Mihin maailma onkaan menossa, eikö kukaan enää ...

Ihmettejijä

kestä yhtään mitään?
Kaikkiko on oltava vain ja ainoastaan pelkkää myötämäkeä ja nautintoa?


-
Suomen Kuvalehti
Eilen 12:19 ·
Avioerot lisääntyvät – samoin elatusriidat. Eronneet vanhemmat määrittelevät sovussa tai oikeudessa sen, minkä hintainen lapsi on. Mutta kumpi vanhemmista on maksaja? Siitä otti selvää toimittaja Päivi Ängeslevä, jonka jutun mukaan on selvää, että ero köyhdyttää. Elatusavun pitäisi olla kohtuullinen ja perustua lapsen todellisiin kuluihin. Mutta todellisuus voi näyttää aivan toiselta.

Elatusriidat lisääntyvät: Lapsen ensisijainen vanhempi voi maksattaa jopa asuntoaan entisellä puolisolla - Suomenkuvalehti.fi
SUOMENKUVALEHTI.FI

4

152

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipähän kiinnosta lukea näitä lehtijuttuja.
      Voin sanoa että kyllä tässä on tullut hyvin kestettyä niin alamäkiä kun ylämäkiäkin.
      Ja luulen etten ole ainoa kukaan.
      Monesti ihmisten on vaikea kestää kun menee hyvin. Pelätään jo etukäteen sitä että se hyvä loppuu niin sitten jopa alitajuisesti ihminen tekee päätöksiä jotka vie sen hyvän pois. ja siinä sitten ihmetellään että miksi aina käy näin.
      Pelko on monen ratkaisun takana...
      Jaa maailman menosta en tiedä meneekö yhtään mihinkään. Maapallo se vaan jatkaa pyörimistään...Luultavasti vielä pallona, tai soikeana tjs.... :D

    • hirmunen.Kyllikki

      Life is life, so yet

    • kuluerät

      Raha ja sen jakaminen vahingon elatukseen . Jenkeissä mies maksaa vielä ämmänkin ylläpidon eron jälkeen joten ikuinen rahanreikä vaikka sen tarjoilu loppuikin .

    • Ruotsalaisnainen

      Vilma Flinkman HS
      Julkaistu: 7.8. 15:12
      RUOTSISSA laajaa huomiota herättäneessä rikosvyyhdissä luetaan tuomiot 21. elokuuta. Niin sanotulle 42-vuotiaalle ”Arboga-naiselle” ennustetaan syyttäjän vaatimuksen mukaista elinkautista tuomiota murhasta, murhan yrityksestä ja murhaan yllyttämisestä.

      Tämän lisäksi naisen entiselle poikaystävälle vaaditaan murhasta ja murhan yrityksestä joko 18 vuoden tuomiota tai elinkautista, riippuen siitä, minkä ikäiseksi mies todetaan. Ruotsissa elinkautisen tuomion voi antaa jos tekijä on ollut rikoksen tekohetkellä vähintään 21-vuotias.

      Afganistanissa syntyneen miehen iästä on ollut epäselvyyttä, sillä hän on itse kertonut olevansa 19, mutta on syyttäjän mukaan 25-vuotias.

      Syyttäjä vaatii molemmille elinkautista tuomiota, kertoo Ruotsin yleisradio SVT.

      KYSEESSÄ on yksi viime vuosien merkittävimmistä murhaoikeudenkäynneistä. Murhatut olivat 42-vuotiaan naisen entinen puoliso ja isä. Murhayritys koski syytetyn naisen äitiä.

      Tapauksen syytteet luettiin jo huhtikuun lopussa.

      Heinäkuun lopussa valmistuneessa mielentilatutkimuksessa syytetyt todettiin syyntakeisiksi. Kummankaan heistä ei todettu kärsivän merkittävistä mielenterveyden häiriöistä.

      Asianajajansa mukaan 25-vuotias mies oli rikosten tapahtuma-aikana huumeiden vaikutuksen alaisena, kertoo Ruotsin tietotoimisto TT.

      Dagens Nyheterin mukaan syytetyt osallistuivat tutkintaan aktiivisesti ja olivat kohteliaita, ystävällisiä ja myöntyväisiä heidän kanssaan työskennelleille viranomaisille.

      LAAJAA huomiota saanut rikosvyyhti alkoi elokuussa 2016, kun naisen isä löytyi kuolleena kesämökiltä Arbogasta. Aluksi poliisi epäili murhasta miehen puolisoa, joka oli itsekin saanut veitseniskuja. Poliisi kuitenkin kohdisti tutkinnan pian pariskunnan tyttäreen ja tämän poikaystävään.

      Myöhemmin Arboga-naista alettiin epäillä myös entisen puolisonsa kuolemasta. Mies löydettiin hukkuneena kesällä 2015. Vain muutamia päiviä miehen kuoleman jälkeen nainen yritti nostaa rahoja henkivakuutuksesta, jonka hän oli laatinut miehen nimissä.

      Nainen ja mies ovat olleet vangittuina viime syksystä lähtien.

      Syytetyistä vain mies on tunnustanut rikokset. Esitutkinnan aikana nainen kertoi useita eri versioita siitä, miten hänen isänsä murhattiin, kertoo Dagens Nyheter.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      1707
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      59
      772
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      755
    4. 43
      704
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      659
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      551
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      33
      508
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      459
    9. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      58
      436
    10. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      432
    Aihe