Hei! Minulla ei ole muutaakaan paikkaa mistä kysyä:( Eli Olen siis pian 14 vuotias ja ole menossa 8 luokalle. Minua on siis kiusattu ala-asteesta asti ja elämä on menny päin helvettiä:/ Koko seiskan ajan ahdisti mennä kouluun enkä mielelläni nousut koulubussiin.. Joka päivä sain kestää mulkoilevia katseita,ilkikurista naurua ja syrjintää. Kiusaamiseni ei ole potkimista hakkamista tai mitään sellaista mutta kai siltu kiusaamiseen pitäisi puuttua vai onko kiusaamiseni muka niin vähäistä että ei siihen tarvii puuttua?? Kesäloman aikana olen ahdistinu vaik entistä enemmän kun olen ajatellut koulua. Olen myös viillellyt jonkin verran,koska se auttaa mua olla edes vähän aikaa olla ajattelematta sitä kaikkea mitä päässäni pyörii. Vaikka kiusaamiseni on aika pientä se ärsyttää ja ahdistaa silti:( Minua on myös ilkuttu fanituksestani. Huudeltiin siis välkällä idolini nimeä,joka ei tuntunu kovin kivalta.. enkö saisi fanittaa ketä haluan?? En uskalla edes nauraa enään koulussa.. ja vapaa aikana pelkään mennä kauppaan ja paikkoihin missä tiedän että kiusaajiani saattaa olla. Minulla on vain yksi kaveri koulussa joka ei oikeen tunnu sellaiselta "oikealta" kaverilta. Meillä ei siis ole kerrassaan mitään yhteistä:/ Ja kaverini määrää minua ihan joka ikinen koulu päivä eikä minulla saisi olla yhtään toista kaveria ainakun puhun jollekin toiselle tyypille jhän suuttu mitä teen?:/ En voi pistää välejä poikki koska jäisin aivan yksin:( Minulla on myös uni vaikeuksia. on siis vaikeaa nukahtaa ja heräilen yöllä.. saatan herätä jopa 5-10 kertaa yön aikana. Tuntuu että minulla ei ole ketään kelle purkaa pahaa oloani. Koulun alkuun on niin vähän aikaa että ei kerkiä vaihtaa koulua mitenkään. Minulla on myls itsetuhoisia ajatuksia olen monta kertaa miettinyt että viillän ranteet auki taikka otan yliannostuksen äidin lääkkeitä. Kiitos jos jaksoit lukea tänne asti. olisin todella kiitollinen jos kertoisit vaikka omia kokemuksia taikka antaisit neuvoja❤
Koulukiusattu
kuinilmaatoisille
178
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itseäni on kiusattu myös jo ala-asteelta asti ,mutta yläasteelle siirtyessä en ole ollut enää kaikkien silmätikkuna. Itsellä liikkuu kans välillä tosi itse tuhoisia ajatuksia ,mutta mul on pari tosii hyvää kaveria ,jotka jaksaa kuunnella mun huolia ja piristää mua, kun kaikki tuntuu menevän päin persettä.
Itse olen myös hankkinut myös hyviä internet kamuja ,jotka on mua tosi paljon tukenut ja auttanut. Nyt oon myös menossa 8 lk ja ,vaikka kiusaamiseni on vähentynyt koen silti koulun tosi ahdistavaksi paikaksi.