M****lle (m)

Kaikki_mitä_ajattelin

Joskus ajattelen, että sinä olisit ollut se oikea. Mutta ei ole enää mitään kosketuspintaa, mitään järkisyytä ottaa yhteyttä, sillä kaikki se tuntuisi vain oudolta. Pelkään, että vaikuttaisin ihmiseltä, joka elää menneessä, jolla ei ole muuta elämää. Emmekä enää tapaa. Ja jospa tapaisimmekin, väistäisin todennäköisesti katsettasi jälleen ja kaikki jatkuisi ennallaan. Niinpä päädyn seuraamaan elämääsi sivusta ja jatkan samalla toki omaani tahollani. Joskus ajattelen, että ehkä sinäkin olet hitusen kiinnostunut minun elämästäni, mutta voin olla hyvinkin väärässä. Toisinaan näen unia sinusta ja elämäsi muutoksista. Ja vasta myöhemmin huomaan unien vastaavan todellisuutta. Ehkä se on jotain, mitä oli jo muutenkin "ilmassa" ja alitajuntani poimii sen, ei mitään sen kummempaa. Uskon, että kaikista maailman ihmisistä vain muutamat lopulta jäävät sydämeen asumaan. Sinä olit minulle sellainen ihminen. <3

11

855

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomenetkaikille

      Ei ole ainakaan minulta

    • Mmiespohtii

      Jotain niin tutuntuntuista. Mutta - voisiko olla.

    • M.miesssss

      Minäkin mietin joskus sinua ja sitä mitä elämä olisi voinut olla.

    • Ihmisen suurin pelko tulee sisältä samoin ajatukset siitä mitenkä toinen ajattelee ja reagoi. Ei pidä luulla asioita ja pelätä hupsuja ajatuksia. Ihmiset yleensä ovat iloisia kun törmäävät vahoihin tuttuihin ihmisiin eikä noita tilanteita pidä jännittää.

      Rohkeutta ja mukavaa kesää aloittajalle, eletään elämää eikä pelätä turhia. Elämässä on niitä oikeitakin asioita joita tarvitsee pelätä ja välttää.

    • ElämmeVainKerran

      Jotenkin tosi surullista, että kaipaat jotakin ihmistä noin kovasti, mutta et uskalla ottaa yhteyttä. Siinä voi mennä elämäsi rakkaustarina sivu suun.
      Pelkäätkö kenties, että unelmasi hänestä sinun omanasi romuttuisi, jos ottaisit yhteyttä ja saisit kuulla hänellä olevan tunteita toista naista kohtaan?
      Ainahan sitä voi ottaa ihan spontaanisti kaveripohjalta yhteyttä. Laittaa mitä kuuluu viestiä fb:ssä tai edottaa ihan arkista yhteistä tekemistä puhumatta vielä omista tunteistaan mitään. Tutustua lähemmin ja onkia tietoa miehen ajatuksista ja tunteista hiljalleen.

    • 4744747474

      eikö voitais treffailla kuitenkin? olet aina sydämeni ykkönen

    • Alku sopis kyllä nimeen mutta tuskinpa täällä kukaan kaipailee...

    • aavistusvain

      Mielipiteeni on kun hän pyörii mielessä ainoana oikeana niin tilanne ei ole ohi. Ainakin jos tilanne pitkistyy. Se voi olla toisen läheisyyden puute kuten halit kahdenkeskiset puhumiset. Rohkea tapaaminen voi auttaa molempia ja saada hymyn molempien huulille.

    • mieli_umpparissa

      Niin se jakomieli muuttaa suuntaa. Varo etteivät monet mielesi mene enempää takkuun suunnanmuutos manöövereissä.

    • Fortezza

      Moi vaan. Aika tutun tuntuista ja muistoja herättävää tämä aloituksesi. Minäkin kuten varmaan moni muukin M mies otti tämän omakseen. Mietin pitkään vastaanko tähän ollenkaan ja herätä vanhoja muistoja. Vastasin kuitenkin, koska löysin tästä itselleni jotain tuttua. Minäkin kohtasin vuosia, vuosia sitten erään naisen, joka on muistoissani vieläkin ja ajattelen häntä hyvin lämmöllä ja kauniisti. Mitään meille ei kuitenkaan kerennyt syntyä, mitään yhteistä vaikka toivoin kovasti. Elämä oli päättänyt meidän kohdalta toisin. Mielessäni kuitenkin toivon hänen elämänsä olevan jotakuinkin onnellista, niin onnellista kuin vain toivoa sopii. Minäkin ajattelen hänen olleen minulle hyvin merkittävä nainen, vaikka mitään ei ehtinyt kehkeytyä meidän välille. Nimeni käy tuohon aloituksessa laittamasi miehen nimeen. T: M****lta sinulle.... niin kenelle?

    • Mqxnm

      Minne päin menee?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      109
      667
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      504
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      36
      488
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      70
      429
    5. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      21
      419
    6. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      414
    7. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      31
      405
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      5
      391
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe