Ajastin mistä?

Hiphsu

Olisi tarvetta ajastimelle joka päästäisi virranläpi esim 6 tuntia päivittäin, ei tarvitse olla säädettävä.

Pitäisi toimia 3-4,5v pattereiden virralla. Mallia johdon väliin... tai vastaava.

Mistäs löytäisi ajastimen?

Aliexpressista yritin katsoa, mutta hankalaa löytää kun ei tiedä mikä laite on nimeltään.

8

356

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6V laitteita löytyy hakusanalla 6V timer switch. Et kerro millaista virtaa laitteen pitää kestää ja paljonko se itse saa virtaa syödä.

      Kuudesta voltista voi jännitteen pudottaa aika helposti alaspäin yksinkertaisella kytkennällä, jos virrantarve on pieni.

    • ajastaja

      Aliexpressissä on ajastimia (timer) mutta pienin toimintajännite näyttää olevan 12V.
      Melkein joutuu itse tekemään. Esim 4060-piiri toimii jo 5 voltin jännitteellä:
      Ja havainnollinen ohje tuossa:
      http://www.zen22142.zen.co.uk/ronj/24h.html

    • Jos itse osaat näperrellä niin tuollainen syntyy aika helposti cmos laskuripiiristä 4060 ja oskillaattorista (555). Virta päällä sen aikaa, kun laskurin harvimmin vaihtuvissa kahdessa bitissä ei ole kummassakaan jännitettä eli ekat 6 tuntia (laskurissa luku 00xxxxxxxxxxxx. Kun jommassa kummassa bitissä jännitettä löytyy eli 01xxxx... 10xxxx... tai 11xxxx eli seuraavat 18 tuntia niin virran syöttö laitteelle pistetään poikki.

      Et kertonut kuinka tarkkaan tuon laitteen tulee seurata vuorokautta. Jos on oltava tarkka niin sitten tarvitaan kiteellä ajoitettu laskuri, 24h herätyskellon piipparilla laskurin resetointi tai vaikkapa joku pieni muutaman euron mikroprosessori antamaan signaalit.

    • A.jastin

      Kerrotko vähän tarkemmin:
      -mitä virtaa pitää antaa läpi, onko verkkojännite vai tuo samainen 3..4.5V?
      -onko laite paristokäyttöinen, kauanko paristojen tulee kestää
      ts. tarvitseeko releen ja pitäisikö sen olla bi-stabiili
      -pitääkö 6 tunnin jakso olla aina samaan aikaan, vai voiko se "ryömiä"? (Tänään 12-18, huomenna 13-19)

    • Hiphsu

      Kyseessä on akkukäyttöinen huomiovalo, virta tulee akulta 4,5V.

      Ajastimen ei tarvitse olla tarkka, kunhan pysyy viikon suunilleen samassa.

      Googlettelin niin tuli vastaan jouluvaloja joissa on ajastin, niin toimisko sellainen, vaikka jännite on pienempi 1,5V verran?

      • Aurajuust0

        Toimii. Tein tuollaisesta jouluvalosta ajastimen yövaloon. Laitoin PNP transistorin emitteri aan ja kanta ledin kanssa sarjaan. transistorille 10k ylösvetovastus. Transistorin kollektorilta 100k alasvetovastus ja ohjaus N mosfetille . Jos haluat ettei huomiovalosi vilku led tuikun tahtiin, laita esim 47u elko alasvetovastuksen rinnalle. muutama 1n4148 diodi tai punainen led akun ja jouluvalon väliin niin sille jää sopiva jännite. Jos huomiovalosi on pienitehoinen mosfettia ei välttämättä tarvita.


    • A.Jastin

      Paristokäyttöinen viisarikello. Tuntiviisarista&jousikontakteista ohjaus set-reset (JK) -kiikulle, joka ohjaa FET-kytkintä. Mahtaisiko Vellemanilla olla sopivaa rakennussarjaa tuohon kiikku-FET-toimintaan.

    • A.Jastinko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5380
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      160
      1814
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1476
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1304
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1164
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      71
      1058
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1023
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      36
      893
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      875
    Aihe