Luumäen kunnallisen keskikoulun historia kirjaksi

kiitollisuudesta

Vanhanaikaisesti 'rakkaudesta kotiseutuun', ja omaan kouluun pyrimme, tämän seudun väen opettajana tunteman Mikko Lahtisen talven Luumäen historia-sarjan luennoilla tekemästä aloitteesta, kokoamaan aineistoa Luumäen kunnallisen keskikoulun historian tallentamiseksi ja kirjana julkaistavaksi.
Keskikoulu lähti kuntalaisten sisäisestä aloitteesta, ensimmäisenä Suomessa, syksystä 1945 eli heti sotien jälkeen. Koulu aloitti Kangasvarressa, kun Vallien (Linnoituksen) kupeessa olevaa venäläisten kasarmirakennusta kunnostettiin koulun käyttöön: sellaiseksi kaksikerroksiseksi, jollaisena keskikoulu tunnettiin niin kauan kuin se sellaisen toimi. Alakerrassa oli kaksi luokkahuonetta ja yläkerrassa kolme. Oppilaana edettiin alakerrasta yläkertaan.
Historiasarjan luennoilla meille näytettiin Heikki Honkion tuoma isänsä, keskikoulun opettajana toimineen Matti Honkion (Lindströmin) todistus Kotiyhteiskoulusta. Tämä koulu oli toiminut vuodesta 1927 eli ennen sotaa Rusasella, Rusasen perheen kotona. - Rusasen talo, joka on edelleen paikallaan, kantaa monenlaista historiaa, kylälle ja pitäjälle merkityksellistä.
Vapaasti koostunut ryhmä meitä senior-koululaisia on valmistellut Mikko Lahtisen antaman tehtävän toteuttamista niin, että Esa Taina on avannut sähköpostiosoitteen: [email protected], johon jokainen voi lähettää oman tarinansa, omasta ja miksei myös sisarustensa tai luokkatovereittensa puolesta. Ensimmäisistä koulun oppilaista monet ovat jo tuonpuoleiseen siirtyneitä. Oma kirjoitus tulee lähettää tiedostona eli sähköpostin liitetiedostona (jotta se voidaan tallentaa suoraan aineistoon). Esa Tainalta tulemme ennen pitkää saamaan salasanan, jolla tarinoita pääsee lukemaan. (Ja kommentoimaan?)
Tarinoiden myötä tulee löytymään hän tai he, jotka tulevat kirjoittamaan julkaistavan kirjan.
Olen neuvotellut Suomalaisen kirjallisuudenseuran edustajan kanssa: he tulevat tallentamaan kootun aineiston omaan kokoelmaansa, perinneaineistoksi. Mahdolliseksi tutkimusaineistoksi. Jos sinä kirjoittaja suostut oman tarinasi tallentamiseen heidän kokoelmiensa osaksi, niin kirjoita tarinasi alkuun suostumuksesi, yksinkertaisesti. Suomalaisen kirjallisuudenseuran aineistossa tämä meidän koulumme historia säilyy - jos tässä maailmantilassa jotain saa säilyä.
Kiitän Luumäen historiasarjan valmistelijoita ja luennoitsijoita, ja kaikkia kannattelevia kuulijoita ainutlaatuisen yhdessä jaetun kokemuksen luojia.
Kirsti Hermunen, keskikoululainen 1953-58

0

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Martinan firma haastettiin käräjille

        Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        300
        2225
      2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

        ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
        Maailman menoa
        220
        2122
      3. Miksi haluat satuttaa

        Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
        Ikävä
        51
        1337
      4. Toivotko vielä et

        Päätyisimme yhteen?
        Ikävä
        87
        1251
      5. Oletko kaivattusi

        Mielestä hyvä sängyssä🤔
        Ikävä
        101
        1203
      6. Miksi ette halua kaivattuanne

        Yksi syy tai tekosyy.
        Ikävä
        82
        1201
      7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

        Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
        Lappeenranta
        43
        1195
      8. Martina makkarankuori päällä

        Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
        Kotimaiset julkkisjuorut
        162
        1147
      9. Ketä sinä

        Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
        Ikävä
        117
        1070
      10. Tykkäätkö kuinka

        Paljon kaivatustasi?
        Ikävä
        62
        973
      Aihe