Onko järkevää suorittaa sosiaali- ja terveysalan tutkinto ja lukio samalla jos meinaa tämän jälkeen lähteä opiskelemaan lääkäriksi. VAi olisiko pelkkä lukio järkevämpi? pitkä matikka tarpeen?
lääkäriksi kaksoistutkinnon jäleen
veikko
5460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
JÄLKEEN*
Luulenpa, että kannattaa suorittaa pelkkä lukio ja panostaa siellä täysillä kemiaan, fysiikkaan ja biologiaan, mikäli lääketieteelliseen aiot pyrkiä. Noista ammattitutkinnoista ei ole mitään hyötyä tiedekorkeakoulussa.
Kannattaa ehdottomasti mennä suoraan lukioon ja siellä lukea biologiaa, kemiaa ja fysiikkaa niin paljon kuin jaksaa. On se pitkä matikkakin ihan hyvä(jos jaksaa noiden edellä mainittujen aineiden lisäksi, pitkä matikka vaatii myös työntekoa, mutta kehittää laskurutiinia). Itse pyrin nyt 05 lääkikseen, olen nyt lukion kolmannella. Itse kävin pitkää matikkaa 8 kurssia, jonka jälkeen vaihdoin lyhyelle. Biologiasta, kemiasta ja fysiikasta olen käynyt kaikki mahdolliset kurssit kiitettävin ja erinomaisin arvosanoin... Galenoksen(pääsykoekirja)olen lukenut kahdesti ajatuksella läpi alleviivaillen.
Sosiaali- ja terveysalan tutkinosta sinulla ei ole pääsykoevaiheessa mitään käytännössä mitään apua. Jotain apua siitä saattaa olla kliinisten opintojen aikana, mutta suosittelisin keskittymistä täysillä lukioon.
kun en varma tuosta lääkäri hommasta ole ja asun niin pienellä paikalla jossa lukiossa ei tule toteutumaan kaikki fysiikka saati sitten kemia. joutuisin opiskelemaan ne itsenäisesti enkä varmaan jaksaisi.