Mun kovalevy on jostain syystä osioitu päin P:tä. C on 2gt sitten on vielä D, E, F ja G kukin vajaat 15gt/kpl. Yhteensä 60gt. Jotkut ohjelmat menevät C:lle kysymättä tai ainakin tunkevat sinne jotakin komponentteja, joten C:ltä meinaa tila loppua koko ajan. Miten saisi vaikka C:n ja D:n yhdistettyä. C on fat ja muut fat32.
Kovalevyn osiointi
vttuuntnt
6523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Win ME.
Kukas on päässyt tuolla tavalla osioimaan levyn ilman että herra itse on huomannut mitään?
Varmaan se puhelias kaupan setä...
Osiointiongelmiin, osioiden konvertointiin, yms.. on markkinoilla ohjelmia joista tunnetuimmat ovat Partition Magic ja Acronis.
Jos kone on vasta kaupasta tuotu ja asennuslevyt löytyy laatikosta niin itse hakisin kaupasta 2 pulloa jaffaa ja asentaisin koko paskan uudelleen.
Niin kuin armeijassa sanotaan; jos asento on ihan päin helvettiä, mitä sitä korjailemaan. Parempi tehdä kokonaan uusi.
partition magic 8 lla muistaakseni onnistuu osiointi helposti!
C tä ei kannata suurentaa paljoo ku se toimii nopeemmin jos se on pieni. musta toi on osioitu just sopivaksi ton kokoselle asemalle!
sillä ohjelmalla voi muuttaa myös ton fat ja fat 32 jutun..
muuta ne fatit NTFS:iksi
Mullakin vie Windows-kansio jo 2 gigaa tilaa, joten ohjelmia ei lisää mahtuisikaan, eikä jäisi tilaa enää virtuaalimuistillekaan kahden gigan osioon. Koneeseen on asennettu vain muutama grafiikkaohjelma, officepaketti ja muutamia pikkuohjelmia, palomuurit sun muut tarpeelliset.
C-asemaa ei kannata alle 10 gigaiseksi tehdä.
Vai että oikein koodaaja???
No koodaapas sitten winME toimimaan ntfs:ssä!