Ruokaa myyvät mopokojut

thaikkutipu

Onko Khao Lakissa paljon paikallisten pitämiä ruokakojuja, joista saa hyvää ja halpaa ruokaa? Ao Nangissa oli yksi alue johon mummot tulivat mopoilla ja pistivät kojut päiväksi pystyyn. Ruokaa sai alkaen 50 bathilla. Onko Khao Lakissa joku tietty paikka missä näitä kojuja on?

9

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuodesta2006SoiLengeen

      Vain köyhät kyselee tommosta.
      Tulkaa Pattayalle, jossa mummot duunaa seafoodia.

    • Khao lakin keskustassa on muutama vaunu. banaani pannaria (roti sai kluei), kuai tiauta (nuudelisoppaa, joskus phad thaita... ei juurikaan muuta.

      Markkinoilla sitten vastaavia tuoteita enemmän. Khao lakin ympäristöstä löytyy jotkut markkinat miltei jokapäivä. Niissä on hyvä herkutella.
      Riippuen hotellin siainnista, yleensä bang niang markkinat on helpoiten tavoiteltavissa ma-ke-la.

      Lam kaenissa on markkinat normaalisti päivää ennen bang niangia. Siellä lähes pelkästään paikallisia asiakkaita. Hinnat hivenen edullisemmatkin kuin bang niangssa. Nämä markkinat ovat suunnattu paikallisille joten valikoima poikkeaa bang niang markkinoista ja ovat pienemmät. Mut ruokaa on hyvin tarjolla. Markkinat ovat joko päivä tai ilta markkinoita. Kysykää hotellin henkilökunnalta, ne tietävät varmasti koska, suuri osa henkilökunnasta asuu lam kaenissa, jos hotelissa ei omaa majoitusta henkilökunnalle.

      Lam kaenissa on myös aamuisin ruokakojuja työhön matkaavia varten. Yleensä aikaisin aamulla onkin valikoimat parhaimillaan.

      Iltasellakin muutama koju löytyy. siellä olen mm saanut pasta kuai tiauta ikinä. Lisäksi lam kaenissa on muutamia *muovituolipaikkoja* joissa on hyvä perehtyä thaille suunnattuun katukeittiöön. Tosin aina ei ymmärrettävää ruokalistaa löydy. Heikon kielitaidon vuoksi myös jossakin voidaan vähän vieroksua meitä vääränvärisiä. Usein kuitenkin kuvallinen ruokalista löytyy. *Toisaalta pitääkö sitä niin tarkkaan aina tietää mitä syö? :)*

      Kun meriravintolaakin hehkutettiin niin lam kaenissa on mielestäni käymisen arvoinen Ban khao lak meriruokaravintola. suon päälle, paalujen varaan rakennettu ravintola. Varsin hyvää ruokaa. Keitetty bla samlee (blaa samlii) sulaa suuhun. blaa= kala, samlii= pumpuli. Nimi kertoo jo paljon.

      Jos lam kaeniin * lausutaan jotakuinkin lam ken ( =joen voima)* menette taksilla tai vastaavalla sopikaa nouto koska, sieltä on hyvin vaikea löytää taksia, ilman suhteita. Joutuu kävelemään merlinin risteyseen josta löytyy lähimmät lavataksit.

    • Tosta köyhyydestä sen verran että olen ilmoittautunut vappaehtoisesti palstan köyhimmäksi. Jos jollakulla on liikaa rahaa tilillä mulle mahtuu vielä. :)

      Joskus se köyhyys on jopa etu Thaimaassa. Esim pienet taskuravut on paljon maukkaampia kuin suuret, jotka ovat suhteessa moninkertaisesti kalliimpia. Toki aikaakin menee enemmän syödessä mut hyvässä seurassa, hyvää ruokaa syöden, on varsin oiva tapa viettää lomaa.

      Vaikkei ketjun aiheeseen kuulukkaan niin jokaiseen khao lakin matkaani kuuluu ehdottomasti käydä syömässä ainakin kerran chonticha ravintolassa.
      https://www.tripadvisor.fi/Restaurant_Review-g2368218-d8736986-Reviews-Chonticha_Mookrata_BBQ-Khuk_Khak_Khao_Lak_Phang_Nga_Province.html
      Jos ko ruoanvalmistus ei ole tuttua ennestään, pyytäkää joku paikallinen mukaan. 100thb/ 3€ voinee uhrata ylimääräisellekin syöjälle :).

      Aika vaikea kuvitella saavansa missään niin hyvää vastinetta rahalle kuin siellä syödessä.
      Toki aikaa kuluu vähintään se 2 tuntia, normaalisti kolme. Mut hyvää ruokaa ja hyvässä porukassa, hyvä tapa viettää iltaa. Yksin en menisi, koska aikaa kuluu paljon.

    • thaikkutipu

      Kiitos kattavasta vastauksestasi m.y.m.!

      Ei se aina ole rahasta kiinni, mutta meistä oli mukavaa syödä niissä kojuissa ja ottaa niistä ruokaa mukaan rannalle tai hotellille. Plussaa oli tietysti hinta, joka oli vähintään puolet halvempi kuin sama annos ravintolassa . Näin jäi matkakassa tuhlattavaksi saarireissuille.

      Nyt on suunnitteilla matka Khao Lakiin joulukuussa :)

      • Kirjoitelkaahan kokemuksistanne sitten meille.


    • MrsMatkaaja

      Bang niangilla noita ruokakärryjä on ollut. Pannarikärry joka ilta 7-elevenin edessä. Sit varsinainen ruokakärry (josta sai monenlaisia herkkuja) oli monena iltana rantaan menevän pääkadun loppupuolella olevalla pienellä aukiolla heti kadun varressa. Siinä on vakkaristi muutama pöytä, missä voi syödä.

      • PalstaOpiskelija

        Olen palstakirjoituksista ymmärtänyt että ruokakärryistä syöminen on vain luusereiden puuhaa ainakin Chiang Maissa, alennuitteko te syömään.


      • Villekääneivälittänyt
        PalstaOpiskelija kirjoitti:

        Olen palstakirjoituksista ymmärtänyt että ruokakärryistä syöminen on vain luusereiden puuhaa ainakin Chiang Maissa, alennuitteko te syömään.

        Ei kannata välittää niistä hullun lerpan jutuista.


      • PalstaOpiskelija
        Villekääneivälittänyt kirjoitti:

        Ei kannata välittää niistä hullun lerpan jutuista.

        Ai siis Lerppa on Vuodesta 2010 ja Soi Leengkeni ?

        Kerro lisää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe