Labbis 5kk

5kk

Ostimme Tammikuun lopulla syntyneen labbiksen pennun Tiny Temperesses, Sipoosta. Parin päivän sisällä pentu ontui oik. etujalkaa. Ei halunnut liikkua eikä leikkiä. 10.7 Eläinlääkäriin ja kuvaus. Eläinlääkärin tuomio: nivelrikkoa jaloissa ja osteoporoisi. Oik. etujalka kiireellinen leikkaus, luu poikki. Kovat kipulääkkeet kotiin. Ilmoitin kasvattajalle, ei kommentiunut. 12.7. 2 vuorokautta vinkunaa, itkua, valitusta. Päätin laskea pennun kivuista, vihreämmille maille. Olen ollut yhteydessä kasvattajaa viestein, s-postitse, puhel. (ei vastaa), tänää viimeksi. Otin yhteyttä Kenneliib, Kuluttajaasiamiehelle, hän on velvollinen korvaamaan menit (1200€pentu, 1200€lääkäri/kuvaus, 200€ eutanasia. Olen niin vihainen. Ei tommoisia kasvattajia pidä olla, hänellä 8-10 narttua. Haluan hänet vastuuseen. En ottanut vajaaksi 3kk pentua vaan loppuelämäksi meidän perheeseen. Surii on suru

12

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kennelibsurii

      Kirjoittaisitko saman suomenkielellä. Lukijat ymmärtäisivät paremmin mitä höpötät.

    • sivustaseuraajan

      Kuulostaa kyllä vähän kaljapäissään kirjoitetulta. Mutta harmi että noin kävi :( ihan suhteellisen hyviä terveystuloksia näytti kuitenkin jalostuskoirilla olevan kun vilkaisin koiranetistä. Mistä yhdistelmästä teidän pentunne oli?

    • helluvaa

      Kennelliitto tai kuluttaja-asiamies eivät anna tuomioita. Olipa omistajalta typerä tenpou 10.7. Kuvaus ja sen jälkeen "kiireellinen" leikkaus ja jo 12.7., piikille. Ja toden totta, osteoporoosi on muutaman kuukauden ikäisten pentujen vitsaus. Taisi unohtua mainita, että nivelrikko yleensä on nivelessä. Muista ottaa lääkkeet.

    • eiuskottavaaole

      Jos pentu oli loukannut jalkansa ennen kun ostit sen,miksei se vinkunut silloin,vaikka jalka oli poikki? Jos vinkuna ja itku alkoi vasta parin päivän päästä luonasi,siitä saa käsityksen että pentu on jalkansa poikkaissut vasta sinulle tultuaan,....Onko tiputettu,jätetty pennun jalka johonkin väliin?

      Muutenhan se olisi winkunut ja valittanut ostopäivänä jo niin,että olisit varmasti sen huomanntut,eikö?

      Vai miten selität,että tuli jalka poikkinaisena,ja alkoi sitä itkeä ja valittaa vasta parin päivän päästä?
      Eikö kipu tule heti,ja valitus sen myötä?

      Jos ostaa koiran,jolla on luupoikki,sen varmasti huomaa koirasta ostohetkellä.Hiukan haiskahtaa nyt tuo aloitus.En tunne labbista rotuna,mutta en usko tuohon tarinaan...

      • en.ole.asiantuntija

        Toisaalta,osteoporoosissa luut napsahtelevat helposti poikki milloin vaan.Ainakin ihmisillä.
        Minä sain kirjoitetusta tekstistä selvän, vaikka olen änkyräkännissä.


      • ymmärtääkseni

        Pentu on syntynyt tammikuun lopulla "Tammikuun lopulla syntyneen labbiksen pennun" . Muuten olen kanssasi samaa mieltä, varsinkin helluvaa aukoo päätänsä tosi useassa topikissa usein tosi rumastikin.


      • hoomoila
        en.ole.asiantuntija kirjoitti:

        Toisaalta,osteoporoosissa luut napsahtelevat helposti poikki milloin vaan.Ainakin ihmisillä.
        Minä sain kirjoitetusta tekstistä selvän, vaikka olen änkyräkännissä.

        Mutta tokkopa 5 kk ihmisellä napsahtaa luut poikki osteoporoosin takia.


      • en.ole.asiantuntija
        hoomoila kirjoitti:

        Mutta tokkopa 5 kk ihmisellä napsahtaa luut poikki osteoporoosin takia.

        Vastaa reilun 4 vuotiaan lapsen ikää.


    • Nlykävijä

      Olisko kyseessä ollut osteokondroosi?! On aivan eri juttu kuin osteoporoosi!

      • en.ole.asintuntija

        Siellähän lukee osteoporoosi.


    • ReKaTa

      uli thän on itsellänikin samanlainen juttu. Meidän koira on tällä hetkellä 2,5 vuotta vanha ja voi olosuhtisiin nähden hyvin. Koiran ollessa noin 6kk ikäinen tuli kuvaan ontuminen. Jalka katkaistiin ja luut asetettiin uuteen uskoon . Tällä hetkellä menee OK. Kasvattajaan en ole saanut mitään yhteyttä sen jälkeen kun hankin koiran. Valitin asiasta Kennel liittoon mutta virkailija oli lähinnä närkästynyt vanha lehmä jota ei asia kiinnostanut . Aina puhutaan pentutehtailusta ulkomailla mutta kyllä sitä täälläkin on ja paljon . Itse en luota enää kennel liittoon enkä muuhukaan paskantäkeään sössötykseen sillä minulla on maailman paras koira vaikka vesipää kasvattaja ja kennelliiton kusipäät vanhatpiiat muuta väittävät.

    • KyseOnRikoksista

      Poliisi on oikea taho petoksia tekeville kasvattajille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1395
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1229
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      386
      1192
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      883
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      821
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      770
    7. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      722
    8. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      720
    9. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      372
      712
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      224
      677
    Aihe