Meillä on Sri Lankan reissu edessä vasta ensi vuoden alussa, mutta kysymys.
Meillä on AI-palvelu hotellissa, mutta toki aina tippaamme siitä huolimatta.
Paljonko olette tipanneet siivoojille, laukkupojille yms.
Tippaus Sri Lankassa
8
1199
Vastaukset
- tipitön.matka.asiaa
Kaikkien maiden siivoojat ym. tulee totuttaa siihen, ettei tippejä anneta. Ottakaa mallia saksalaisista. Jos siivooja viihdyttää miesturistia siinä sivussa, on palkitseminen siinä tapauksessa paikallaan.
- hulihui
Sri Lankassa ei kuulu tipata.
Tippaamalla opetat henkilökunnan siihen että ilman tippiä palvelu on surkeaa. - pummeille.kovuutta
Nyt suomalaiset ravintolat ja tarjoilijat yrittävät ujuttaa tippauskulttuuria Suomeenkin ja YLE propagoi sen puolesta.
https://yle.fi/uutiset/3-9746450 - TipitVexJaHeti
Samaa mieltä.
Suomalaisten tehtävä on kouluttaa Sri Lankalaiset ja kaikkien mailman muidenkin valtioiden palvelualalla työskentelevät henkilöt tipittömyyteen.
Sitä vartenhan me suomalaiset matkustelemme. - Egciogetjbook
Yksi vitun pahvi sitten kirjoitti monta paskaa kommenttia.
Minä tippaan koska en oo tollanen köyhä kusipää- RakastanSaksaa
Olen matkustellut vuosikymmeniä eri maissa ja maanosissa ja parikymmentä vuotta sitten eräs toinen turisti (saksalainen) sanoi mulle Australiassa; "mitä sinä voitat tuolle tippaamisella, et takuulla saa sen parempaa palvelua huomenna kuin minäkään". Silloin aloin kelaamaan tuon tavan älyttömyyttä ja sitä, että jengi funtsii, pitääkö tipata vai ei.
- Reissulle
No se saksalainen näytti sillä tyhmyytensä. Minä en tippaa siksi, että, saisin parempaa palvelua vaan siksi, että monissa maissa esim Sri Lankassa noille työntekijöillä on surkea palkka ja pitkät työpäivät. Haluan osaltani auttaa heidän toimeentuloaan tippaamalla.
Aloittajalle vinkki, itse tippaan 10% ravintolan laskusta jos ei tippejä ole laskettu loppusummaan. Laukunkantajille 100 rupiaa, siivoojille 100-200 rupiaa päivässä, tarjoilijoille tai baarityöntijöille myös sen 100-200 rupiaa.
- lankalankasrilanka
Kyllä se on niin, että tippaamalla muutaman roposen siivoojalle, baaripojalle, laukunkantajalle autat koko hänen perhettä.
Tippaan aina heti saavuttuani kohteeseen siivoojan, tarjoilijan ja palvelu pelaa.
Olimme etuoikeutettuja lomalla Lankassa, meillä oli altaalla muutaman ystävä pariskunnan kanssa aurinkotuoleille tarjoilu, sakemannit eivät olleet yhtä oikeutettuja, jonottivat janoisina paukkua.
Sri Lankassa siivoojan kuukausipalkka on noin 250 € (tietenkään ruoka, asunto etc ei ole niin kallista kuin Suomessa, mutta..) Antamalla siivoojalle 10 € on se tuntuva palkanlisä, meille se ei tunnu missään.
Tippaamalla tarjoilijaa saat aina hyvää palvelua. Ei sillä, että olisi pakko, mutta kun minä olen lomalla halua antaa perheelleni ja tietty itselle parempaa palvelua kuin peruspalvelua, oli moraalisesti teidän mielestä oikein tai ei, näin olen aina tehnyt ja tulen aina tekemään. Ja sitä paitis mitä se minua kiinnostaa mitä mieltä muut ovat, teen niin kuin hyväksi näen, muiden rutinat eivät kiinnosta pätkääkään.
Tietty jos joku on täysi m.......u, ei tipu tippiä, esim. Tallinnassa jos en saa myyjältä hymyä, ei tule tippiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703139
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942035- 551952
- 421584
- 401550
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083