Minkä merkkinen Wlan-systeemi kannattais laittaa. Tässä hieman taustaa. Koneena läppäri, Fujitsun Amilo, jossa verkkokortti PCMCIA-korttipaikka. Elisan laajakaistayhteys 1 MB. Haluaisin siis langattoman verkon, eli tarvin ADSL-modeemin, Wlan tukiaseman ja läppäriin joko USB- tai PCMCIA -WLAN-palikan.
Minkä merkkinen paketti olisi hyvä vasta-alkajalle, hinta max 150 €. Mielellään ADSL-modeemi ja Wlan lähetin samassa paketissa.
Kiitoksia, jos joku auttaa tässä valintaongelmassa :)
Hyvä Wlan merkki?
6
2767
Vastaukset
- Huono ostos
En suosittele mitään, mutta ennen kuin ostat D-Linkin tuotteita, kannattaa lukea tämän osaston kirjoituksia, ja hakea muutenkin netistä tietoja D-Linkin WLAN-tuotteista.
Omasta kokemuksesta tiedän, että niistä saa vain harmaita hiuksia, ja aikaa tuhlaantuu, kun yrittää saada niitä toimimaan - eivätkä ne siitä huolimatta alkaneet toimia normaalisti. - Pilot
Kun kysyt hyviä merkkejä niin ne ovat ehdottomasti Orinogo tai Avaya.Se miksi muita ostetaan pääasiassa johtuu ilmeisesti siitä,ettei mainitsemiani merkkejä ole ihan joka kaupan hyllyssä mutta tilaamalla saa.
- ...ja toisekseen
Siellä oli taas asiantuntija joka kirjoitti Orinocon:kin väärin.
Tuolla budjetilla saattaisi em. merkeiltä saada juuri ja juuri läppärikortin. Orinoco / Avaya tekevät suuryrityksiin keskittyviä WLAN-vermeitä, ei kotikäyttöön.
Toki jos ylimääräistä rahaa löytyy ja haluaa laittaa yhden nollan hintalapun perään ominaisuuksista joilla kotona ei tee mitään niin siitä vaan. - timppa
Niin, vielä kaipaisin vinkkejä, mitkä olisivat hyviä. Huonoja onkin jo mainostettu. Kertoilkaahan omia kokemuksianne. Ja mikä olisi hyvä ostopaikka?
- joopajoo
timppa kirjoitti:
Niin, vielä kaipaisin vinkkejä, mitkä olisivat hyviä. Huonoja onkin jo mainostettu. Kertoilkaahan omia kokemuksianne. Ja mikä olisi hyvä ostopaikka?
A-Linkin RR54AP on toiminu mulla oikein hyvin ja helppo konffata nettiselaimella.
Linkki: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=4315
Ns. hyvät merkit ovat kotikäyttöön liian kalliita.
ADSL-WLAN-yhdistelmä ja PCMCIA-kortti taitavat mahtua tuohon hintaraamiin. USB:n jättäisin muille laitteille. Itse harkitsisin kuitenkin erillistä ADSL-modeemia, vaikka hintaa tulisikin pari kymppiä lisää.
Tässä joitain yhdistelmiä:
Linksys WAG54G
SMC7804WBRA EU
Telewell TW-EA2000
ZYXEL P660HW-61 ADSL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94043Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423577Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421883- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371789Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141472- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155