Suihkumoottori myymälä? Missä?

Finlandsuihkuturbiibi

Missä myydään? Teknisiä tietoja? Suomessa kauppaa? Suihkukoneiden runkoja?

En kysy muuta eli ei paasausta mistään muusta.

3

2278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RC-pilotti

      Muunmuassa netissä. Netissä. Toimimitusmyyntinä joku suomen harvoista hyvistä RC-liikkeistä toimittaa. Kuten edellä ja netistä.

      Kuukeliin vois laittaa vaikka model jet engine.

      Toivottavasti et tulkitse tätä paasaukseksi!

    • Kuoleidiootti

      Ja ihmetellään kun ei harrasteta kun vastaukset on noin vittumaisia.

      • RC-pilotti

        Paasataan sitten hiukan. Jetit ovat reipas vähemmistö harrastajista. Lentokykyiset taitavat olla kaikki nyt Jämillä. Keskeneräiset ja hyvin alkaneet suunnitelmat jäävätkin usein sellaiseksi kunnes ne myydään seuraavalle yrittäjälle josta saatta sitten tulla valmistakin. Mistä moinen sitten johtuu. Kaikille keskeneräisille tapauksille oikeaa vastausta en tietenkään tiedä, mutta hyvänä arvauksena sanoisin raha ja aika. Monet "lennokkiharrastajat" aloittavat valmiiksi lentävällä (RTF) versiolla. Lennätys yritys tehdään yksin jossakin sivussa ja vähän ahtaalla kentällä. Tuloksena on sitten romua. Tähän se tavallisesti jääkin. Homma todetaan liian vaikeaksi ja kalliiksi. Vaikka saatavilla on nykyään hyviä simulaattoreita lennätykseen ei se kumminkaan vastaa todellisuutta. Lentovalmiissakin on joitain säätöjä. Tarvitaan mahdollisten lievien matkavaurioiden kompensoimiseen jotta lennokki lentää "vakaasti". Ne ovat pitkälti kokemuspohjaisia eikä aloittava harrasta voi niitä tietää/arvata. Lennokkia ensilennolla joutuu trimmaamaan usein aika radikaalisesti ja lennonjälkeen tehdään sitten tarvittavia muutoksia setappiin. Lennokki lentää lentolennolta aina vaan paremmin. Tästä syystä harrastajan olisi syytä aluksi käydä paikallisella kerholla tai saada joku jo pitempään harrastanut mukaan ensilennoille mahdollisten tarvittavien säätöjen tekemiseen. Lähtee sentäs harrastus jotenkin oiken alulle.

        Moni harrastaja valitsee ensin moottorin ja sitten vasta sille lennokin. Tämä suuntaus oli vallalla seitkyt-kahetsankymmenluvulla. Näitä moottorisuunnitteluvetoisia oli minullakin aluksi kaikki. Joillakin vielä nykyisin. Jetin kohdalla pitää mennä sitten toisinpäin. Koneeseen hankitaan sellainen voimanlähde kun se tarvitsee. Se maksaa sitten mitä se maksaakaan. Usein niitä viimmeisiä hankintoja tuoreimman tekniikan varmistamiseksi. Usemmassa rakennussarjassa vaikka se sisältäisi "kaiken" joutuu tekemään joitain kanavia uusiksi kun alkuperäinen ei ole riittävän hyvä. Tämä koskee myös useaa puhallinlennokkia jossa "suihkuvirtaus" tehdään sähkömoottorilla. Siis jettilennättäjät ovat jo pitemmän ajan harrastaneita ja tietävät mistä kalustoa voi hankkia ja netti on tässä suurena apuna. Kaputit ovat arvokkaita joten niillä ei aloiteta harrastusta tai jos joku aloittaa, ei jatka kauaa.

        Lennokkiharrastus on hyvä harrastus, mutta se vaatii kumminkin pitkäjännitteisyyttä sen verran ettei homma toimi pelkillä valmiilla vastauksilla. Itse ne kaputin vauriot joutuu korjailemaan ja jos ei kuukelia halua käyttää tietojen hankintaan, ei siitä tule suurikaan vahinko harrastukselle. Perusteluna kannalleni on nykyiset lennätystä rajoittavat asetukset. Jos haluaa vain täsmätietoa ei kiinnostus riitä enää velvollisuuksiin joita kumminkin on.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6533
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      95
      5437
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3417
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      242
      3290
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2398
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1766
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      48
      1721
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1583
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe