71% antaa windowsin vakoilla täysillä

MS väittää että käyttäjät tyytyväisiä vakoiluun!

Vai johtuuko osaamattomuudesta?
17304
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Poista koko windows.

3Äänestä
  • Matti (nimi muutettu) kärsii pahasta bottomiasta Tubutin-Ubuntun käytön johdosta.
    hiiteen_vakoilija on Matin käyttämä nimimerkki ilman kirjautumista

    Äänestä

Minkälaista apua aloittelija tällä kertaa tarvitsee? Yritä kirjoittaa kysymyksesi ymmärrettävästi.

4Äänestä
  • Kysymys ilmaistaan kysymysmerkillä ( ? ).
    Aloitus on ns Yleinen

    Äänestä

  • Tuossahan oli ihan selkeä kysymys, lue se aloitus uudestaan ajatuksen kanssa niin ehkä sinäkin löydät sen kysymyksen sieltä.

    2Äänestä

Jos pitää paikkansa, niin luultavasti johtuu siitä, että nuo käyttäjät eivät joko välitä tai osaa.

Vakoilusta puheen ollen, voisiko kukaan linkittää johonkin luotettavaan ja kattavaan tutkimukseen, jossa selvitetään, mitä kaikkea tietoa lähtee Kympin Home Editionista jos yksityisyysasetukset on säädetty mahdollisimman tiukoiksi? En tarkoita niitä popularisoituja artikkeleita, joissa puhutaan epämääräisesti telemetriasta ja joissa ei ole edes selvitetty, miten telemetria eroaa aikaisempien Windowsien (Kasi, Seiska, Vista, XP) "vakoilusta" ja ulospäin lähettämästä tiedosta.

Äänestä
  • Win7:ssa telemetriaa ei juurikaan ollut ennen Windows 10 päivityskampanjaa. Microsoftin CEIP - kampanja alkoi tuntua Win7:ssa ja Win81:ssa kun toukokuussa 2015 alkoi KB3080149 lähetellä tietoa takaisinpäin. Asia tuli julkisuuteen vasta elokuussa eikä silloinkaan Microsoftin itsensä kertomana:

    http://www.computerworld.com/article/2981947/microsoft-windows/the-truth-about-windows-7-and-81-spy-patches-kb-3068708-3022345-3075249-and-3080149.html

    Kertoisin mielelläni mitä tietoa nuo käyttöjärjestelmään lisätyt vakoiluohjelmat lähettävät mutta kun Microsoft itse ei sitä paljasta ja telemetria on kryptattua niin asiaa on vaikea selvittää. Luotettavaa ja kattavaa tutkimusta on vaikea tehdä sellaisesta ohjelmasta, jonka lähdekoodi ei ole julkista.

    2Äänestä

  • Kyllä ne aina ihmisten tietämättömyyttä hyväkseen käyttää, samalla kaavalla kuin politiikassakin. Tietävät varsin hyvin, että massat ei syystä tai toisesta asiaa riittävästi ymmärrä ja sen turvin voidaan sitten harrastaa myös kaikkea hämärää ja vähemmän kansalaisia hyödyttävää...

    Jotain voi kuitenkin asialle tehdä, lieventävässä merkityksessä. Mutta se vaatii käyttäjältä myös tiettyä asiantuntemusta.

    Windowsit ovat alusta lähtien olleet isoja haittaohjelmia, sen takapuolta hyödyntää jenkkien valtiollinen vakoilu / tiedustelupalvelun toiminta ja pienemmät tekijät seuraa isompiaan perästä.

    2Äänestä

Noilla vakoilutiedoilla on saatu kiinni jo monta terroristia ja pedofiidiä, joten siitä vaan.

Äänestä
  • Peitetarinaa osaltaan tuokin, eli tekee asiasta tietämättömien silmissä hyvän asian. Snowden toi ensikertaa laajemmin esille, että kohteena on massa valvonta ja tähtäimessä on pääasillisesti myös tavalliset kansalaiset.

    Eliitin ja yhteiskuntien merkittävä uhka ei ole terroristit, vaan koko maailman kansalaisten tietoisuuden lisääntyminen. Tottakai massavalvontaa voidaan sitten perustella hyvillä argumenteilla, että miten sillä voidaan rikollisuutta vähentää jne. Mutta päätarkoitus on saman "terrorismin vastaisen sodan" varjolla myös rajoittaa kansalaisten oikeuksia ja yksityisyyttä = Se todellinen päätarkoitus.

    Konflikteja syntyy vähitellen tästäkin kehitys suunnasta (Uusi maailman järjestys), mikä lienee osaltaan myös tarkoitus. Mutta siinä kohtaa kansalaiset on jo entistäkin paremmin kahleissa ja loputkin kriittiset suut neulottu kiinni - Taviksien myöhäistä enää herätä todellisuuteen.

    Maailman eliitille olisi myös painajainen, jos esim. islamisti terrositit ymmärtäisivät todellisuuden. Tarkoitan sitä, jos tajuaisivat että myös heitä ohjaillaan provokaatiolla tekemään juuri sitä, mitä näiden salassa halutaankin tekevän.

    Jos vihollisia ei ole, niin niitä pitää luoda - Myös sotateollisuuden rattaat pitää pyöriä, tärkeä osa myös suurvaltojen taloutta / ulkopolitiikan työvälineitä.

    3Äänestä

Noi tiedot lähetetään sen vuoksi, että laitteet toimivat ja Microsoft ottaa huomioon ne kehitystyössä. Hyvin toimii Windows 10.

Äänestä
  • Osaltaan myös totta, mitä ei voi kieltää - Mutta Windowsilla on silti myös takapuoli ja vähemmän julkisella tarkoituksella.

    2Äänestä

  • aascdsca kirjoitti:

    Osaltaan myös totta, mitä ei voi kieltää - Mutta Windowsilla on silti myös takapuoli ja vähemmän julkisella tarkoituksella.

    Jos asenne on jo valmiiksi negatiivinen, niin sille ei voida mitään. Yhtä kaikki, viestiketjun aloitus oli jälleen kerran provokatorinen.

    Äänestä

  • On aivan tarpeeksi betatestaajia, jotkaa antaa tietonsa vapaaehtoisesti, keneltäkään ei tarvitsisi urkkia tietoja salaa ja vastoin tahtoa. Mikkisofta ja ohjelmien valmistajat myy tietoja mainostajille, myös rikolliset saa kiinni muutenkin kuin vakoilemalla ketä tahansa.

    3Äänestä

Mua vakoillaan kaupas, bussis, kadulla, teillä, Jumbos, junis, ja joka paikas, miksei windows saisi vakoilla? Ja lisäksi mun oma puhelin kyttää jatkuvasti mitä mä teen ja missä mä oon.

Äänestä

"Vai johtuuko osaamattomuudesta?"

Mitä mieltä itse olet?

3Äänestä

mua saa vakoilla ihan vapaasti. älä anna sen häiritä.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jästienjuhlaa kirjoitti:

MS väittää että käyttäjät tyytyväisiä vakoiluun!

Vai johtuuko osaamattomuudesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu