RKP ei ole koskaan keskittynyt maan oikeisiin

tässä-totuus

ongelmiin, vaan tärkeintä on aina ollut ruotsin kielen aseman, sekä ruotsinkielisten etujen turvaaminen. Kaikki muu siinä ympärillä, on pelkkää sivuseikkaa, pakolaisten ottaminen jne.

16

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VanhaTotuus

      Etuilupuolueelle yleinen etu ja maan etu ei merkitse yhtään mitään verrattuna rusujen etuoikeutettuun asemaan ja sen puolustamiseen.

    • RKP ei kelvannut hallitukseen, vaikka kuningas Vapaavuori yritti sen sisään jallittaa. Esteeksi tuli se, ettei RKP:ssä ollut yhtään ministeriksi kelpaavaa edustajaa. Ei edes vahvasti ohjeistettuna ja ohjattuna. Mikäli Calle ei olisi hypännyt pois vuotavasta kanootista, hän olisi ehkä kelvvannut? Tosin ei ole varmaa?

      • VesaKaitera

        Liukiolaislikkoja kirjoitti: "RKP ei kelvannut hallitukseen, vaikka kuningas Vapaavuori yritti sen sisään jallittaa. Esteeksi tuli se, ettei RKP:ssä ollut yhtään ministeriksi kelpaavaa edustajaa. Ei edes vahvasti ohjeistettuna ja ohjattuna."


        Rkp oli luikahtamassa hallituspuolueeksi lähinnä sillä perusteella, että kun PS työnnettiin oppositioon, niin näytti siltä, ettei ilman RKP:tä ja KD:tä saada muodostettua sellaista enemmistöhallitusta, joka hyväksyisi Sipilän hallituksen ohjelman. Kun Perussuomalaisista sitten erosi yli puolet sen eduskuntaryhmästä siirtyen tukemaan hallitusta, niin tiedossa oli riittävän tukeva eduskuntaenemmistö ilman noita kahta pikkupuoluetta. Kyllä RKP:stä toki ministereitä olisi tarvittaessa löytynyt, ei siitä ole mitään epäilystä.


      • Sisäministeriksi vastualueena poliisitoimet Eva Biauder. Anna meidän nauraa.


    • jeeeesss

      Kielipuolue on kielipuolue, ei se muutu.

      • jdjgjjfjfdj

        Ja erittäin härski selliainen.


      • jdjgjjfjfdj kirjoitti:

        Ja erittäin härski selliainen.

        Elä ljuugaa.
        Kyllä rkp ån yleispuålue:-)


    • DEMOKRATIAodottaa

      "Kaikki muu siinä ympärillä, on pelkkää sivuseikkaa, pakolaisten ottaminen jne.
      1"

      Juuri luin tältä palstalta, että ruotsinkielinen pohjanmaa on ottanut runsaasti pakolaisia ja onnistunut erittäin hyvin heidän kotouttamisessaan.

      Ja mitä tulee RKP:n ajamiin asioihin, niin 5%:n puolue voi Suomen monipuoluejärjestelmässä ajaa ihan mitä asioita vain, mitkä kokee itselleen tärkeiksi.

      Sinä se et vain taida ymmärtää, että tämäkin on osa demokratiaa, ja hyvää sellaista. Voit halutessasi itsekin perustaa puolueen, joka ajaa sinun asiaasi, ole hyvä vain, demokratia odottaa sinun loistoideaasi ja aktiivisuuttasi!

      • totuus.ilmi

        Hehehehheee kuinkahan mahtaa olla tuon kanssa?


      • heheheheheheee

        RKP ei ole edes suomalainen puolue.


      • -Voit halutessasi itsekin perustaa puolueen, joka ajaa sinun asiaasi, ole hyvä vain, demokratia odottaa sinun loistoideaasi ja aktiivisuuttasi!

        Minä esitän Bidétä pressaksi.
        Hän on niin, Tasa-arvåinen, Muådållisesti pätevä ja älykäs.
        Tätä Ankdammikin äänestäisi.


      • fennomaani.puolue
        heheheheheheee kirjoitti:

        RKP ei ole edes suomalainen puolue.

        minkämaalainen puolue rkp on ?

        minkämaalaisen puolueen sinä fennomaani perustaisit ?


      • tääähhhh
        fennomaani.puolue kirjoitti:

        minkämaalainen puolue rkp on ?

        minkämaalaisen puolueen sinä fennomaani perustaisit ?

        Miltäs "Ruotsalainen kansapuolue" kuulostaa, kuulostaako suomalaiselta?


      • sveduja
        tääähhhh kirjoitti:

        Miltäs "Ruotsalainen kansapuolue" kuulostaa, kuulostaako suomalaiselta?

        No ei todellakaan kuulosta.


    • kielikylpyläinen

      Svenskans ställning! Och Grundlagen! Näillä rkp:n tunnetuilla iskulauseilla edetään.

      • ärkkopee_asenne

        Oikea ärkkopee asenne: "Suomalainen maksaa!!!!!" ei hintalappua


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5479
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5056
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4156
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3483
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3126
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      71
      2998
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2178
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2116
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe