Olen suunnitellut muuttoa toiselle paikkakunnalle, jossa aloittaisin uudelleen yritystoiminnan. Kokemusta on alalta yli 25 vuotta. Taantuma lopetti tilaukset ja toiminnan muutama vuosi sitten, mutta nyt näyttäisi valoisammalta jatko ja intoa olisi uuteen alkuun.
Haluaisin ostaa talon uudelta paikkakunnalta, mutta koska vanha on myymättä, pankki ei anna uutta lainaa. Olen kysynyt monelta pankilta ja käynyt pankissa lainaneuvottelussakin, mutta lainaa ei tipu. Ensin vanhan myynti ja sitten uudelleen harkitsevat lisärahoitusta. Kysymyksessä on pieni summa, noin 50 tuhatta, muu rahoitus on kunnossa.
Mielestäni pankit ovat nyt ikävinä jarruina työllisyyden kasvulle, koska pakottavat asumaan kuin pallo jalassa siellä minne asukkaat ovat jääneet laman tultua. Ennen oli joustavuutta ja nykytermiä käyttäen ketteryyttä vastata asunnonvaihdossa tilanteen mukaan ja lainanottajan tarpeisiin. Koska oma yritykseni on palveluammatin työtä, ja teen sitä kodin yhteydessä omilla laitteillani, asunto ja sen sijaintipaikkakunta on erityisen tärkeä asiakasmäärän vuoksi. Mutta kun ei pääse työtä tekemään.
Oma taloni on kaupan, mutta sen myynti voi kestää vaikka vuoden. En voi odottaa sen toteutumista turhanpanttina.
Tätä pankki ei ymmärrä, tai halua ymmärtää. Kummaa menoa.
pankit jarruna asunnonvaihdossa
6
163
Vastaukset
- Väliaikaisesti_vuokralle
Muutat vuokralle. Vuodenkaan odottelu vuokralla ei maksa kohtuuttomasti. Kun saat talosi myydyksi, ostat uudelta paikkakunnalta toisen. Ja lopuksi vaihdat pankkia.
- toppia.top
Tähän on kaiketi pakko mennä. Ikävää on, että työtilani laitteet tulee asentaa kiinteästi siihen tilaan jossa toimin. Se ei onnistu ihan missä vain vuokrahuoneessa. Ja se maksaa.
Olen laskeskellut, että sopivan työtilan vuokraaminen veisi ison osan aloittavan yrityksen liikevaihdosta, joten jos sen päälle vielä pitää löytää perheelle kotikin, ei riitä tämän palveluyrittäjän kapasiteetti ja rahavarat.
Yrityslainakaan ei onnistu, koska haluavat noin vuoden näytön toiminnan voitosta ennen lainan antoa. En ole ennustaja, ja jos jo alkukin tökkii, vaikeaksi menee tuoton maksimointi.
Eduskunnalle tästä pitäisi kertoa, koska ensisijaisesti on valtion agendaa työllisyyden parantaminen ja yrittäjyyden tukeminen!
- maxcvb
Minä ostin vaan asunnon toiselta paikkakunnalta. Pankissa ei ensin tykänneet kun olin antanut tarjouksen. Ei olisi pankkineuvoja antanut lainaa mutta sanoin, että vakuuksiahan on enemmän kuin tarpeeksi kun on kaksi asuntoa ja toisesta muutama kymppitonni lainaa jäljellä. Ellen saa myytyä parissa kuukaudessa niin laitan vuokralle. No, pankintäti meni pankinjohtajan puheille ja pankinjohtaja sanoi, että totta kai lainaa kun vakuudet on kunnossa.
Nyt vuokralaiseni maksaa vahaa lainaa ja yhtiövastikkeenkin siitä, muutama vuosi niin vanha asunto on maksettu. Taloudessani ei ole tapahtunut mitään ongelmaa vaikka lyhennän kahta lainaa pankille. Ja omaisuus karttuu säästöön. Oikeastaan oli hyvä liike.- toppia.top
Mikä pankki?
Kuulostaa hyvältä. Nordea ei myönnä, vaikka olen ollut kohta 60 vuotta avainasiakkaana. toppia.top kirjoitti:
Mikä pankki?
Kuulostaa hyvältä. Nordea ei myönnä, vaikka olen ollut kohta 60 vuotta avainasiakkaana.Miten olet voinut olla 60 v Nordean asiakkaana, kun koko pankki on aika uusi. Ensin oli SYP ja KOP, jotka yhdistyivät Meritaksi, josta syntyi sitten Nordea. Koska mustini näistä asioista kuitenkin vain kattavat menneet 30 vuotta, niin tarina on vielä epäuskottavampi.
- toppia.top
No, kun olen vanha ja olen ollut jo Pypin asiakkaana syntymästäni lähtien.
PYP= Pohjoismaiden yhdyspankki
ja sitten SYP jne...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647