Vanhanaikaisesti 'rakkaudesta kotiseutuun', ja omaan kouluun pyrimme, tämän seudun väen opettajana tunteman Mikko Lahtisen talven Luumäen historia-sarjan luennoilla tekemästä aloitteesta, kokoamaan aineistoa Luumäen kunnallisen keskikoulun historian tallentamiseksi ja kirjana julkaistavaksi.
Keskikoulu lähti kuntalaisten sisäisestä aloitteesta, ensimmäisenä Suomessa, syksystä 1945 eli heti sotien jälkeen. Koulu aloitti Kangasvarressa, kun Vallien (Linnoituksen) kupeessa olevaa venäläisten kasarmirakennusta kunnostettiin koulun käyttöön: sellaiseksi kaksikerroksiseksi, jollaisena keskikoulu tunnettiin niin kauan kuin se sellaisen toimi. Alakerrassa oli kaksi luokkahuonetta ja yläkerrassa kolme. Oppilaana edettiin alakerrasta yläkertaan.
Historiasarjan luennoilla meille näytettiin Heikki Honkion tuoma isänsä, keskikoulun opettajana toimineen Matti Honkion (Lindströmin) todistus Kotiyhteiskoulusta. Tämä koulu oli toiminut vuodesta 1927 eli ennen sotaa Rusasella, Rusasen perheen kotona. - Rusasen talo, joka on edelleen paikallaan, kantaa monenlaista historiaa, kylälle ja pitäjälle merkityksellistä.
Vapaasti koostunut ryhmä meitä senior-koululaisia on valmistellut Mikko Lahtisen antaman tehtävän toteuttamista niin, että Esa Taina on avannut sähköpostiosoitteen: [email protected], johon jokainen voi lähettää oman tarinansa, omasta ja miksei myös sisarustensa tai luokkatovereittensa puolesta. Ensimmäisistä koulun oppilaista monet ovat jo tuonpuoleiseen siirtyneitä. Oma kirjoitus tulee lähettää tiedostona eli sähköpostin liitetiedostona (jotta se voidaan tallentaa suoraan aineistoon). Esa Tainalta tulemme ennen pitkää saamaan salasanan, jolla tarinoita pääsee lukemaan. (Ja kommentoimaan?)
Tarinoiden myötä tulee löytymään hän tai he, jotka tulevat kirjoittamaan julkaistavan kirjan.
Olen neuvotellut Suomalaisen kirjallisuudenseuran edustajan kanssa: he tulevat tallentamaan kootun aineiston omaan kokoelmaansa, perinneaineistoksi. Mahdolliseksi tutkimusaineistoksi. Jos sinä kirjoittaja suostut oman tarinasi tallentamiseen heidän kokoelmiensa osaksi, niin kirjoita tarinasi alkuun suostumuksesi, yksinkertaisesti. Suomalaisen kirjallisuudenseuran aineistossa tämä meidän koulumme historia säilyy - jos tässä maailmantilassa jotain saa säilyä.
Kiitän Luumäen historiasarjan valmistelijoita ja luennoitsijoita, ja kaikkia kannattelevia kuulijoita ainutlaatuisen yhdessä jaetun kokemuksen luojia.
Kirsti Hermunen, keskikoululainen 1953-58
Luumäen kunnallisen keskikoulun historia kirjaksi
kiitollisuudesta
0
549
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 952143
- 1291398
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231350Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291308- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371028- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56904- 122787
- 82776