Ruokaa myyvät mopokojut

thaikkutipu

Onko Khao Lakissa paljon paikallisten pitämiä ruokakojuja, joista saa hyvää ja halpaa ruokaa? Ao Nangissa oli yksi alue johon mummot tulivat mopoilla ja pistivät kojut päiväksi pystyyn. Ruokaa sai alkaen 50 bathilla. Onko Khao Lakissa joku tietty paikka missä näitä kojuja on?

9

411

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuodesta2006SoiLengeen

      Vain köyhät kyselee tommosta.
      Tulkaa Pattayalle, jossa mummot duunaa seafoodia.

    • Khao lakin keskustassa on muutama vaunu. banaani pannaria (roti sai kluei), kuai tiauta (nuudelisoppaa, joskus phad thaita... ei juurikaan muuta.

      Markkinoilla sitten vastaavia tuoteita enemmän. Khao lakin ympäristöstä löytyy jotkut markkinat miltei jokapäivä. Niissä on hyvä herkutella.
      Riippuen hotellin siainnista, yleensä bang niang markkinat on helpoiten tavoiteltavissa ma-ke-la.

      Lam kaenissa on markkinat normaalisti päivää ennen bang niangia. Siellä lähes pelkästään paikallisia asiakkaita. Hinnat hivenen edullisemmatkin kuin bang niangssa. Nämä markkinat ovat suunnattu paikallisille joten valikoima poikkeaa bang niang markkinoista ja ovat pienemmät. Mut ruokaa on hyvin tarjolla. Markkinat ovat joko päivä tai ilta markkinoita. Kysykää hotellin henkilökunnalta, ne tietävät varmasti koska, suuri osa henkilökunnasta asuu lam kaenissa, jos hotelissa ei omaa majoitusta henkilökunnalle.

      Lam kaenissa on myös aamuisin ruokakojuja työhön matkaavia varten. Yleensä aikaisin aamulla onkin valikoimat parhaimillaan.

      Iltasellakin muutama koju löytyy. siellä olen mm saanut pasta kuai tiauta ikinä. Lisäksi lam kaenissa on muutamia *muovituolipaikkoja* joissa on hyvä perehtyä thaille suunnattuun katukeittiöön. Tosin aina ei ymmärrettävää ruokalistaa löydy. Heikon kielitaidon vuoksi myös jossakin voidaan vähän vieroksua meitä vääränvärisiä. Usein kuitenkin kuvallinen ruokalista löytyy. *Toisaalta pitääkö sitä niin tarkkaan aina tietää mitä syö? :)*

      Kun meriravintolaakin hehkutettiin niin lam kaenissa on mielestäni käymisen arvoinen Ban khao lak meriruokaravintola. suon päälle, paalujen varaan rakennettu ravintola. Varsin hyvää ruokaa. Keitetty bla samlee (blaa samlii) sulaa suuhun. blaa= kala, samlii= pumpuli. Nimi kertoo jo paljon.

      Jos lam kaeniin * lausutaan jotakuinkin lam ken ( =joen voima)* menette taksilla tai vastaavalla sopikaa nouto koska, sieltä on hyvin vaikea löytää taksia, ilman suhteita. Joutuu kävelemään merlinin risteyseen josta löytyy lähimmät lavataksit.

    • Tosta köyhyydestä sen verran että olen ilmoittautunut vappaehtoisesti palstan köyhimmäksi. Jos jollakulla on liikaa rahaa tilillä mulle mahtuu vielä. :)

      Joskus se köyhyys on jopa etu Thaimaassa. Esim pienet taskuravut on paljon maukkaampia kuin suuret, jotka ovat suhteessa moninkertaisesti kalliimpia. Toki aikaakin menee enemmän syödessä mut hyvässä seurassa, hyvää ruokaa syöden, on varsin oiva tapa viettää lomaa.

      Vaikkei ketjun aiheeseen kuulukkaan niin jokaiseen khao lakin matkaani kuuluu ehdottomasti käydä syömässä ainakin kerran chonticha ravintolassa.
      https://www.tripadvisor.fi/Restaurant_Review-g2368218-d8736986-Reviews-Chonticha_Mookrata_BBQ-Khuk_Khak_Khao_Lak_Phang_Nga_Province.html
      Jos ko ruoanvalmistus ei ole tuttua ennestään, pyytäkää joku paikallinen mukaan. 100thb/ 3€ voinee uhrata ylimääräisellekin syöjälle :).

      Aika vaikea kuvitella saavansa missään niin hyvää vastinetta rahalle kuin siellä syödessä.
      Toki aikaa kuluu vähintään se 2 tuntia, normaalisti kolme. Mut hyvää ruokaa ja hyvässä porukassa, hyvä tapa viettää iltaa. Yksin en menisi, koska aikaa kuluu paljon.

    • thaikkutipu

      Kiitos kattavasta vastauksestasi m.y.m.!

      Ei se aina ole rahasta kiinni, mutta meistä oli mukavaa syödä niissä kojuissa ja ottaa niistä ruokaa mukaan rannalle tai hotellille. Plussaa oli tietysti hinta, joka oli vähintään puolet halvempi kuin sama annos ravintolassa . Näin jäi matkakassa tuhlattavaksi saarireissuille.

      Nyt on suunnitteilla matka Khao Lakiin joulukuussa :)

      • Kirjoitelkaahan kokemuksistanne sitten meille.


    • MrsMatkaaja

      Bang niangilla noita ruokakärryjä on ollut. Pannarikärry joka ilta 7-elevenin edessä. Sit varsinainen ruokakärry (josta sai monenlaisia herkkuja) oli monena iltana rantaan menevän pääkadun loppupuolella olevalla pienellä aukiolla heti kadun varressa. Siinä on vakkaristi muutama pöytä, missä voi syödä.

      • PalstaOpiskelija

        Olen palstakirjoituksista ymmärtänyt että ruokakärryistä syöminen on vain luusereiden puuhaa ainakin Chiang Maissa, alennuitteko te syömään.


      • Villekääneivälittänyt
        PalstaOpiskelija kirjoitti:

        Olen palstakirjoituksista ymmärtänyt että ruokakärryistä syöminen on vain luusereiden puuhaa ainakin Chiang Maissa, alennuitteko te syömään.

        Ei kannata välittää niistä hullun lerpan jutuista.


      • PalstaOpiskelija
        Villekääneivälittänyt kirjoitti:

        Ei kannata välittää niistä hullun lerpan jutuista.

        Ai siis Lerppa on Vuodesta 2010 ja Soi Leengkeni ?

        Kerro lisää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      127
      1380
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      255
      1235
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      64
      1058
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1034
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      910
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      42
      873
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      805
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      782
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      746
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      730
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      723
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      676
    13. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      28
      670
    14. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    15. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      86
      615
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      524
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      524
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      13
      514
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      497
    Aihe