Vanhanaikaisesti 'rakkaudesta kotiseutuun', ja omaan kouluun pyrimme, tämän seudun väen opettajana tunteman Mikko Lahtisen talven Luumäen historia-sarjan luennoilla tekemästä aloitteesta, kokoamaan aineistoa Luumäen kunnallisen keskikoulun historian tallentamiseksi ja kirjana julkaistavaksi.
Keskikoulu lähti kuntalaisten sisäisestä aloitteesta, ensimmäisenä Suomessa, syksystä 1945 eli heti sotien jälkeen. Koulu aloitti Kangasvarressa, kun Vallien (Linnoituksen) kupeessa olevaa venäläisten kasarmirakennusta kunnostettiin koulun käyttöön: sellaiseksi kaksikerroksiseksi, jollaisena keskikoulu tunnettiin niin kauan kuin se sellaisen toimi. Alakerrassa oli kaksi luokkahuonetta ja yläkerrassa kolme. Oppilaana edettiin alakerrasta yläkertaan.
Historiasarjan luennoilla meille näytettiin Heikki Honkion tuoma isänsä, keskikoulun opettajana toimineen Matti Honkion (Lindströmin) todistus Kotiyhteiskoulusta. Tämä koulu oli toiminut vuodesta 1927 eli ennen sotaa Rusasella, Rusasen perheen kotona. - Rusasen talo, joka on edelleen paikallaan, kantaa monenlaista historiaa, kylälle ja pitäjälle merkityksellistä.
Vapaasti koostunut ryhmä meitä senior-koululaisia on valmistellut Mikko Lahtisen antaman tehtävän toteuttamista niin, että Esa Taina on avannut sähköpostiosoitteen: [email protected], johon jokainen voi lähettää oman tarinansa, omasta ja miksei myös sisarustensa tai luokkatovereittensa puolesta. Ensimmäisistä koulun oppilaista monet ovat jo tuonpuoleiseen siirtyneitä. Oma kirjoitus tulee lähettää tiedostona eli sähköpostin liitetiedostona (jotta se voidaan tallentaa suoraan aineistoon). Esa Tainalta tulemme ennen pitkää saamaan salasanan, jolla tarinoita pääsee lukemaan. (Ja kommentoimaan?)
Tarinoiden myötä tulee löytymään hän tai he, jotka tulevat kirjoittamaan julkaistavan kirjan.
Olen neuvotellut Suomalaisen kirjallisuudenseuran edustajan kanssa: he tulevat tallentamaan kootun aineiston omaan kokoelmaansa, perinneaineistoksi. Mahdolliseksi tutkimusaineistoksi. Jos sinä kirjoittaja suostut oman tarinasi tallentamiseen heidän kokoelmiensa osaksi, niin kirjoita tarinasi alkuun suostumuksesi, yksinkertaisesti. Suomalaisen kirjallisuudenseuran aineistossa tämä meidän koulumme historia säilyy - jos tässä maailmantilassa jotain saa säilyä.
Kiitän Luumäen historiasarjan valmistelijoita ja luennoitsijoita, ja kaikkia kannattelevia kuulijoita ainutlaatuisen yhdessä jaetun kokemuksen luojia.
Kirsti Hermunen, keskikoululainen 1953-58
Luumäen kunnallisen keskikoulun historia kirjaksi
kiitollisuudesta
0
517
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.703287Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91881Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241269- 1291068
- 991002
- 60954
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67936Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6895- 84879
- 34810