Eikös se ole niin, että uuden puhelimen ensimmäinen lataus eli ns. esilataus on noin 12h?
UUSI PUHELIN
9
1376
Vastaukset
- RobottiSoittelee
Kun olet kerran ostanut uuden puhelimen, kysy myyjältä. Hänenhän pitää opastaa asiakasta! En uskalla antaa parempaa ohjetta, kun et kerro mallia. Useimmissa uusissa kännyköissä on enemmän tai vähemmän älykäs lataus, se osaa itse lopettaa latauksen ja pyytää irrottamaan latausjohdon energian säästämiseksi. Minusta kehotus kuulostaa naurettavalta, kun tiedän laturin kulutuksen, yleensä alle 5W.
- borotti
Onhan sillä merkitystä, jos vaikka valtakunnassa pari miljoonaa laturia on seinässä kiinni ilman, että laturi lataisi. Tai koko maapalloa ajatellen muutamia miljardeja latureita. Aikamoinen hukkateho.
- afgvbbhnh
Ihan sama miten lataat. Uusin puhelimien akku on jo puolen vuoden päästä pask... siis kaputt. Itse olen monta puhelinta kokeillut ja monella eri lataustyylillä. Kaikkien akut on huonontuneet 50% n. puolessa vuodessa. N. 1.5 vuoden jälkeen puhelin on vaihtokunnossa akkunsa suhteen. Kas kun monia uusia puhelimia koskee sääntö että akkua ei voi vaihtaa... Järkevää ja luontoystävällistä.... HAH!
- RobottiSoittelee
Tjaah. Minulla on jo kolme vuotta vanha akku. Edellisessä kännyssä kesti neljä vuotta. Piti vaihtaa kuitenkin uuteen, kun koko kännykkä putosi pesuainesankoon.
- turhaa-hommaa
Noin oli ehkä nicd-nimh akuilla, ei pidä nykyään paikkaansa.
- czero
Ne myyjät mitään tiedä... Kyllä litiumakkukin kannattaa sisäänajaa : muutama kerta alussa täydestä aivan tyhjäksi.
- ennen_oli_ennen
"... litiumakkukin kannattaa sisäänajaa : muutama kerta alussa täydestä aivan tyhjäksi..."
No ei. Tuokin ohje on vanhalle Ni-Cd-akulle, ns. muisti-ilmiön minimoimiseksi.
Mutta löytyy valitettavana kopiona vanhasta käyttöohjeesta uuteen joissakin tapauksissa.
Li-Ion ja Li-Po-akkuihin pätee melkein sama hoito-ohje, kuin auton akkuunkin, eli ei saisi koskaan ajaa aivan tyhjäksi, eikä saisi yliladata. Ns. älykäs laturi, joka melkein kaikissa litiumakkulaitteissa on, huolehtii onneksi tästä. Lisää infoa vaikkapa tuolta:
http://batteryuniversity.com/
- selataakunlataaa
Kaikki puhelimet lopettaa latauksen kun akku on täynnä, näytöstä näkee kun akku on täynnä, ei ole mitään hyötyä ladata sen pidempään. Laturista riippuen siihen menee yleensä 1-3 tuntia. Mutta voi sitä pitää latauksessa sen 12 tuntiakin tai 24 tuntia, ei siitä mitään haittaa ole.
- Lehmänhoitaja
Muutama latausohje: https://yksityisille.hub.elisa.fi/10-faktaa-alypuhelimen-akun-lataamisesta/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",295182Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1202381- 1382082
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531915Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171760"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551306Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1531060Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää59920Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.311869Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa150725
