Soitin äsken diakonille ja sanoin, että tarvitsisen ruoka-avustusta. Rahaa ei ole. Hän olisi tarvinnut "mustaa valkoisella" papereita vaikka kuinka paljon. Niiden tulostaminen maksaisi monta euroa, vaikka meillä ei ole rahaa kuin ehkä euro.
Sanoin että voinhan näyttää tietokoneelta tiliotteet, mutta Kuuppa vastasi että "meidän koneilta ei katsota mitään".
Kyllä edellisen asuinkuntamme diakonit antoivat näyttää omilta tietokoneiltaan tiedot.
Kuuppa myös ihmetteli kun mulla ei ole tulostinta. Olen vissiin liian köyhä heidän asiakkaaksi.
Sanoin että voinhan näyttää tietokoneelta tiliotteet, mutta Kuuppa vastasi että "meidän koneilta ei katsota mitään".
Kyllä edellisen asuinkuntamme diakonit antoivat näyttää omilta tietokoneiltaan tiedot.
Kuuppa myös ihmetteli kun mulla ei ole tulostinta. Olen vissiin liian köyhä heidän asiakkaaksi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rahaa kuitenkin löytyy soitteluun ja internetin käyttöön?.. Pistä köyhä asiat tärkeysjärjestykseen.
Siinä se yltäkylläisyydessä elävä kasvattamansa näköiseksi muuttunut tuella elävä ihmisen vähävaraisuudesta tietämätön karju vaiko mahdollisesti emakko osoittaa puuttuvan älynsä, todennäköisesti perinnöllisen.
Hyvin päätelty sieltä geenipoolin pohjalta, oltiin vissii samassa jonossa.
Mutta käyn sentään töissä kääntymässä, siihen ei onneks älyä tarvita.
No tähän ne rahat oluenjuonnin lisäksi on mennytkin.
Miksi käytät mun nimimerkkiä? Ei tosiaan olisi varaa olueeseen, jos se nyt kiinnostaisikaan.
Onko nämä vastailijat kaikki Sysmäläisiä, todella surullinen jos yhtään empatiaa ei löydy
Olen pahoillani puolestasi "enpä vaivaa toiste", voisinko auttaa jotenkin
Joo, anna rahaa satku tai pari, niin taaskaan ei mun tartte töitä hakee. Ja onhan siinä riski, että joutuis niitä tekemäänkin. Ei käy mulle, eikä muulle suvulle, ei me töitä olla ikinä tehty, eikä tulla tekemään.! Tulis ny äkkiä se kansalaispalkka kaikille. Suomi on perseestä, kyllä keniassa oli kaikki paremmin.
Muuta vaan sinne Keniaan, jos siellä on parempi. Suomessa jaetaan jokaiselle rahaa ihan riittävästi, mutta ei sitä siellä Keniassa jaeta. EU-ruoka-apua saa Sysmässäkin. http://www.mavi.fi/fi/tuet-ja-palvelut/jarjesto-seurakunta/Ruoka-apu/Sivut/default.aspx
Mee töihi.