Sony VX9000E

Sonymies

Minulla on ongelma. Ostin joskus 90-luvulla kyseisen digitaalikameran ja nyt se on hieman rikki. Joku telalautanen on kuulemma vioittunut jossa nauha pyörii, eikä nyt voi katsella ja kopioida vanhoja nauhoja mitenkään. Vein huoltoliikkeeseen laitteen, ja on ollut jo vuosia odottamassa osia siihen. Kyse on suhteellisen harvinaisesta kamerasta joka käyttää normaali kokoista dv-kasettia, ja täsmälleen samaa nauhaa kuin mini-dv on. Kasettikoko on siis suurempi, ja siihen mahtuu kolmekin tuntia yhteen putkeen videota. Olen pessimisti että osia löytyisi noin harvinaiseen kameraan, ja kysynkin että olisiko kenellä myynnissä toimivaa laitetta? Olisin kiinnostunut ostamaan sen vaikka varaosiksi, tietysti kohtuulliseen hintaan. Ei mulla muuta nyt.

5

1274

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_____minäkin

      Onko Reelone Helsingissä tuttu?

      http://www.reelone.fi

      Heillä on kykyä siirtää monenlaista filmiä ja nauhaa digitaaliseen muotoon. Itse olen käyttänyt kaitafilmejä siirtoon.

      • Sonymies

        Ei ole mutta kiitos paljon vinkistä. Tiedän että Porissa kuulemma olisi eräs liike joka voisi kopioida nuo nauhat dvd:lle. En ole kääntynyt sen liikkeen puoleen, koska odotan että kamera tulisi joskus kuntoon.

        Nyt jos jälkiviisaana tuota kameranostoa silloin aikoinaan ajattelee, ei olisi pitänyt ostaa tuota isoa olkapääkameraa. VX1000 joka käyttää mini-dv nauhaa, olisi ollut täysin hyvä valinta. Se on huikeasti yleisempi malli, ja varaosia sai paljon paremmin, ja saa varmaan vieläkin.


      • Sonymies

        Soitin tuohon ehdottamasi liikkeeseen juuri, ja kysyin tarjousta kopioinnista. Täytyy sanoa että homma ei ole ihan halpaa. Neljänkymmenen kasetin kopsaaminen tekee pari tonnia. Mietin asiaa.


      • Anonyymi

        Sonymies tässä taas. Nyt on käynyt selväksi ettei tuota vanhaa rotiskoa saa enää korjattua. Jos halvalla saisi jostain toimivan pelin, voisin ostaa. Toisaalta Ulkomailta on voinut saada pariinkin otteeseen vanhan Sony-dekin, jolla näitä digitaali-nauhoja voi toistaa, ja näin siten kopioida dvd:lle. Hinta niissä on lähennellyt tonnia joten en vielä ole tarttunut näihin kahteen tilaisuuteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sonymies tässä taas. Nyt on käynyt selväksi ettei tuota vanhaa rotiskoa saa enää korjattua. Jos halvalla saisi jostain toimivan pelin, voisin ostaa. Toisaalta Ulkomailta on voinut saada pariinkin otteeseen vanhan Sony-dekin, jolla näitä digitaali-nauhoja voi toistaa, ja näin siten kopioida dvd:lle. Hinta niissä on lähennellyt tonnia joten en vielä ole tarttunut näihin kahteen tilaisuuteen.

        Siis ulkomailta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      903
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      668
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      604
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    14. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      502
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      467
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe