Onko Sarajevo näkemisen arvoinen? Majoitusvinkkejä? Nähtävyydet? Kaikenlaista tietoa kaupungista kiitos..
Sarajevo?
7
4606
Vastaukset
- puupää
Joo, loistava paikka on varsinkin kesäaikaan. Majoitus esim. hostelleissa on halpaa, vanhassa kaupungissa n. 15-20€ (oma huone). Paremman hotellit lähes suomen hinnoissa (paljon kansainvälisiä järjestöjä jotka nostavat hintoja).
Kaupunki nykyisin täysin turvallinen. Ja sodan jälkiä on paljon korjattu. Nähtävää on paljon: kaupunkin on kaunis ja suht pieni, ympärillä komeat vuoret (esim. Igman ja Olympiakeskukset Bjeslasnica ja Jahorina).
Nykyisn pääsee Budapestistä lentämällä tai junalla. Ja bussilla tietenkin lähes joka paikasta.- eevamari
Kerros vielä, missä halvassa hostellissa asuit Sarajevossa? Tänks.
- näistä..
eevamari kirjoitti:
Kerros vielä, missä halvassa hostellissa asuit Sarajevossa? Tänks.
Koita vaikka jostain näistä.....itse suosittelen vanhaa kaupunkia...
http://www.hostelbookers.com/booking/index.cfm
http://www.travellerspoint.com/hostels-en-ci-1147.html
http://www.europeanexplorer.com/bosnia/hostels/sarajevo.htm
http://www.hostelworld.com/findabed.php/ChosenCity.Sarajevo/ChosenCountry.Bosnia And Herzegovina
- Tuusulan faitteri
Sarajevossa ja Bosniassa on hieno käydä, jos on kiinnostunut maan menneisyydestä ja etsii enemmän atmosfääriä kuin nähtävyyksiä.
Vuoret ympärillä ovat nätit ja sotaturisti löytää paljon kiintopisteitä, kuten Sniper Alleyn, rakastavaisten sillan sekä pommien ja luotien jäljet seinissä. Basaarit ovat kiinnostava paikka käydä. Paljon trendikahviloita ja baareja.
Sarajevo ei mielestäni sinänsä ole kummoinen kaupunki, mutta tunnelma ja lähihistoria tekevät siitä mielenkiintoisen. Samoin koko Bosnia on enimmäkseen ränsistynyttä ex-komulandiamaisemaa, jossa monella ihmisellä menee oikeasti aika huonosti.
Sarajevon lisäksi vierailun arvoinen paikka Bosniassa on ainakin Mostar. Muita suuria kaupunkeja ovat Tuzla, Doboj, Bijelijina ja Banja Luka.
Jos haluat nähdä omasta mielestäni ehkä kiinnostavinta Bosniaa, vuokraa auto ja huristele pienempiä teitä pitkin. Maaseudulla on nättiä kylää ja vähemmän nättejä muistoja sodasta, kuten räjäytettyjä siltoja ja semmoista.
Lennot Sarajevoon ovat kalliinpuoleisia. Malewilla lentää yhteen suuntaan noin 320 euron hintaan Helsinki-Sarajevo-väliä. Esimerkiksi Wienistä pääsee bussilla Sarajevoon ehkä 50-100 eurolla, Budapestistä varmaan vielä halvemmalla ja Zagrebista ehkä parilla kympillä.
Ps. Ei kannata hirveästi lähteä luontoon kävelemään, jos ei tunne paikkoja. Miinoja on melkoisesti, ja kaikkia kenttiä ei ole merkitty selvästi/selvitetty lainkaan.- sadfgd
Banja Lukassa on PAKKO käydä jos käy Bosniassa. Etelä-Bosniassa on toinen ihana paikka, Trebinje (ja oikeastaan ravnon kantooni ;) ) mutta se on aika kallis... Mutta missään ei saa lähteä yksin vaeltelemaan kun alueet on niin miinoitettuja..
- Käynyt
sadfgd kirjoitti:
Banja Lukassa on PAKKO käydä jos käy Bosniassa. Etelä-Bosniassa on toinen ihana paikka, Trebinje (ja oikeastaan ravnon kantooni ;) ) mutta se on aika kallis... Mutta missään ei saa lähteä yksin vaeltelemaan kun alueet on niin miinoitettuja..
3 vuoden takaista mut kuitenkin, Euro kävi monin paikoin mut ei ihan täyteen kurssiin, kortit ei taas sit monesti toimineet vaikka piti eli käteistä mukaan.
Majoitus oli pikkuhotellissa vähän keskustasta länteen radan vieressä, kolmelle 2 isoa huonetta puoli-ilmaiseksi ja loistavat ruuat, ne on tuolla muutenkin hyviä ja annokset isoja.
Tiet on hyviä, päätie Sarajevosta rannikolle on loistavassa kunnossa, poliiseja on todella paljon joten rajoituksia kannattaa noudattaa, älä aja ylinopeutta vaikka takana tulija koittaisi hiostaa.
Sarajevon ja Mostarin välillä on paljon ravintoloita, muuten palveluita on hyvin vähän, kun ei ole turisteja niin ei ole niille palveluitakaan, siis maaseudulla, serbipuoli on täydellistä takapajulaa. - Srpkinjo
sadfgd kirjoitti:
Banja Lukassa on PAKKO käydä jos käy Bosniassa. Etelä-Bosniassa on toinen ihana paikka, Trebinje (ja oikeastaan ravnon kantooni ;) ) mutta se on aika kallis... Mutta missään ei saa lähteä yksin vaeltelemaan kun alueet on niin miinoitettuja..
Trebinje on tosiaan upea ja säästynyt hyvin sodalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam18212293Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu506599Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1174881K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon854624Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju674582Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos524105Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754082Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta983842Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä213681- 863544