Mustat kissat Vihtavuoressa?

teere

Kenen kissoja mahtavat olla, vai ovatko villikissoja tai tallikissoja? Brittilän rannan asuntoalueella niitä pyörii pari kappaletta..... Pikkulinnut katoaa ja kusi nurkissa haisee.
Voisiko omistaja tai joku tehdä asialle jotain. Itse olen vanhus jo....

13

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lirinlorin

      Voit kusta viuluus kääkkä

    • Tenakiikarit

      Kusen hajuun vanhuuden myötä auttaa vaipat ja niiden vaihtaminen, kissojen ja ihmisten kyttäämiseen auttaa jonkin harrastuksen aloittaminen.

      • ihmeinisijä

        Noh kyse onkin Laukaan sisäsiittoinen kylä eihän näiltä urpoilta voi muuta odottaa kun tyhjän jauhamista..jos kissat häiritsee hommaa loukun ja nappaa kiinni.Vie löytöeläimiin


    • Muuku

      Hei,
      hyvä että otitte asian esille. Olemme kiinnittäneet huomion samaan asiaan ja huolisamme kissojen kohtalosta kun talvi/pakkasen tulevat. Kissoista kaksi on on ns. musta/tumman ruskean sävyisisiä ja näiden lisäksi liikkuu vielä täysin mustakarvainen kissa.
      Valitettavasti näitä typeriä kommentteja johtuu joukkoon, jokamiehen oikeuis puhua....joten mielipide vapaa......
      Yritetään kuiteskin, oikeasti saada villikissat kuriin!

      • xdfff

        Eihän niitä saa jos nämä tampiot ei tajua pyytää loukkuja joten turha valittaa


      • hähähääää

        Rotan myrkkyä ruuan joukkoon eiköhän karvaperseet häviä


      • Loukkuun

        Liekö edes villikissoja? Jos näyttävät hyväkuntoisilta, niin luultavasti ovat jonkun lemmikkejä, joille on annettu vähän liikaa liikkumisvapautta. Kissathan eivät lain mukaan saisi liikkua vapaana muualla kuin omistajansa maalla, mutta harva kissanomistaja sitä näyttää tietävän, tai eivät välitä, kun "ainahan kissojen on annettu kulkea vapaasti". Kissojen omistajien pitäisi ottaa tämä asia lopultakin vakavasti, eikä suhtautua kuin heillä olisi oikeus tehdä mitä huvittaa. Parasta olisi loukuttaa vapaana kulkevat kissat aina kun sellaisen näkee ja toimittaa löytöeläinkotiin. Omistaja hakekoon sieltä ja maksakoon hoitomaksun. Eiköhän opi muutamasta kerrasta. Tappamaan niitä ei saa ruveta omin päin, vaikka näyttäisi kuinka villikissalta. Loukkuun nekin ja löytöeläinkoti tekee arvion onko kyseessä lemmikki vai villikissa.


    • vihtawatch

      Itsekin kanssa asiasta huolissani, lisäksi olen pohjattoman huolissani ja kiinnostunut muiden asioista. Tämä johtunee omasta elämästäni, jonka koen tyhjäksi ilman sisältöä.
      Kevät on kiihoittavaa aikaa kun koiran paskat paljastuvat, siitä onkin upeaa jatkaa kesään.
      Joka on parasta aikaa kissojen havainnomiseen, ympäri vuoden tosin tässä talossa verhot heilahtaa naapurien liikkuessa pihassa. :)

    • RemingtonillaKylkeen

      Kissat ovat petoeläimiä, tappavat linnut ja oravat. Ei muuta kuin haulikolla kylkeen jos kulkevat vapaina. Ovat hyviä harjoitusmaaleja näin ennen metsästyskauden alkua.

      • Loukkuun

        Lain mukaan vain täysin villin kissan (mikä ampujan täytyy pystyä kiistattomasti osoittamaan) saa ampua ja senkin saa tehdä vain ampujan omalla maalla, koska villiintyneestä kissasta täytyy olla ampujalle itselleen jotain osoitettavissa olevaa haittaa, että sen ylipäätään saisi ampua. Jossakin metsästysreissulla toisen mailla liikkuessa kissat pitää siis jättää rauhaan. Jos kissaa ei pysty täysin varmasti osoittamaan villikissaksi ja ollaan jonkun toisen mailla, niin kissan ampuminen on rikos. Loukuttaminen ja löytöeläinkotiin toimittaminen on ainoa oikea ratkaisu irtokissoja vastaan.


    • JAAKKERI

      ILMOITUS KATEISTA PAIKALLISEN KAUPAN SEINÄÄN TEHOAA!

      • cggggy

        Sinähän sen tiedät puskaradio


    • hahahaaaa

      Yhtä hyvin kuin rotanmyrkky sinuun

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7808
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3732
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1190
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1043
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      993
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      782
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    10. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      740
    Aihe