Raskausoireet ennen plussaa?

Jokonytt

Hei! :)
Millaisia oireita muilla on ollut ennen plussa testin tekemistä tai aivan alkuraskaudessa?
Itselläni nyt kp 31/29, kuukautiset myöhässä pari päivää. Noin viikon ajan vatsassa tuntunut kuukautisten tapaisia kipuja, myös vihlaisuja alavatsassa ollut parina päivänä. Selkään sattuu välillä aina jonkin verran, ruoka maistuu välillä, tai toisinpäin. Välillä huimaa kun nousee ylös ja tuntuu että nyt kyllä tulee oksennus.. Myös jalkoihin särkee joka ihan uusi juttu :D Vessassa pitää ravata jatkuvasti katsomassa, että nytkö ne kuukautiset sitten alkoivat, mutta ei. Kolmisen - nelisen päivää sitten paperiin jäi vaalehtavan ruskeaa vuotoa vähän, mistä tämäkin sitten kertoo?
Onko kellään kertoa omia kokemuksia? :)

2

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokonytt

      Oho anteeksi, korjaan kp 32/29...

    • J2l

      Ei mulla ollut mitään mainittavia oireita ennen plussaa. Esikoisen kohdalla odottelin menkkoja alkavaksi. Mulla oli selviä kuukautisiin liittyviä oireita, mutta ne eivät siitä huolimatta alkaneet, niin tein "varmuuden" vuoksi raskaustestin lähinnä poissulkeakseni raskauden mahdollisuuden. Olikin suuri yllätys, että olinkin raskaana.

      Nyt tässä raskaudessa kuukautiseni eivät edes ehtineet alkaa, kun olinkin jo raskaana. Tälläkin kertaa kuvittelin oireiden perusteella, että kuukautiseni olisivat viimeinkin palaamassa synnytyksen jälkeen, mutta koska niitä ei alkanut näkymään, niin tein raskaustestin ja jälleen tuli positiivinen tulos.

      Eli mulla raskausoireet ovat olleet täysin samoja kuin kuukautisista johtuvat oireet. Ne eivät eroa toisistaan käytännössä mitenkään muuten kuin, että raskaudessa vuoto ei ala kuten kuukautisissa. Ja nämä menkkaoireet ovat ne tyypilliset alavatsan ja ehkä lievästi myös alaselän jomotus ja se siitä.

      Esikoisesta muita raskausoireita oli vasta rv 8 alkanut lievä etominen, joka loppui rv 12 ja tässä raskaudessa ei ollut sitäkään. Myöhemmin toki tulee sitten muut jomotukset ja kolotukset kasvavan vatsan takia, mutta raskauden alussa kroppani ei juurikaan sen kummemmin ilmoittele raskaudesta fyysisillä oireilla.

      Olet luultavasti jo tehnyt testin? Vai alkoivatko kuukautiset kuitenkin? Oletko raskaana?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9901
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6685
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6005
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5881
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3006
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      39
      2306
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1305
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1116
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      965
    Aihe