Mitä tulee ottaa huomioon koiran hankinkkiessa?

Harkitsija

Harkitsen tällä hetkellä pennun ostamista ensi vuonna. Aloitan nyt syksyllä 3.vuoden yliopisto-opiskelut, mikä aiheuttaa pohdintaa. Mitä kaikkea tulisi miettiä ennen koiran hankintaa?

Kokemusta koirista on yhden oman koiran verran. Sain koiran tosin jo sen verran nuorena, että kun opiskelut alkoivat, en raaskinut vanhaa koiraa ottaa mukaan kun elinympäristö olisi muuttunut niin radikaalisti (tottunut vapaasti kulkemaan ulkona paikassa, jossa ei paljoa perheen ulkopuolisia näy ja muutto tapahtui kaupunkiin kerrostaloyksiöön) vaan jätin koiran suosiolla vanhempieni huomaan.

Koko ajan yksin asuessa on ollut koirakaipuu ja nyt alkaa näyttämään, että tulevat opiskeluvuodet ovat rauhallisia. Keväällä olisi vielä erityisen rauhallista, sillä yliopistolla pidettäviä kursseja on vain muutama kandi tutkielman takia. Aikaa siis riittää. Olen myöskin introvertti, minkä takia en bileissä yms. viihdy.

Rahatilannekin on hyvällä pohjalla ja rahaa riittäisi paitsi pennun ja tavaroiden hankintaan, myös yllättäviin eläinlääkärikuluihin ja ruokaan. Rotu on myöskin selvillä: samainen rotu mitä ensimmäinen koiranikin on.

Kokemusta koirasta on siis 11 vuoden verran, eli koira-arki on hyvinkin tuttua. Lähinnä vain mietin elämää eteenpäin, koira kun toivottavasti tulisi elämään mahdollisimman pitkään. Mitä asioita koira siis estää elämässä? Vuokrakämpän löytäminen on kuulemma pienillä paikkakunnilla vaikeaa, samoin ylipäänsä koiran kanssa muuttaminen voi lukemani perusteella olla hankalaa. Matkustelua ei tietenkään voi harrastaa ilman koiranhoitopaikkaa (tosin itselle koko matkustusajatus on epämiellyttävä, enkä usko että siitä asia muuttuu). Mitä muita isompia elämää rajoittavia tekijöitä koirasta on? Jos miettii, että kolmen vuoden päästä olisi tarkoitus astua ihan kokonaan työelämää, voiko koira vaikeuttaa tätä asiaa?

Vähän hölmö olo, en edes tiedä miten tarkkaan asiasta kyselisin. :D Mun vain täytyy suunnitella kaikki hyvin ennen mitään isoja päätöksiä ja haluaisin varmistaa, että todellakin voin sitoutua koiraan koko sen elinajaksi. Itse en suurempia esteitä keksi, mutta jos fiksummat, ehkä jopa oman kokemuksensa kautta osaisivat sanoa asioita, joiden näkökannalta asiaa pitäisi myöskin harkita.

8

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fargot

      En näkisi mitään estettä koiran hankinnalle. Ainoat mitä tulee mieleen niin se, että jos on 3 vuotta aika tiiviisti koiran kanssa ja sitten äkisti astuu työelämään ja koira joutuu olemaan yksin koko työpäivän. Tähänkin voi valmistautua etukäteen ja harjoitella yksioloa. Ja toinen seikka on se jos tapaat elämänkumppanin joka on allerginen, mutta sitähän ei voi etukäteen tietää...
      Sinulla on nyt hyvin aikaa alkaa etsimään sopivaa pentuetta ja kysellä eri kasvattajilta sopivaa yhdistelmää josta valita kun pentua ei olla ottamassa "tähän hätään".

      • ei.tulevaisuuden.vanki

        Olet järkevä ja vastuuntuntoinen. Älä ala sitä tulevaisuutta liikaa miettimään, siitä ei kukaan osaa sanoa mitään varmaa.Ota koira ja ELÄ.


    • ehkäsunkandii

      opettaa koira olemaan heti yksin vähän pidempiä aikoja, jotta sille ei tule yllätyksenä ne yhtäkkiä. Tietty kandii varata aamu-ulkoiluun aikaa ennen töihin lähtöä, että koira saisi edes vähän liikuntaa. Tietty on olemassa koiran päivähoitopaikkoja ja hoitoloita, jos tulee tarve hoidolle, mutta tietty ne maksavat. Jos lähdet ulkomaille, niin kaipa lapsuuden kotisi voi ottaa koiraa joskus hoitoon. Julkisiin kulkuneuvoihin kannattaa myös ottaa koiraa mukaan, jotta se tottuu niihin.

    • keippu

      Kannattaa miettiä miten asettelet asunnon niin ettei pentu pääse vaarallisiin paikkoihin, pieniin koloihin tai käsiksi sähköjohtoihin, mitkä huonekalut haluat suojata/ vaihtaa maton pentuajaksi huonompaan jos sattuu ottamaan nastahampaista osumaa. Koirien vakuutuksia kannattaa katsella valmiiksi, pentutottiskurssille kannattaa mennä myös. Mieti missä olisi lenkkimaastoja, koirapuistoja ja paikkoja joissa voit käyttää pentua tutustumassa mahdollisimman moneen ympäristöön sekä missä eläinlääkärissä haluat käydä rokottamassa jne. Facebookissa on usein ryhmiä joissa sovitaan pentu tapaamisia/lenkkejä joissa koirat saavat juoksennella ja leikkiä muiden pentujen kanssa.

      • skkkk

        Älä nyt opeta sorsaa uimaan.Hänellä on 11 vuoden kokemus koirista.


      • keippu

        Mitä kaikkea tulisi miettiä ennen koiran hankintaa? Tuossa on aloittajan laittama kysymys, päätin nyt listata nuo koska muutkin voivat tätä keskustelua katsella kun miettivät koiran hankintaa. Mitä muuta tähän voisi vastata?


      • skkkk
        keippu kirjoitti:

        Mitä kaikkea tulisi miettiä ennen koiran hankintaa? Tuossa on aloittajan laittama kysymys, päätin nyt listata nuo koska muutkin voivat tätä keskustelua katsella kun miettivät koiran hankintaa. Mitä muuta tähän voisi vastata?

        Ihan ok.
        Hyvät neuvot ovat aina tarpeen itsekullekin.


    • koyyyt

      minua vähän huolestuttaa aina se, että opiskelijat ottaa koiria. Opiskelijaelämä vetää helposti mukanaan. Luentojen jälkeen tulee houkutuksia lähteä kaverien kanssa kaljalle, juhlia on paljon. Siksipä tässä tylsästi muistuttaisin, että koiran takia on aina mentävä suoraan kotiin, töistä tai opinnoista. Ja illalla on aina tultava ajoissa kotiin. Koiraa ei pidä jättää yöksi yksin kotiin... bileissä ei hengailla pitkään. Ehkä et juhli, mutta muistutuksena tämä kaikille.
      Itse hankin ensimmäisen koirani vasta 40v ja sen olen tajunnut, että alle 35v se olisi ollut mahdoton yhtälö. Niin paljon aikaa ja rahaa nämä karvakaverini ovat vieneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3496
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2442
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1119
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      65
      997
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      815
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      731
    Aihe