Kulttuurisuhteet-viisumista ongelmia

kulttuurisuhteet

Monikertaviisuminhan saa Venäjälle vain kulttuurisuhteet/liikematka perusteella.

Onko teillä Venäjällä tullut ongelmia sen suhteet mikä tulkitaan kulttuurisuhteiden hoitamiseksi ja mikä turismiksi jos viisumi on ollut kulttuurisuhteita varten?

14

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_ole

      n. 12 vuotta ollut kulttuuriviisumi, eikä kertaakaan ole ollut Torfjanovkassa ongelmia viisumin kanssa, vaikka puhdasta turismiakin on tullut harrastettua.

    • Sillämennään

      V.98&99 pari kertaa oli torfjanovkassa ongelmia, silloin oli työviisumi. V.2000 lähtien kulttuurin vaihto viisumi, ei ongelmia. Bensa kulttuuriahan se on ja viipurin ostoksia. Eipä sinne taida saada turistiviisumia kuin ryhmämatkalle.

    • Valitettavasti

      Kaikki ne kutsut on jobbarin väärentämiä, jos haluavat niin lähes jokaisen viisumi on peruttavissa rajalla.

    • Idänkävijä

      Ja mikäs se herra tankkineuvoksen mielestä on sitten oikea tapa hankkia vuodeksi Venäjän viisumi jos kaikki on muka jobbarin väärentämiä?

      • Neuvos

        Siksipä juuri ne kutsut väärennetään, että se tankkarikin saisi vuoden viisumin.


    • Ei_ongelmia

      On ollut kulttuuriviisumi reilun parikymmentä vuotta. Nykyisen viisumini voimassaolo päättyy lokakuussa 2020. Ei ole koskaan ollut ongelmia rajalla. Eikös kulttuuri ole melkoisen laaja käsite?

      • Systemaruski

        Niinhän se pelaa. Tosin vuoden" kulttuuriviisumiinkin" tarvitaan se usein väärennetty kutsu. Mutta venäläiset ovat viisaita, mahdollisimman moni tienaa 35 euron viisumista. Lopullinen hinta tankkarille on hieman enemmän.


      • Muutamakäyntikattaa
        Systemaruski kirjoitti:

        Niinhän se pelaa. Tosin vuoden" kulttuuriviisumiinkin" tarvitaan se usein väärennetty kutsu. Mutta venäläiset ovat viisaita, mahdollisimman moni tienaa 35 euron viisumista. Lopullinen hinta tankkarille on hieman enemmän.

        Onneksi viisumin hinnan tienaa takaisin muutamalla reissulla.


      • Trokausmiljonäär

        Pian huomaa olevansa miljonääri, jos ei ole jo ennestään ollut. Matkailu rikastuttaa.


      • Etsikumppanimuualta
        Trokausmiljonäär kirjoitti:

        Pian huomaa olevansa miljonääri, jos ei ole jo ennestään ollut. Matkailu rikastuttaa.

        Älähän nyt rupea taas elvistelemään, kauanhan maltoitkin pysyä poissa täältä palstoilta.


    • Kaikki elämä on kulttuuria.
      Koko viisumijärjestelmähän on idioottimainen ja turha.
      Eräänä päivänä se poistuu eikä tule varkaat tai gangsterit Suomeen kuten eivät tulleet Euroopastakaan.
      He ovat jo täällä ilman viisumeita, jos joku ei vielä tiedä.

      • Näin_se_on

        Viisumijärjestelmä on pelkkää politiikkaa. Joskus ennen Ukrainan ja Krimin tapahtumia oletettiin, että Venäjän ja EU:n välillä tulisi viisumivapaus. Poliittisista syistä sitä vapautta ei tullut.
        Suomalaisille viisumi ei hirveästi maksa, mutta venäläisille se maksaa suhteessa palkkoihin ja eläkkeisiin. Kävin viikonloppuna tuttavieni luona Viipurissa. Tapasin kaksi perhettä. Toinen on hyvin toimeentuleva kaupunginjohtaja, toinen eläkeläispariskunta poliisista.
        Kaupunginjohtajalla on varaa rakennuttaa talo ja hakea rakennustarvikkeita Pietarista ja Suomesta. Eläkeläispariskunnan piti lopettaa v iisumin hakeminen, koska se on jo kovin kallis ja ruplan kurssi on heikentynyt. Aiemmin he kävivät mm. Imatralla ostoksilla ja kylpylässä. Nyt heillä ei ole siihen varaa.
        Viisumipakosta on kaikkein eniten haittaa matkailussa ja juuri niille venäläisille, joilla ei ole hirveästi rahaa.
        Kuten sanoit, kyllä ne rosvot ovat olleet täällä vuosikymmeniä.


      • Niedoroga

        Taitaapi olla 35 euroa vuoden tai kahden viisumi.


      • Silmätaukitotuudelle

        Höpö, höpö, kyllä rosvot eu:n myötä lisääntyi. Liettuasta ja Romaniasta varsinkin tullaan suomeen keikoille. Varmasti tulisi esim. Viipurin alueelta rosvot jos rajat auki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5054
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2733
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1257
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe