PIKAISTA APUA!

Aleksander21

Moi. Tänään koirani söi siankorvaa, (puuilosta ostettua).
Sen jälkeen jokin meni pahasti pieleen.
Minä huomasin kun koirani alkoi läähättää noin klo. 14:30-14:55.
Hän läähätti, vinkui, oksensi pari kertaa ja tärisi. Katsoin koiran kurkusta että näkisinkö sieltä jotain, mutta en nähnyt :/
Päätin mennä eläinlääkärille klo. 16:30, mutte se olikin jo suljettu. SULJETTU.
Nyt koirani makaa portaikossa, rauhassa, mutta vinkuu edelleen.
Mitä minun pitää tehdä kotikonsteilla?

15

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sskkkk

      Kysy päivystävältä eläinlääkäriltä.Yleensä apteekit tietävät kuka eläinlääkäri päivystää

    • Älä nyt ihmeessä odota enempää. Pieneläinklinikka Helsingin Viikissä ottaa vastaan Hesalaiset,Vantaalaiset ja voi olla että Espoolaiset. En muista tarkasti..
      Sinun koirallasi on tosi kyseessä, itse kipuilen omani kanssa tassuongelman kanssa.

      Hommaa kyyti ja vie heti koira hoitoon. Pieneläinklinnikkla Viikissä on kaiken kattava laitos, myös koiria joita ei voi päästää kotiin heti, ne ovat siellä hoidossa ja pääsevät kotiin kun kaikki on tutkittu. Viikin laitos on vähän kuin ensiapuasema ihmisille, erona tietty se että itse viet tai hommaat kyydin.

      Ps taksitkin ottavat koiria kun ne pidetään lattialla. itsekin olen vienyt ja kiire oli.

      • Aleksander2211

        Asun kouvolassa ja kaikki on suljettuna. Koirani voi jo paremmin, mutta silti välillä vinkuu.
        Olen siis tämän tekstin kirjoittaja!


      • Aleksander21

        Ja kiitos vastauksesta!


      • skkkk

        Kaikki eivät asu Helsingissä.


      • skkkk kirjoitti:

        Kaikki eivät asu Helsingissä.

        Eivät kaikki asu Helsingissä mutta kun kirjoittaja ei tuonut paikkaa ilmi, annoin omat vinkkini hänelle jos vaikka asuisi. Eli turha huomautus sinulta.


      • skkkk
        160653 kirjoitti:

        Eivät kaikki asu Helsingissä mutta kun kirjoittaja ei tuonut paikkaa ilmi, annoin omat vinkkini hänelle jos vaikka asuisi. Eli turha huomautus sinulta.

        Voithan pyytää poistamaan sen.


      • Siis poistamaan minkä????


      • skkkk
        160653 kirjoitti:

        Siis poistamaan minkä????

        No sen turhan huomautuksen.


    • numerolöytyi

      Tämmöisen löysin
      "Eläinlääkäripäivystys

      Kouvolan ja Iitin alueen eläinlääkäripäivystyksen puhelinnumero on 0600-15333. Päivystyspuhelin on maksullinen (1,71 €/min.) Päivystysnumero on käytössä arkena klo 16 alkaen seuraavaan aamuun klo 8 asti
      Numerosta puhelut ohjautuvat automaattisesti päivystysvuorossa olevalle eläinlääkärille. Mikäli eläinlääkäri on soittohetkellä potilastyössä eikä pysty vastaamaan, puhelu yhdistyy eläinlääkärin puhelinvastaajaan. Puhelinvastaajaan voi jättää viestin ja puhelinnumeron, johon eläinlääkäri vapauduttuaan voi ottaa yhteyttä. "

      Eli sinne voi soittaa kiireelliset tapaukset ja sieltä sitten ohjataan hoitavalle

    • Niin ja vielä että tuskin ns.kotiavustasi, oli se mitä vaan on hyötyä. paljon vaikuttaa sekin onko iso koira vai pieni, nuori vai vanha, kunto nyt jne.

      Omaani saksanpaimenta ja vanhaa sellaista puri vuosia sitten kyy. Kyseessä oli juhannuspäivä ja tämä tapahtui keskisuomessa Kuhmoisissa. Soitin päivystävälle eläinlääkärille ja aika oli myöhemmin illansuuussa jossain noin.30 km. säteellä.
      Lääkäri kuitenkin soitti ja sanoi että aika on peruutettu, hän joutuu lähtemään suohon uponneen hevosen avuksi. Sanoin ok. Toivotaan että vanhan sydän kestää.

      Myöhemmin illalla tuli mieleeni yksi öinen puhelu jonka mieheni sai. Silloin kotona Helsingissä.
      Piti löytää päivystävä apteekki koska heidän koiransa oli tuskainen ja sillä oli akuutti vitsatietulehdus.

      Mieheni kysyi mitä lääkettä koira sai, se oli saanut mun jo kauan valikoimassa ollutta sekälääkettä. Lääke on Tramal 50 mg.
      Niinpä he tulivat hakemaan pari pilleriä että selvisivät huomiseen päivään. Ja tätä samaa määrättiin myös saksanpaimenelle joka sillä hetkellä oli vain puoliksi rotunsa edustaja. Toinen puoli oli bokserin, niin turvonnut se oli. Käärme iski naamaan ja kyllä tuvotus oli siinä reilun viikon. Mutta vanha sydän kesti.

      Se yö oli tosi helteinen, niinpä pystytettiin teltta mökin taakse ja ukkoni sekä toinen koira yöpyivät siellä.
      Kyynsyömän koiran kanssa kuljimme kahden rantaan, se halusi rantavateen noin 15.minuutin välein. Mentiin sinne ja valelin sitä vedellä, hetken oli näin ja taas saku/boksu lähti mökkiä kohti.

      Ko. eläinlääkäri soitti myöhemmin että olisi tärkeätä että koira joisi muuten munuaiset voivat vaurioitua. Siinä kohtaa koira ei enää juonut, ei edes järvessä seistessään, onneksi sain sen Tramalin annettua.

      Sitten kello tuli yöllä kaksi. Omat silmäni eivät enää totelleet, otin koiran sisään ja laitoin sille jakkaran päälle vesikupin. Tuossa kohtaa paine iskee kuonoon eikä se halua panna päätään lattiaan, väärin sanoa ettei halunnut, sattui liikaa, ei pystynnyt.

      Mutta seuraavana päivänä kun tuo el..soitti, saatoin kertoa että hengissä ollaan ja kun pönötys täysin laskee voi koirasta jo tietää mitä rotua edustaa.

      • ihaneriasiaaaa

        Miten liittyy alotukseen?....ei auta mielestäni häntä kokemuksesi.


      • ihaneriasiaaaa kirjoitti:

        Miten liittyy alotukseen?....ei auta mielestäni häntä kokemuksesi.

        Siinä mielessä kyllä että me ei saatu kyynpuremaa vanhaa koiraa lääkäriin, vaikka oltiin jo menossa sinne. Totta että hevonen on rahallisesti ehkä arvokkaampi kuin koira, ymmärrän sen että suurella alueella päivystävä yksi lääkäri ei kerkiä joka paikkaan.
        tLähinnä se että puhelimitsekin saa tietoa asioista. Tämäkin päivystävä lääkäri huolehti kuitenkin koirastamme ja soitti asian tiimoilta kolme kertaa.
        Sille annoin suuren arvon ja rauhoitti minuakin.

        Joo taisi se helsinki-sana ärsyttää mutta unohda koko juttu.


    • mäsoitaneljostarvii

      Oliskohan yrittänyt niellä liian ison palan,ja juuttunut kurkkuun...no toivottavasti saitte päivystävän el kiinni,hän osaa neuvoa miten on toimittava.

      Aina kun koiran kanssa tulee ongelmia,kannattaa soittaa suoraan el,ja kysyä heiltä ohjeet.Jos käskevät heti tulla,silloin koira viedään, jos neuvomat odottamaan tai tekemään jotain,niin sitten tehdään niin.

      Monet kyselee täältä,parasta olisi kuitenkin soittaa sinne eläinlääkärille.Jokapaikassa on joku päivystäjä,eli ei aamuun tarvitse odottaa,eikä alkuviikkoon yms.Vaan voi soittaa ihan heti,kun ongelmia tulee.Turha vitkastelu,ja odottelu,voi koitua koiran hengen menoksi.Siksi on itse nopeasti tilanne arvioitava,ja soitettava tarvittaessa heti.

    • koiratäti

      Niitä puuilon paskoja siankorvia ei pitäisi edes antaa koirille.Ettekö huomaa ensinnäkin,että ne on värjättyjä? Anna koiralle luita mutta ne pitää olla tosi isoja ja kunnollisia eli sääriluuta tms.Se hyödyttää koiraa ja omistajan kukkaroa hammashoidon merkeissä.loitajan koira on kentis jo kuollut vatsalaukun kiertymään kun ei ole mitään vastannut....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      318
      6874
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3976
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3115
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2827
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1702
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1692
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1418
    Aihe