Vanhat Espacet

Olen pienellä budjetilla hankkimassa 7h autoa. Vanha Espace on yksi mahdollisuus. Ovatko ne ladultaan minkälaisia, onko kokemusta?
51620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...R21 Nevada, mahdollisemman tuore eli uudempaa korimallia.Mahtuu tavaratilaankin vielä reilusti tavaraa ja varaosia saa helpommin kuin Espaceen.

Äänestä

Itselläni on vuoden 1995 Espace 2.2-litraisella koneella. Olen sillä ajellut noin 8000km (kaikkiaan ajettu n. 178000km), joten vielä ei hirvittävästi kokemusta ole ko. autosta, mutta jotain kyllä: auto on lämmin, melkoisen hiljainen ja hyvä ajettava, eikä kori ainakaan ruostu ja teräskehikko muovien sisällä on kuumasinkitty pohjaa ja moottoritilaa myöten (tosin ajattelin pohjan massata kesällä; en ihan luota pelkkään sinkitykseen). Tilaa on kohtuullisesti ja tilojen muunneltavuus on oikein hyvä. Tekniikka on metka sekoitus vanhaa ja hieman uudempaa ja vaikuttaa melko yksinkertaiselta: osia on saatavilla eikä edes vallan huimaan hintaan.
Vinkkeinä sanottakoon omasta tähänastisesta kokemuksesta, että vesiletkujen kunto kannattaa tarkistaa (ylävesiletkuksi käy muuten R21 GTX:n vastaava) ja jäähdyttimen flektien toiminta samoin (parissa johtoliitoksessa voi olla kosketushäiriö). Edelleen kannattaa tarkistaa polttoainesäiliön kiinnityspannat, etteivät aivan ruostuneet ole. Ja sitten ajovalojen sähköliitin sulakerasiasta (ruskea pitkä riviliitin ja punainen johto suhteellisen keskellä liitintä, ainakin omassani) tuntuu löystyvän helposti, joka taas aiheuttaa vastusta ja kuumenemista johdossa ja liittimessä ynnä valojen välkkymistä. Ja sitten vielä putsasin tyhjäkäyntimoottorin.
Espacesta on saksalaisilla vallan hyvä sivusto osoitteessa http://espace-freunde.de ,johon on kerätty tietoa ja korjaus- ym. ohjeita parhaimmillaan oikein kuvien kera; tosin sivusto on saksaksi, mutta ilmeisesti englanninkielinenkin on tulossa.
Muutapa nyt ei tule mieleen; jos löydät sopivan yksilön, niin hyvä: omat tähänastiset kokemukseni ovat ainakin hyvät. Niin, itse asiassa Espace taitaa olla viidestoista Relluni, eikä aikaisemmistakaan ole huonoja kokemuksia. Ai niin, rengaskoko on on hieman omituinen: 195/65/14 ja tuulilasin kunto kannattaa tarkistaa.

Äänestä
  • millainen on polttoainetalous ja lämpiävyys/huurteenpoisto?käykö kone pieneksi raskaaseen autoon?

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    millainen on polttoainetalous ja lämpiävyys/huurteenpoisto?käykö kone pieneksi raskaaseen autoon?

    Eivät lasit pahasti huurru; takasivulasit nyt tosin eivät ihan kirkkaina kovin kosteilla keleillä täydellä kuormalla pysy, mutta tuulilasi/etusivulasit pysyvät kirkkaina. Lämpöä piisaa ja yllättävän nopeasti; tosin ei pakkastakaan ole kovin paljoa tänä talvena ollut, mutta eipä ole tovin ajon jälkeen voinut lämmityslaitettakaan maksimilämmöillä pitää, kun pukkaa melkoisen kuumaa ilmaa suuttimien täydeltä.
    Kulutusta en ole mitannut. Kone on jaksanut mukisematta vetää täydellä kuormallakin, tosin eihän Espace mikään raketti ole tyhjänäkään, mutta hyvin on toimeen tultu.

    Äänestä

Oletkos ajatellut hakea Espacea ulkomailta? Itse sen haen näillä näkymin syksyllä. Hinnat ovat erittäin kohtuullisia, kunhan tietää mitä hakee. Tarjontaa on liiankin paljon. Sopivia maita on esim. Belgia tai vaikkapa Liettua. Vilkaise vaikka esim. www.belcar.fi Mietippä asiaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laihalompakko kirjoitti:

Olen pienellä budjetilla hankkimassa 7h autoa. Vanha Espace on yksi mahdollisuus. Ovatko ne ladultaan minkälaisia, onko kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu