Sony xperiat, varokaa

Ostin Telian liikkeestä kaksi Sony xperia Z puhelinta hinta jotain 650-750 euron välillä/kpl. Koko ajan ollut ongelmia puhelinten kanssa, koska yleinen vika että näytön liimaukset irtoaa ja Mobylife Sonyn huolto on liimaillut jo useita kertoja ja pian uudestaan tullut sama vika eli yritysksellä ei nähtävästi ole edes kunnnollisia liimoja.

Olen lähettänyt sähköpostia Mobylifeen, mutta ei koskaan vastausta heiltä ja soitto sinne maksaa olikoha 1,60 euroa minuutti ja yleensäkin jos onnistut pitkän odotuksen jälkeen saamaan vastauksen Mobylifestä niin rahaa on jo palanut melko mukavasti rahastavan Mobylife yrityksen tilille, eli ei koskaan enää Sony puhelimia.
Vielä se että olemme olleet erityisen varovaisia puhelimien käytössä, koska saimme tietää että näissä puhelimissa näyttö on perusongelma.
Kuluttaja-asiamies sanoo että hän on taistellut Sonyn maahantuonnin kanssa kyseisistä ongelmista, mutta Sony ei halua ottaa mitään vastuuta, ainoastaan puhelin Mobylifelle liimaukseen ja siinä kaikki.

Takuuajan jälkeen Sonyn saa heittä roskiin koska näytön liimaaminen Mobylifellä Helsingissä maksaa noin 200-250 euro postikulut. Pelkkää rahastusta.

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äaslfjhvh

      Mitä tarkoitat näytön liimauksella? Jos XZ malli niin sehän on lasia? Miksi pitää txt epämääräisesti asiasta!

    • Valmistusvikaominaisuus

      Se lasi ei pysy kiinni vaan alkaa irvistelemään jostain kulmasta, koskee muitakin kuin ensimmäisessä kommentissa mainittua mallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      132
      14322
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      30
      5952
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5515
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      301
      4359
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4107
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      105
      3671
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3592
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3548
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2645
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1438
    Aihe