muisti

Olen aikeissa lisätä muistia koneeseen ja aukaisin koneeni, nähdäkseni minkä merkkinen kampa on paikallaan. Hämmästyin, koska kammassa luki 266MHz ja AIDA 32 näyttää muitin nopeudeksi 133MHz. Emolevyn pitäisi tukea 266MHz, Gigabyten GA-7DXE. Näyttääkö AIDA oikein, vai missä mättää?!
2277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos sulla on toinen muisti kiinni muisti väylässä, joka on nopeudeltaan tuon 133MHz, toimii molemmat tolla nopeudella. Tai sitten et ole jostain aktivoinut DD:t.

Äänestä

jos aida näyttää muistin tyyppi DDR sekä muistin nopeus PC2100 niin se on ihan oikein.DDR muisti kerrotaan kahdella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huijattuko kirjoitti:

Olen aikeissa lisätä muistia koneeseen ja aukaisin koneeni, nähdäkseni minkä merkkinen kampa on paikallaan. Hämmästyin, koska kammassa luki 266MHz ja AIDA 32 näyttää muitin nopeudeksi 133MHz. Emolevyn pitäisi tukea 266MHz, Gigabyten GA-7DXE. Näyttääkö AIDA oikein, vai missä mättää?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu