Lennot Phukettiin

Mitentekis

Tääll usein puhuttu että halvempaa olisi varata itse lennot ja hotelli kuin pakettimatkat.

Niin nyt kysyn että jos haluan lennot vk ennen hiihtolomaa vkl lähteväksi ja paluu sitten hiihtoloman lopussa niin onko lennot edes silloin kummemmin halvempia sekä hotelli . Suora lento olisi tarkoitus ottaa

Lähtö olisi vasta 2019 helmikuussa. Finnair lentää suoraan . Saako kuinka paljon halvemmalla jos tilaa heti kun tulee myyntiin. Sitten pakettimatkatoimistojen kautta saa lentoja millasissa hinnoissa ne on ?

7

612

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Faktajuttunäin

      Yleensä lennot on halvimmillaan kun ne tilaa ajoissa, viimeistään pari kk ennen lähtöä, mutta kun tiedossa on, että haluatte suorat lennot ja ajankohta on hiihtoloma, niin se tarkoittaa, että ei ne ole ihan niitä halvimpia kuitenkaan. Vuoden 2019 hintoja ei vielä ole, mutta budjetoi lentoihin noin 950 euroa/hlö.

      Hotellien suhteen puolestaan on niin, että hinnat ovat usein halvimmillaan melko lähellä lähtöä. Hotellin varaamisen voi jättää viime tippaan, jos ei ole niin kovasti väliä, missä hotellissa aikoo yöpyä. Vaatimattoman hotellihuoneen kahdelle voi saada jopa 15 e/yö, mutta noin 50 e/yö hintaan on jo valinnanvaraa. Budjetoi 50 e.

      Eli 14 vrk matkalle lennot ja hotellit kahdelle itse paketoituna noin 2600 e. Lisäksi lentokenttäkuljetus, joka yleensä sisältyy pakettimatkoihin.

      Pakettimatkojen hinnoista en tiedä mitään ... katsele matkanjärjestäjien sivuilta ja vertaile :-)

    • alkaen2250

      Eli tuohon hintaan saa myös valmiita matkoja, osa on kalliimpia ja on myös halvempia, riippuu hotellista.

    • thainautti

      Hiihtolomien aikaan lennot on yleensä kalliimpia kuin muuten. Joulun aika tietystikin kalleinta.

      Itse en ole koskaan maksanut yli 700€ lennoista Phukettiin. Äkkilähtönä jos ei niin päivän päälle, pakettilentoja saa jopa alle 500. Usein on halvempaa lentää bangkokin kautta jos, tiettynä päivänä haluaa matkustaa. Kannattaa liittyä finnairin plus asiakkaaksi, koska lentoja saa usein edullisemmin.

      Thai smileltä, nok airilta, ja air asialta , yleensä löytyy halpoja lentoja, Phukettiin. Tosin 2 viimeistä joutuu vaihtamaan kenttää. Bussi on ilmainen, ja vanillakin 100thb. eli n. 3€.

      Etsimällä bangkokista pääsee noin 30€- 50€ hintaan phukettiin. Ajoissa pitää olla liikkeellä. Yleensä n. 6kk- 7kk ennen matkustusajankohtaa lennot ovat edullisimmillaan. Tämä toki perustuu ihan vain mutu-tuntumaan. Mainoksista huolimatta yhtiöiden sivuilta voi löytää lentoja edullisemmin kuin mitä hakukoneet näyttäisivät.

      Hotellihuoneen metsästys on myös oma taiteenlajinsa. Koskaan en ole löytänyt trivagosta, parasta hintaa, momondostakin vain kerran. Sekin taisi olla väärä hinta. Heti varauksen jälkeen kun muuttivat sen hinnan ilman aamiaista olevaksi, joka olikin sitten samaa luokkaa kuin muillakin sivustoilla.

      Yleensä myös puolivuotta ennen tai viimehetkentarjuksena huoneet edullisimmillaan. Riippuen siitäkin kuinka paljon vaivaa haluaa nähdä. Hintojen vaihtelu kun on päivittäistä. Kirjautuminen kannattaa. Esim. agoda, booking,co, hotels.com jne. Agodalla yleensä itse aloitan. sitten momondolla. Usein myös hotellien facebook sivuilla on tarjouksia. Joskus thai-kielisillä sivuilla on edullisempia tarjouksia kuin englanninkielisillä. Varmaan toi 50€ hinta on ihan kelpo, ajankohtaan nähden. Hintaan tietenkin vaikuttaa vaatimustaso. Halpishotelli kun on sitten halpishotelli. Sijainti voi olla huono, Hintaa kertyy sitten siirtymistä. Aamianen voi olla tosi vaatimaton, tai ei ollenkaan. Vessa ei vedä, uima-allasta ei ole, aurinkotuoleja liian vähän jne... . Tämä siis niistä reilun kympin- kahdenkympin huoneista. Saattaa myös olla että muut asukkaat ovat enemmän häiriöksi kuin jo astetta kalliimmassa hotelleissa. Jokainen tietenkin itse päättää mistä haluaa maksaa.

      Itse varaamalla tarvittaessa hotellin vaihto sujuu helposti, jos varaa vain muutamaksi yöksi huoneen ja luottaa viimehetken tarjouksiin.

      Kahdestaan matkustavalle ei 2viikon matka omatoimisesti ole välttämättä edullisempi. Yksin matkustettaessa, tai pidempiaikaisesti se kuitenkin on huomattavasti edullisempaa.

    • EnnakoiKaikki

      18 kuukautta lähtöön.
      Tämä on todella täydellistä matkasuunnittelua ja valmistautumista että onnaa halvemmalla.
      Kannattaa myös että halvemmalla hoituu toimia Maijan muiden ohjeiden mukaan, eli tyhjiä vesipulloja mukaan, kahvinkeitin ja kahvit, että matkabudjetti ei pärähdä käsiin heti kun pitää ostaa vettä BKK:n kentältä.
      Myös Maija on kertonut nimenomaan Phuketissa ja myös Hua Hinissä vastoin Pattayaa toimivan taximafia, joten nyt kun on aikaa kannattaa harkita matkan siirtämistä Pattayalle halvemmuusnäkökanta huomioiden.
      Hua Hin Maijan mukaan on 100 % kalliimpi kuin Pattaya ja kaikkihan tietävät Phuketin olevan sitäkin kalliimpi, joten vain pöntöt matkustavat muualle kuin Pattayalle.

    • liisae

      Varattiin 2 hengen 2 viikon matkat marraskuun lopulla Phukettiin, 2600 eur. Tui-matkanjärjestäjä. On oltu omilla matkoillakin, mutta ei ne tule sen halvemmiksi.

      • HuaHin1

        Varaudu Tuilla myös myöhästymisiin, välilaskuihin Ryslandiaan, ym.kivaan. Tui ollut tapetilla epämääräisistä lennoistaan liian usein. Onnea matkaa ja sitä onnea todella tarvitset Tuilla Mmatkustaessa.


      • santtu.1975A

        Mikä teillä on hotellina? Kun tuosta katsoo Marraskuun lopun Finskin lentohintoja Phukettiin, niin vaikkapa 26.11-11.12 olleet lennot ovat 637€/hlö, eli kahdelta hengeltä 1274€, jolloin hotellille jäisi vielä "varaa" yli1300€


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      114
      1361
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      132
      697
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      499
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      490
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      468
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    13. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      463
    14. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      96
      459
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      458
    16. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    20. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    Aihe