Hei, olen 12 vuotias tyttö ja minulla ja vanhemmillani on suuri ongelma, olen siis otsikossa mainittu lapsi. Olen todella tempperamenttinen ja minulla on murrosikä, vanhempani eivät olleet puuttunut asiaan joten näin paremmaksi kysyä. Lisäksi omaan vakavan masennuksen.
Äitini on itsekkin hyvin tempperamenttinen. Luulen että hän purkaa pahaa oloa/vihaa minuun. Minua on yritetty viedä koulu psykologille mutta en oikein suostu puhumaan.
Tämän lisäksi nukun noin 6h yöllä ja olen kiusattu, mitä pitäisi tehdä?
Tempperamenttinen lapsi
2
183
Vastaukset
- psykolauttaa
Jokaisella ihmisellä on temperamentti. Toiset ovat rauhallisempia ja toiset vilkkaampia. Ilmeisesti sinä koet olevasi vilkas. Entä sitten? Haittaako se sinua jotenkin?
Sinua kiusataan koulussa. Kerro siitä opettajallesi, koulukuraattorille ja vanhemmillesi. Koulussa opettajan ja muiden ammattilaisten pitäisi puuttua kiusaamiseen, jotta se loppuisi. Sinäkin voit saada tukea käsitellä sen, että olet joutunut olemaan kiusattu.
Sinut haluttaisiin viedä psykologille. Miksi? Miksi et halua jutella psykologin kanssa? Hän on täysin vaitiolovelvollinen siitä, mitä sinä puhut. Tuntuuko sinusta, että puhuisit mieluummin jonkun muun ihmisen kanssa, kuten koulukuraattorin? Kannattaa puhua ongelmistaan, esimerkiksi liiasta vilkkaudesta ja univaikeuksista ammattilaisten kanssa. Heillä on hyviä neuvoja, mitä voit kokeilla. Aina ensimmäinen eikä toinenkaan asia toimi, koska me ihmiset olemme niin monimutkaisia mieleltämme. Toivon kuitenkin, että saat pian nukuttua yhdeksän tunnin yöunia. - grillauskuriin
Kokeile jättää sometusta vähemmälle ja sammuta laitteet ainakin tunti pari ennen nukkumaan menoa, se helpottaa unta ja parantaa elämää muutoinkin ja rauhoittaa mieltä. Esim. Venäjällä ålypyhelimia ei saa mainostaa lapsille. SE SÄTEILY ON OIKEASTI VAARALLISTA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713518
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851536Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251269- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192988- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk92794- 62745