Opiskelun tueksi apua fukseille

rt76y546

Nyt olis kuukauden päästä opintonsa aloittaville fukseille/mursuille tarjolla vähän opiskelupakettia

Kokosin stuvia sivustolle "kauppatieteen alkeet" paketin, joka on suunnattu kandeille

Paketti sisältää n. 50 sivun edestä tietoa ja muistiinpanoja, joita tulet ensimmäisillä kursseilla varmasti tarvitsemaan

Nappaa tästä siis itsellesi opiskelutaipaleen alulle helppo startti:

https://www.stuvia.fi/bundle/11699

Jos olet kiinnostunut erityisesti kansiksesta niin:
https://www.stuvia.fi/doc/325416/yritysjohdon-taloustiede

Jos olet kiinnostunut erityisesti JoMasta niin:
https://www.stuvia.fi/doc/325094/johtaminen-ja-markkinointi

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NiiMitenOn

      Onko tämä vaan alleviivattu versio kirjoista, jonka kyllä jokainen osaa tehdä, vai sovellatko tietoa jotenkin omin luovin keinoinesi? Jälkimmäinen luo arvoa.

    • uusiopisk

      Uskomaton mainos muistiinpanoista: "kykenet skippaamaan luennot ja läpäiset tentit".

      Hain opiskelupaikkaa ja tein töitä saadakseni sen. Nyt haluan saada luennoista irti kaiken ja haluan suoriutua tenteistä hyvin, en vain läpäistä.

    • hohhoijjaarahastusta

      Esikatselun perusteella näistä ei ole fukseille minkäänlaista hyötyä, älkää hukatko rahojanne tällaiseen, vaan opiskelkaa asiat itse ja oppikaa kokonaisvaltaisesti. Mm. kansantalouden mikroteoriassa käsiteltävät asiat hyppäävät nopeasti pois vain perusasioista esim käyrien soveltamisen ymmärtämiseen.

    • juoppojarmo

      Mä voisin maksaa siitä, että joku suorittaa puolestani nämä tylsät "kaikille pakolliset kurssit", siellä oli n. 60-70% sellaisia jotka todennäköisesti unohdan samantien tentin jälkeen eikä vaikuta myöhäisempään pätevyyteeni käytännössä millään lailla.

      Oli kyllä sellaista tervanjuontia pelkästään näiden pakollisten kurssien sisällysluettelon syynaaminen, toki siellä oli kiinnostavia ja hyödyllisiä kursseja myös mutta silti, olisi hienoa jos ei tarvitsisi vaivata päätään näillä semi-skeida-kursseilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      355
      6997
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      75
      5989
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      195
      5483
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4270
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3476
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      69
      3427
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      58
      3346
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      13
      2316
    Aihe