tai Classic Shell jne. Parempi vain että kaikki käyttämättä jäävä ylimääräinen windows-sälä puuttuu. Siihen saa asennettua myös DX12 kirjastot ja kaiken mitä pelikoneeseen tarvitaan.

      • suora_latauslinkki

      • ei_rutkuversiota

        Tuohan on home-versio josta puutuu mm. ryhmäkäytäntöeditori ja normaalit Windows Updaten asetukset (manuaalinen, ajastettu, lataa ja ilmoita jne) jotka ovat seiskassakin. Siinä on pelkät heti pakolliset päivitykset. Ei kannata homea hankkia, jopa tuo Freeware versio on paljon parempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      78
      4709
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2043
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1742
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1353
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1221
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      946
    9. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      927
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      273
      904
    Aihe