Kävin keväällä Soussessa. Yksin matkasin ja hyvin meni. Nyt uudelleen lennän Tunisiin syyskuun alkupuolella. Nyt taas jännittää, kun on eri lentoyhtiö , Lufthansa ja Frankfurtin kentällä koneen vaihto. uuuuhh
kävin Tunisiassa keväällä
8
3291
Vastaukset
Hei Peneloope!
Mites meni reissu? Olen kans lähdössä ja kiinnostais kuulla!- Peneloope
Hei. oikein hyvä reissu oli Hammametiin vaikka etukäteen jännitin. Hammametissa pitkät, ihanat rannat. Lämmintä oli ja meressä kävin monta kertaa. Ikivanhoja esiin kaivettuja rakennuksia ja muureja ihmettelin aikani kuluksi.
Nyt lähden 30.12. Hammam Sousseen katsomaan miten siellä vuosi vaihtuu. - Anon2
Olen ollut Hammametissa 4 kertaa, menimme siellä naimisiin. Asuimme uudessa turisti kohteessa Mrezkassa Yasmine Marina on hieno paikka, mutta Hammamet ja Hammamet Pohjoinenkn ihan kivoja paikkoja.
- iufdaökfjöakdj
Joskus kävin Soussessa ja oli muuten kokolailla karmea kokemus. Jokainen ihminen jonka tapasi, yritti huijata tavalla tai toisella. Mikään summa ei ollut liian pieni huijattavaksi. Jopa pahempi mattokauppamesta kuin Marokko tai Egypti.
Matkanjärjestäjä kauppasi kohdetta rantalomakohteena, mutta lämpöä oli keskimäärin jotain 10 astetta. - Epätoivoinen
Detur perui juuri tämän syksyn matkat. Nyt pitäisi lähteä yksin pelkillä lennoilla tunisiaan. Onko koneen vaihdot hankalia? Saako apua hyvin? Kumman kautta helpompaa saksan vai ranskan? Kielitaito ei ole mikään paras.
- Kahvikupillinen
Kerran olen lentänyt Ranskan kautta,kyllä oli reipas vaihtoväli,yli 2 h. Mutta kävelyreittikin oli kielitaidottomilla hankala.Onneksi törmäsin erääseen suomalaiseen naiseen jonka kanssa selvisin oikealle paikalle.Lentokoneessa oli hyvin ylimielinen lentoemäntä,joka kynäänsä napsutellen tuijotteli pitkin nenänvarttaan. Kahvia pyysin saadakseni lisää,pudisteli vain päätään eikä antanut. Air France : sta jäi todella ikävä mielikuva.
- Anonyymi
Hei.
Harkitsen Tunisian matkaa, monastriniin. Olisin menossa ystäväni kanssa. Aloimme vain miettimään, onko siellä turvallista liikkua kaksi nuorta naista? Onko kenelläkään kokemusta, että olisi viime aikoina matkustanut siellä päin?- Anonyymi
Asun täällä Tunisissa. Viime viikon olin Monastirissa.
Mielestäni kaupunki on turvallinen. Siisti, kaunis ja tutustumisen arvoinen.
Historialliset rauniot ja museot hyvin hoidettuja. Presidentin hautamausoleumi hieno.
Kauppakuja kaupat mielenkiintoisia. Tosin myyjät aika agressiivisia.
Talvikaudella aktiviteetteja vähemmän kuin kesällä.
Hintatasoon kaupungin ulkopuolella edullisempi. Hotellissa voi olla kymmenkertaiset turistihinnat. Suosittelen all inclusive täysihoitolomaa. Talvikaudella hyvinkin edullisia.
Monastirista löytyy hienoja puhtaita hiekkarantoja, mutta jotkut rannat ovat roskaisia, eikä niitä huolleta turistisesongin ulkopuolella.
Pääkysymys taisi olla turvallisuus. Harkintaa kannattaa käyttää yöllä ulkona liikkuessa ja välttää pimeitä kujia.
Huijareita riittää ja rahaa yritetään saada kaikin tavoin kaikista palveluista.
Käsilaukkua ei kannata heilutella kadulla eikä jättää vahtimatta mihinkään.
Poliiseja on runsaasti kaupungilla ja apua saa jos tarvitsee. Maassa sotatilalaki voimassa. Poliisit raskaasti aseistettuja.
Humalassa hortoilua ei katsota hyvällä, ja hotellialueen ulkopuolella on hyvä pukeutua peittävämmin. Muslimimaa.
Terveluloa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153329
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061577Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251075Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789