Jumalalla on voima pelastaa ja auttaa. Hän auttaa mielellään myös kiusattua ihmistä, kunhan hän vain tarjoaa hänelle siihen mahdollisuuden. Jos kiusaamisesi on rankkaa, älä edes mene kouluun. Sen tajuaa jokainen ihan maalaisjärjellä, että ihmishenki ja ihmiselämä on arvokkaampi asia kuin koulunkäynti. Aivan itsestäänselvää tämä on, jos kiusaaminen saa sinut miettimään itsemurhaa! Meillä palvotaan koulunkäyntiä ihan liilaa, kun tosiasia on, että moni ei aikuisena muista oppitnneilta paljon mitään. Mutta sitten jotkut kuitenkin haluavat käydä koulua vaikka siellä onkin kiusaamista. Niin tai näin, jokaisen kannattaa kääntyä Jumalan pyoleen. Hänen tuomioistuimensa edessä seisoo lopulta niin kiusatut kuin kiusaajat. Kiusaaja, tee parannus pian, ettei synti vie sinua helvettiin! Meistä kukaan ei tiedä varmazti, näkeekö huomista päibää! Jeesus on kuitenkin sinunkin syntiesi sovitus, hylkää syntisi ja pyydä niitä anteeksi Jumalalta, niin hän on uskollinen ja antaa anteeksi, mutta jos jatkat noin niin olet suuressa vaarassa. Kiusattu, Jeesus haluaa auttaa sinua ja näyttää voimansa sinunkin elämässäsi! Mene seueakuntaan, rukoile, lue Raamattua (raamattu.fi) ja opettele tuntemaan Jumalaa.
:) Jeesus rakastaa sinua. Seurakunnissa on yleensä omaa kivaa toimintaa lapsille ja.nuorille, sieltä löydät varmaan myös kivoja kavereita, kiusaajat ei yleensä käy seurakunnissa tai ei ne siellä vois kiusata kumminkaan. Ota Jeesus kaveriksi elämääsi, hän elää eikä halua olla mikään kaukainen hemmo vaan läheinen ystävä! Rukoilen puolestasi rakas kiusattu lapsi tai nuori!
Jumalan voima
10
431
Vastaukset 10
- snackgang
Totaa.. Kuule, jos sua kiusataan nii toki sä voit tulla avsutumaan siitä tännekkin jos se auttaa mut mene ny hemmetti sinne kouluun :D, kiusaajat saa sillon sen minkä haluaa.
Puhu jollekkin ja älä ole tekemisissä kiusaajiesi kanssa. Näin sinä saat opintosi suoritettua loppuun jota toivottavasti osaat myöhemmin arvostaa.
Jumalaakin voit palvoa mutta älä nyt ala-astetta keskeytä, se on muutenkin pakollista.Eli mielestäsi ihmisen pitää mennä paikkaan, jossa on jatkuva henkisen ja fyysisen väkivallan uhka? Itse ainakin menetin siellä mielenterveyteni, ja yhtä lailla minusta ei siis tule mitään, kuin en olisi koulua koskaan käynytkään.
Ja kotiopetus on vaihtoehto. Oppivelvollisuus on, koulupakkoa ei.
"kiusaajat ei yleensä käy seurakunnissa tai ei ne siellä vois kiusata kumminkaan."
Tässä olet valitettavasti väärässä.Rippikoulussa tämä on toki mahdollista, koska sinne menee melkein kaikki, mut noin muuten... Luulis et siellä joku aikunen valvoo lapsia ja nuoria? Näin sen ainakin pitäis mennä... Suuri sääli, jos edes seurakuntaa ei säilytetä kiusaamisvapaana paikkana. :( Kantsii varmasti tsekata joku toinen seurakunta (ei mitään jehovantodistajia tai mormoneja kuitenkaan vaan hellarit, vapis...)
SallaKarimies kirjoitti:
Rippikoulussa tämä on toki mahdollista, koska sinne menee melkein kaikki, mut noin muuten... Luulis et siellä joku aikunen valvoo lapsia ja nuoria? Näin sen ainakin pitäis mennä... Suuri sääli, jos edes seurakuntaa ei säilytetä kiusaamisvapaana paikkana. :( Kantsii varmasti tsekata joku toinen seurakunta (ei mitään jehovantodistajia tai mormoneja kuitenkaan vaan hellarit, vapis...)
Kouluissakin valvoo aikuinen, eikä se mitään auta.
SallaKarimies kirjoitti:
Rippikoulussa tämä on toki mahdollista, koska sinne menee melkein kaikki, mut noin muuten... Luulis et siellä joku aikunen valvoo lapsia ja nuoria? Näin sen ainakin pitäis mennä... Suuri sääli, jos edes seurakuntaa ei säilytetä kiusaamisvapaana paikkana. :( Kantsii varmasti tsekata joku toinen seurakunta (ei mitään jehovantodistajia tai mormoneja kuitenkaan vaan hellarit, vapis...)
vitun trolli lololol
SallaKarimies kirjoitti:
Rippikoulussa tämä on toki mahdollista, koska sinne menee melkein kaikki, mut noin muuten... Luulis et siellä joku aikunen valvoo lapsia ja nuoria? Näin sen ainakin pitäis mennä... Suuri sääli, jos edes seurakuntaa ei säilytetä kiusaamisvapaana paikkana. :( Kantsii varmasti tsekata joku toinen seurakunta (ei mitään jehovantodistajia tai mormoneja kuitenkaan vaan hellarit, vapis...)
jeesus oli koulukiusattu
- hänen_pyhä_nuudelimaisuu
MENE LUKEMAAN TOTUUS
https://www.venganza.org/
https://www.venganza.org/
https://www.venganza.org/
https://www.venganza.org/
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran77788Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?144760- 57666
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47654Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25653Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44587
- 31531
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20513Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27511Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506- 6466
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee402452Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭77445- 30436
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39404- 36392
Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3390- 28384