EU:ssa opiskelu!

Brexitin myötä suomalaisten pääsy opiskelemaan vaikeutuu.
Ruotsi nosti suomalaisten vaatimustason niin korkeaksi, että se tie on tukossa.
Saksa ja Baltian maat ovat enää jäljellä. Lukiossa pitäisi voida ruotsin sijaan voida opiskella saksaa!!!

5

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaisi harkita myös Hollantia. Saksa auttaisi sielläkin ja nopeuttaisi suuresti hollanninkielen itseopiskelua. Ei Itävaltaakaan kannata unohtaa.
      Pakkoruotsittamisella OPM ja Grahnonen pyrkii estämään suomenkielisten opiskelun EY-maissa.

      • Näin juuri asia on. Ruotsiin pääsyn estämisellä halutaan estää suomenruotsalaisten häipyminen sinne. He vihdoin tajusivat tämän mahdollisuuden, mutta ovi lyötiin kiinni.


    • Anonyymi

      Mie pääsin Ruotsiin. Todistuksilla sinne edelleen haetaan vaa

    • Anonyymi

      Britannia on juuri täällä hetkellä epäselvä. Oletan kuitenkin että sopimuksettomasta Brexitistä huolimatta tulee riittävästi toimivia tapoja rahoittaa Tuition fee stipendeillä ja vastaavilla.
      Onhan briteillä on jatkossakin halu saada suomalaisiakin opiskelijoita.
      Seuratkaa siksi tapahtumia ja aloittakaa perehtyminen brittien Suomesta poikkeaviin järjestelyihin jo nyt. Siis JOS perusteltua kiinnostusta, välttämätöntä pitkäjänteisyyttä ja älyäkin löytyy Teistä.

      Brittien monimutkaisesta, mutta samalla jännästä kokonaisuudesta saanee kuvan esimerkiksi tästä : https://www.swansea.ac.uk/media/English-PG2019-prospectus.pdf .
      Tarpeellisista edeltävistä opinnoista saa ehkä tiedon tästä : https://www.swansea.ac.uk/media/2019-EU---Standard-Requirements.pdf
      Esimerkki koskee Post Graduate -opintoja. Yleisvaatimus on B.Sc. 2nd class honours.
      Esimerkiksi Suomen insinööreillä on vastaavuus, jolleivät arvosanat ole huonot. Mielestäni perustutkinto on aina syytä opiskella Suomessa, ja mieluusti käydä töissäkin muutama vuosi ennen ulkomaisia jatko-opintoja. Työsuhteen avulla usein ratkeaa osa rahoituksestakin.

      Viittaamani aineisto on Swansea Universitystä Swanseasta (Tampereen kokoa) Walesista, jossa itse opiskelin M.Sc:n vuosikymmeniä sitten (Civil Engng, Finite Elements : https://www.swansea.ac.uk/engineering/zcce/ ).
      Huippupaikka ahkeralla ja kohtuuterävälle.
      Painotan kuitenkin, että brittiopintojen soveltaminen Suomessa vaihtelee, mutta sekään ei estä Teitä etenemistä työuralla.

      Jos saksanne on vähintään tyydyttävä, suosittelen jatko-opintoja Saksassa (Itävallassa, Sveitsissä, Hollannissakin). Ne ovat yleisesti ottaen paremmin Suomessa sovellettavia ja vähemmin rahoin toteutuvia.
      Toivottavasti kirottu pakkoruotsi (=saksan osaamattomuus), eli vastuuton kansanedustajien enemmistö ja oma passiivisuutenne ei ryöstä Teiltä loistavaa työuraa.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe