Ihana kamala pentuaika

Petpju5

kertokaa teidän ihanista kamalista pentuajoista! oliko alussa ongelmia, tuntuko jossain vaiheessa ihan toivottomalta? vai sujuko kaikki ruusuilla tanssien?sain ensimmäisen koirani muutama viikko sitten.. 12viikkoinen kleinspitz, onhan tuo maailman ihanin, mut pelottaa etten osaa kouluttaa sitä oikein, pentukoulussa ollaan käyty, opettaja sanoi että mun pentuni on harvinaisen kovapäinen.. oon hirvee stressaamaan, jännittää miten pärjään tuon riiviön kanssa😁 tarviin vertaistukea!

2

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skkkk

      Tuo sinun otsikkosi "ihana kamala pentuaika" kertookin kaiken.
      Kärsivällisyytä, kärsivällisyyttä ja taas kärsivällisyyttä. Myöhemmin tuota kaikkea hässäkkää jopa muistelee haikeudella.Loppujen lopuksi tuo pentuaika on lyhyt.

      Kaikkea hyvää sinulle ja pikku"riiviölle"🐾

    • HMV_orig

      Laitan sinulle tähän muutamia huomioita tulevaisuuden varalle. Oma koirani oli kodinvaihtaja ja minulle ensikoira, joten aivan varhaispentuaijoista en osaa juuri mitään kertoa. Mutta siitä vuoden iästä eteenpäin.

      Ensinnä kehotan muistamaan kaikkein tärkeimmän asian. Se on oma rauhallisuus. Sellainen seesteisen tyyni ja täydellinen kivikasvo joka antaa koiralle mielikuvan että tämä ihmiseni on nähnyt kaiken mahdollisen maailmassa eikä ydinpommia lukuunottamati saa mikään häntä tolaltaan. Tämä pätee niin uudenvuoden papatteihin kuin salamaniskuun ja jyrinään. Puhumattakaan siitä pienemmistä asioista.

      Sitten suosittelen opettamaan koirallesi puolet, oikean ja vasemman. Sekä myöhemmin suoraan. Nyt ihan pienenä vain harjoittelette vaikka nameilla ja lenkeillä vaatimatta vielä ehdotonta kuuliaisuutta. Myöhemmin sitten edellytät parempaa tottelevaisuutta tien puolen suhteen. Se helpottaa eloa kummasti kun tietää että koira ei yhtäkkiä tempaise vaikka auton alle. Ja kulkekaa aina mahdollisimman kaukana ajoradasta. Jos tuon opetat, tulet huomaamaan miten rentoa on kun voit koirallesi antaa suulliset ohjeet jotka se ymmärtää kerrasta.

      Kun koirasi tulee noin 8-9kk:n ikään, siltä poistuu nk. suoja-ikä. Ja sen jälkeen samaa sukupuolta olevien kesken saattaa tulla ärinää ja joku vanhempi ja isompi koira saattaa jopa tappaa kilpailijansa. Tällöin kannattaa alkaa hiukan varomaan täysin tuntemattomia koiria, varsinkin isompia. Eri sukupuolta olevat tulevat yleensä erittäinkin hyvin toimeen vaikkeivät ennestään tuntisikaan toisiaan.

      Samoihin aikoihin edellisen vaiheen kanssa tulee se että koirasi saattaa oppia remmirähjäksi. Tässä tulee sitten tuo tärkein asia josta alussa muistutin, eteesi, eli rauhallisuus. Puhu tilanteessa koirallesi rauhallisella äänellä, kerro kaverin nimi tai keksi ellet tiedä. Jos vastapuolella on samanlainen rähinäkalle, niin kannattaa tervehtiä sitäkin. Siitä on se hyöty että annat koirallesi juuri sen kuvan että tunnet kaikki alueen koirat. Ja se rauhoittaa myös toista. Mutta suorittakaa ohitus ensimmäisillä kerroilla vain nopeasti ohi.

      Myöhemmin kun huomaat koirien äänestä että rähinä on vain totuttu tervehtimistapa(äänitaso laskenut/muuttunut), voit kysyä myös että voivatko moikata toisiaan. Jos vastaantulijalle sopii, niin pitäkää huoli siitä että hihnat eivät pääse solmuun. Siitä tulee helposti tappelu koirien kesken kun omistajat ryntää selvittämään siimoja. Luvan kysyminen pätee tietysti myös niihin jotka ohittavat rähisemättä jos haluat tutustuttaa koirasi johonkin lenkillä vastaantulevaan.

      Kun sitten tapaaminen on ohi ja lähdette jatkamaan matkaa, niin älä missään nimessä kiristä hihnasta. Se on koiralle merkki että nyt olet havainnut jotain olevan vialla ja se alkaa puolustamaan sinua. Sen sijaan sanot koiralle "Tule, mennään jo. Kaverillakin taitaa olla kiire jo" ja odota hetki että poistuu itse tilanteesta.

      Tuo aika jolloin koirasi saattaa, siis todellakin SAATTAA, olla koetteleva, hermoja raastava jullikka joka näyttää vain haluavan tapella, riekkua ja pelleillä alkaa tosiaan siinä alta vuoden iässä ja se kestää noin kolmevuotiaaksi asti. Sen jälkeen, kun olet ensin ollut epätoivon partaalla, tulee yhtäkkiä hetki jolloin huomaat ihmetteleväsi että onko joku vaihtanut koirasi. Näin kävi minullekin. Siitä alkoi sitten seesteisempi aika jolloin koira tosiaan osoittautui kasvaneen aikuiseksi. Vielä viisivuotiaaksi asti oli asioita joita täytyi edelleen opettaa ja muistuttaa jatkuvasti kuinka toimitaan. Mutta sitten sitä ollaankin oltu jo kuin paita ja peppu, miltei täydellisessä symbioosissa.

      Tällä viestillä en nyt halua missään tapauksessa pelotella ja voi olla että et tule näkemäänkään koskaan mitään vastaavaa oman koirasi kanssa. Mutta kun luet tuon ajatuksella ja poimit pääkohdat muistiisi, niin luultavasti pärjäät sen kanssa vaikka tosiaan olisi millainen luupää hyvänsä. Pidät vaan itsesi aina positiivisella mielellä ja rauhallisena sekä ongelmien tullessa esiin, mietit mikä käytöksessäsi sai sen reaktion aikaan, ja kokeilet erilaisia vaihtoehtoja tarkaten merkkejä edistymisestä.

      Nauti nyt kuitenkin ensin tuosta vauva-ajasta niin kauan kuin sitä riittää. Onnea pennun elämäntaipaleelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      222
      2936
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      173
      2556
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      109
      1208
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      132
      1112
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1068
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1045
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1021
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      341
      996
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      929
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      788
    Aihe