Ajastin mistä?

Hiphsu

Olisi tarvetta ajastimelle joka päästäisi virranläpi esim 6 tuntia päivittäin, ei tarvitse olla säädettävä.

Pitäisi toimia 3-4,5v pattereiden virralla. Mallia johdon väliin... tai vastaava.

Mistäs löytäisi ajastimen?

Aliexpressista yritin katsoa, mutta hankalaa löytää kun ei tiedä mikä laite on nimeltään.

8

431

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6V laitteita löytyy hakusanalla 6V timer switch. Et kerro millaista virtaa laitteen pitää kestää ja paljonko se itse saa virtaa syödä.

      Kuudesta voltista voi jännitteen pudottaa aika helposti alaspäin yksinkertaisella kytkennällä, jos virrantarve on pieni.

    • ajastaja

      Aliexpressissä on ajastimia (timer) mutta pienin toimintajännite näyttää olevan 12V.
      Melkein joutuu itse tekemään. Esim 4060-piiri toimii jo 5 voltin jännitteellä:
      Ja havainnollinen ohje tuossa:
      http://www.zen22142.zen.co.uk/ronj/24h.html

    • Jos itse osaat näperrellä niin tuollainen syntyy aika helposti cmos laskuripiiristä 4060 ja oskillaattorista (555). Virta päällä sen aikaa, kun laskurin harvimmin vaihtuvissa kahdessa bitissä ei ole kummassakaan jännitettä eli ekat 6 tuntia (laskurissa luku 00xxxxxxxxxxxx. Kun jommassa kummassa bitissä jännitettä löytyy eli 01xxxx... 10xxxx... tai 11xxxx eli seuraavat 18 tuntia niin virran syöttö laitteelle pistetään poikki.

      Et kertonut kuinka tarkkaan tuon laitteen tulee seurata vuorokautta. Jos on oltava tarkka niin sitten tarvitaan kiteellä ajoitettu laskuri, 24h herätyskellon piipparilla laskurin resetointi tai vaikkapa joku pieni muutaman euron mikroprosessori antamaan signaalit.

    • A.jastin

      Kerrotko vähän tarkemmin:
      -mitä virtaa pitää antaa läpi, onko verkkojännite vai tuo samainen 3..4.5V?
      -onko laite paristokäyttöinen, kauanko paristojen tulee kestää
      ts. tarvitseeko releen ja pitäisikö sen olla bi-stabiili
      -pitääkö 6 tunnin jakso olla aina samaan aikaan, vai voiko se "ryömiä"? (Tänään 12-18, huomenna 13-19)

    • Hiphsu

      Kyseessä on akkukäyttöinen huomiovalo, virta tulee akulta 4,5V.

      Ajastimen ei tarvitse olla tarkka, kunhan pysyy viikon suunilleen samassa.

      Googlettelin niin tuli vastaan jouluvaloja joissa on ajastin, niin toimisko sellainen, vaikka jännite on pienempi 1,5V verran?

      • Aurajuust0

        Toimii. Tein tuollaisesta jouluvalosta ajastimen yövaloon. Laitoin PNP transistorin emitteri aan ja kanta ledin kanssa sarjaan. transistorille 10k ylösvetovastus. Transistorin kollektorilta 100k alasvetovastus ja ohjaus N mosfetille . Jos haluat ettei huomiovalosi vilku led tuikun tahtiin, laita esim 47u elko alasvetovastuksen rinnalle. muutama 1n4148 diodi tai punainen led akun ja jouluvalon väliin niin sille jää sopiva jännite. Jos huomiovalosi on pienitehoinen mosfettia ei välttämättä tarvita.


    • A.Jastin

      Paristokäyttöinen viisarikello. Tuntiviisarista&jousikontakteista ohjaus set-reset (JK) -kiikulle, joka ohjaa FET-kytkintä. Mahtaisiko Vellemanilla olla sopivaa rakennussarjaa tuohon kiikku-FET-toimintaan.

    • A.Jastinko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      36
      3728
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      180
      3340
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      233
      2891
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      71
      2479
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      314
      1794
    6. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      10
      1509
    7. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      26
      1386
    8. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1331
    9. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      1072
    10. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      39
      1058
    Aihe