kerrostalossa varoituksen saaminen

johannamaaria123

Hei! Kyselisin tällaista asiaa, elikkäs kuinka nopeasti isännöitsijän/vuokranantajan tulee ilmoittaa vuokralaiselle jos esim naapuri on tehnyt hänestä valituksen?Samana päivänä kun meteliä on ollut (esim bileet) , muutaman päivän jälkeen vai voiko mennä jopa viikkokin? Jos oletetaan että vuokralainen olisi saamassa varoituksen metelöinnistään niin tuleeko tästä ilmoittaa viipymättä vai voiko varoitus tulla viiveellä? help!!:(

6

1658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johannamaaria123

      EDIT
      Jatkan vielä elikkäs järjestin tupaantuliaiset viikko sitten ja nyt kuumeisesti pohdin tuleeko tästä varoitus. Meteliä oli vielä klo 22 jälkeenkin. Luulisi että soittoa/kirjettä olisi heti alkuviikosta jo tullut?Kokemuksia?

      T. Ap

    • pakkaa_valmiiksi

      Isännöitsijä/hallitus voi käyttää asian päättämiseen niin kauan kuin tarpeelliseksi näkevät.

    • johannamaaria123

      Okei kiitti! Mites yleensä tälläsissä tilanteissa toimitaan elikkä jos on pitänyt tuparit jotka jatkuneet puoleenyöhön saakka (huom 7 hengen porukalla ei mitään ökybileitä) niin voiko ihan yhdestä "metelöintikerrasta" tulla jo kirjallinen varoitus kun jossain taas luki että jos meteli on toistuvaa niin sitten tulee vasta varoitus? Ja tietenkin pahoiteltiin jokaista naapuria erikseen eikä he ole mitään tästä asiasta tulleet meille mainitsemaan. Ja jep oma vikani ja opikseni otan! t. ap

      • näin_systeemi_toimii

        Kyllä naiselle asunto löytyy vaikka sosiaalitoimesta vaikka saisi häädön ja jäisi asunnottomaksi, miehistä ei sitten olekaan niin väliä.


      • moiroi

        Ei kai nyt sentään yksistä tupareista häätöpasseja saa :D Jos nyt ei taloa oo maantasalle polttanut.


      • enemmän_yritystä

        Varoituksen ja periaatteessa häädönkin voi saada kertasuorituksella, mutta se vaatii kyllä vähän ammattimaisempaa otetta kuin 7 ihmistä pulisemassa pe/la illalla puoleen yöhön saakka.

        Yhden tapauksen tiedän, missä tupareista tuli varoitus (ex duunikaverille), mutta porukkaa taisi olla parikymmentä henkeä, mökä tuskin loppui klo 24:00 ja siellä oli harrastettu kaikenlaista jäynää; joku oli mm. irrottanut ulko-oven saranoiltaan.

        Sitä normaalimpaa tyyliä olisi tupakannatsojen ja tyhjien pullojen heittely parvekkeelta, ulko-oven lasin rikkominen yms. sottaaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3760
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3208
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2665
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2569
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      68
      2525
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      23
      2372
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      140
      2322
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1970
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1856
    Aihe