Voiko huonolla kuvalla luoda ison yrityksen imago?

Mainoshenkilö

Voisiko joku avata minulle miksi yritys joka on vuosia luonut hyvää brändiä imagoa sijoittamalla miljoonia mainontaa vuosien ajan ja on saavuttanut hyvä maineen sekä hyvä liikevaihdon tärvelee, tärvelee sen nyt somessa amatöörinvalokuvin?
Kaikki kuvat kelpaavat yritykselle ilman minkäänlaista ammatillista silmää.

4

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_____minäkin

      Se on joko ammattitaidottomuutta tai sitten heillä on menossa joku "tavallinen pulliainen" kampanja. Onko YT:ssä annettu yhdet potkut liikaa? Noita tulee aina välillä, kun todelliset tehtävänkuvat eivät ole tiedossa saneeraajilla. Voisi hyvin kuvitella, ettei kamreerille ole auennut, mitä markkinointiosaston kaikki ihmiset tekevät.

    • "Voiko huonolla kuvalla luoda ison yrityksen imago?

      Voisiko joku avata minulle miksi yritys joka on vuosia luonut hyvää brändiä imagoa sijoittamalla miljoonia mainontaa vuosien ajan ja on saavuttanut hyvä maineen sekä hyvä liikevaihdon tärvelee, tärvelee sen nyt somessa amatöörinvalokuvin?"

      ns. osallistuva asiakassuhde pilaa kaiken.
      Erityisesti jos jokainen mija ja tuula ja timo saa ladata palveluun kuvansa ja ajatuksensa.
      Erityisesti kuvansa, sillä niitä ei tarvitse lukea.

      "Kaikki kuvat kelpaavat yritykselle ilman minkäänlaista ammatillista silmää."

      Trendi?

      Vaikea ottaa kantaa kun et kerro mistä yrityksestä kyse.

    • lomaosakas

      Tämä on hyvin yleinen ja valitettava ilmiö nykyään, asiakkaat pistetään luomaan yrityksen mainonta ja brändi.
      Yrityksen sisällä monesti jyrää myös uusi nuori työntekijä, joka esiintyy ns. somen-moniosaajana ja riittävällä nykytermistöllä pääsee vaikuttamaan lyhytnäköisesti markkinointiratkaisuihin.

      Yrityksen johto on helppo saada vakuutettua kuvien ilmaisuudesta kun muutama bloggari päästetään naputtelemaan sanahelinää ja kuvat ottaa aviomies uudella systeemikameralla.

      Insta täytettään nopeasti asiakkaiden kokemuksilla ym. kuvasaastalla. Kaikki kuvat käy, jotka on digitaalisessa muodossa ja on helppo copy/paste.

    • Vaikkeisomessakaan

      Joskus "kauhistelin" itsekseni erästä mainoskuvaa, jossa oli suunnilleen luonnolliseen kokoon tulostettu nainen ja vähän taustaa. Naisella esim. käsivarsien molemmin puolin noin sentin levyiset kromaattiset aberraatioreunukset. Ei se mitään näyttänyt haittaavan, ihan yrityksen oven viereen olivat kyseisen luomuksen ylpeänä haalanneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      295
      4804
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      11
      1036
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1011
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe